Dva body Patrika Eliáše na výhru New Jersey nestačily

NEW YORK

Hokejisté Pittsburghu pokračují ve své spanilé jízdě základní částí NHL. V pátečním utkání na ledě New Jersey vyhráli 5:4 a připsali si již páté vítězství za sebou. Bodovat dokázal tým vedený nejproduktivnějším hráčem soutěže Sidney Crosbym již v 15 zápasech po sobě a třináct z nich vyhrál.

Ilustrační fotografie

K zisku dalších dvou bodů přispěl dvěma asistencemi také český obránce Josef Melichar. Prohru domácích Devils naopak neodvrátil ani výkon jejich kapitána Patrika Eliáše, jenž zaznamenal gól a přihrávku.

Penguins vedli na ledě New Jersey, kde se často nevyhrává, po první třetině již 3:0 a po druhé 5:2, ale nakonec se kvůli finiši soupeře museli strachovat o výsledek. I přesto se dočkali pochvaly z domácího tábora.

"Hráli naprosto skvěle," uvedl elitní centr New Jersey Scott Gomez. "Od začátku zápasu jsme byli hladoví po úspěchu," řekl trenér Penguins Michel Therrien. "Udávali jsme tón, a když získáte takové vedení jako my po první třetině, máte dobré vyhlídky na vítězství," dodal kouč.

Pittsburgh se přiblížil svému pátečnímu soupeři na rozdíl pouhých pěti bodů, navíc má jedno utkání k dobru. A vyhrát divizi, to by byla pro mladý tým naprostá fantazie. "Ta možnost tu určitě je. Navíc právě s nimi hrajeme ještě třikrát. Ale teď se chceme koncentrovat pouze na sbírání bodů a nepřemýšlet zbytečně o něčem jiném," řekl hvězdný mladík Crosby.

Norrena udržel čisté konto, Výborný asistoval

Columbus porazil 3:0 San Jose i za přispění českého útočníka Davida Výborného, jenž bodoval ve čtvrtém utkání po sobě. Hosté sice soupeře přestříleli 29:19, ale po bezbrankové první třetině dávali góly pouze domácí. O ten vítězný se postaral ve 25. minutě svou čtrnáctou trefou v sezóně švédský útočník Fredrik Modin. Vynikající výkon pak korunoval třetím čistým kontem v sezóně finský gólman Fredrik Norrena.

Starosti naopak přibyly hráčům San Jose, kteří nedokázali skórovat již přes 148 minut. K dispozici tentokrát neměli druhého nejproduktivnějšího hráče týmu, centra Patricka Marleaua. "Některé věci nejsou ideální," uvedl trenér Sharks Ron Wilson. "Ale nemůžeme se litovat. Musíme se z toho dostat sami. Různá zranění nyní trápí všechny týmy," dodal Wilson.

Těsnou výhrou 1:0 ukončilo St. Louis sérii 14 porážek v zápasech s Nashvillem. Predators tak vůbec nevyšel první duel nové éry s Peterem Forsbergem, který však po bleskovém přestupu z Philadelphie do utkání ještě nezasáhl. O jediný gól se postaral 53 vteřin před druhou sirénou při hře čtyři na čtyři Bill Guerin. "Nikdo nebyl více překvapený než já," okomentoval svůj 27. gól v sezoně.

Pátou nulu Legaceho obstaraly dobře postavené tyčky

V brance Nashvillu dostal před Tomášem Vokounem přednost Chris Mason. Spokojenější byl po zápase jeho protějšek Manny Legace, který mohl slavit pátou nulu v tomto ročníku NHL také díky tomu, že hráči Predators třikrát rozezvučeli tyčky za jeho zády.

Poprvé po sedmi utkáních vyšel bodově naprázdno Martin Havlát, jehož Chicago podlehlo Vancouveru 1:2 po samostatných nájezdech. Český útočník promarnil obrovskou šanci ve 49. minutě, kdy mohl zvýšit na dvougólový rozdíl, ale poloprázdnou branku netrefil.

V posledních vteřinách prodloužení navíc Roberto Luongo vychytal jeho únik a smlsnul si také na Havlátově nájezdu, kterým se rozhodující pasáž utkání zahajovala.

"Zachránil nás Luongo. Podle mého názoru je jedním ze tří nejlepších gólmanu v celé lize. A možná se může s Brodeurem prát o post nejvyšší," pochválil svého brankáře trenér Canucks Alain Vigneault. Jeho tým vyrovnal na 1:1 po přihrávce Jana Bulise.

Columbus - San Jose 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Branky: 25. Modin, 47. Brule, 53. Fjodorov (Výborný). Střely na branku: 19:29. Diváci: 16 045.
Chicago - Vancouver 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 46. Sharp - 51. Cooke (Bulis), rozhodující sam. nájezd Linden. Střely na branku: 35:29. Diváci: 14 552.
St. Louis - Nashville 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 40. Guerin. Střely na branku: 29:19. Diváci: 15 660.
New Jersey - Pittsburgh 4:5 (0:3, 2:2, 2:0).
Branky: 28. Rafalski (Eliáš), 33. Eliáš, 43. Parise, 49. Zajac - 4. a 37. J. Ruutu (na první Melichar), 6. Scuderi (Melichar), 18. J. Staal, 31. Crosby. Střely na branku: 31:24. Diváci: 15 404
2.Calgary5830820183:15668
3.Minnesota5831522164:15067