Rangers podlehli poslední Philadelphii, Dominátor je zpátky

NEW YORK

Nepovedený večer se vším všudy prožili v úvodním utkání sobotního programu zámořské NHL hokejisté newyorských Rangers. Po několika posledních vydařených zápasech podlehli na vlastním ledě překvapivě Philadelphii Flyers 3:5 a s ohledem na další výsledky se navíc opět zvýšila jejich ztráta na pozice zajišťující play off.

Prohru Rangers s nejhorším týmem soutěže neodvrátili ani střelec jednoho z gólů Petr Průcha či Jaromír Jágr s Martinem Strakou, kteří zaznamenali po jedné asistenci.

V průběhu zápasu navíc tým z Manhattanu ztratil postupně pro zranění brankáře Lundqvista, českého beka Marka Malíka a nejhůře dopadl ostrostřelec Shanahan.

Ten byl s podezřením na otřes mozku převezen do nemocnice. Své si užil také kapitán Jágr, který se stal terčem ostrých nájezdů Fedoruka a Hatchera.

Hašek pomohl Detroitu nalézt ztracenou jistotu

Detroitu, který bez dvojice stabilních brankářů Dominika Haška a Chrise Osgooda v poslední době nepůsobil jako jeden z hlavních aspirantů na zisk Stanleyova poháru, se vrátila herní pohoda. Hašek nastoupil poprvé po lehkém zranění ruky a při výhře 4:1 ve Phoenixu inkasoval pouze jednou z 21 střel.

Hvězdou duelu a celé soboty stal švédský útočník Henrik Zetterberg, který vstřelil hattrick a u posledního gólu si připsal asistenci. "Nemyslím, že bych odehrál nějak zvlášť dobrý zápas," řekl šédský útočník.

"Puk se prostě odrážel, kam jsem potřeboval," dodal skromně Zetterberg poté, co dosáhl hranice 30 gólů již ve druhé sezóně po sobě. Čtyřmi přihrávkami zazářil také Rus Pavel Dacjuk a pokořil metu 300 bodů v NHL.

Brodeur trápí Islanders

Ještě lépe než Haškovi se vedlo jeho konkurentovi ve statistice průměru obdržených branek na utkání Martinu Brodeurovi z New Jersey.

Ten potřetí v sezóně znemožnil střelce městského rivala New Yorku Islanders a připsal si již jedenáctou nulu v sezóně.

"Musíme dál dřít, když jsme si vybojovali tak dobré postavení v tabulce," řekl Brodeur po výhře 2:0. Na druhý gól Brylina ve druhé třetině přihrál Patrik Eliáš.

Útočník Petr Tenkrát rozhodl v osmé sérii samostatných nájezdů o výhře hokejistů Bostonu 4:3 na ledě Buffala. Devětadvacetiletý kladenský rodák byl vůbec prvním střelcem z celkových šestnácti, který vyzrál na jednoho z brankářů.

Buffalo vyrovnalo až v kabině

Potřeboval k tomu notnou dávku štěstí a také posvěcení od videorozhočího, neboť sudí na ledě původně přisoudili gólmanu Millerovi úspěšný zákrok. Puk se však pod jeho tělem dostal za brankovou čáru.

Tento okamžik nebyl jedinou kuriozitou utkání. Po druhé třetině Boston zamířil do kabin s domněním, že vede 3:2. Jenže tento stav změnil výrok videorozhodčího, který uznal jako gólovou střelu Briera 53 vteřin před vypršením 40. minuty. Čas na hodinách se tak posunul zpět a necelou minutu bylo potřeba dohrát.

V tu chvíli však již byla většina hráčů Bruins svlečena z dresů a odpočívala v kabině. "To vyrovnání bylo opravdu zvláštní. Ale jinak jsme odehráli výborný zápas a šli za vítězstvím," řekl Tenkrát.

Sabres ztratili nejen bod, ale minimálně pro další zápas také českého útočníka Aleše Kotalíka, který musel na začátku druhé třetiny odstoupit pro zranění ve spodní části těla.

Prodloužil tak černou sérii zranění, která na tým v posledních zápasech padla. "Je to těžké. Šest hráčů mimo hru, to už je opravdu dost," uvedl trenér Lindy Ruff.

Forsbergovi premiéra nevyšla

Český brankář Tomáš Vokoun nebude v dobrém vzpomínat na premiéru Petera Forsberga v dresu Nashvillu, neboť společně s ním musel spolknout prohru 1:4 s Minnesotou, při níž inkasoval třikrát z 21 střel.

O výhru hostí se postarala slovenská enkláva. Po gólu si připsali Demitra, Gáborík a v poslední minutě pečetil výsledek střelou do prázdné branky Radivojevič.

U vítězství Toronta si dvě přihrávky na Sundinovy góly připsal obránce Tomáš Kaberle a výrazně o sobě dali vědět také čeští hráči v barvách Montrealu; Tomáš Plekanec gól dal a na další přihrál, Radek Bonk přidal jednu branku.

Tomáš Vokoun naopak nebude v dobrém vzpomínat na premiéru Petera Forsberga v dresu Nashvillu, neboť společně s ním musel spolknout prohru 1:4 s Minnesotou.

NY Rangers - Philadelphia 3:5 (1:2, 0:1, 2:2)
Branky: 16. Marcel Hossa (Straka), 46. Průcha (Jágr), 59. Cullen - 14. Sanderson, 19. Umberger, 40. Gagne, 43. Upshall, 55. Afanasenkov. Zásahy brankářů: Lundqvist 17/14, Valiquette (od 40:00) 8/6 - Niittymäki 43/40. Diváci: 18 200.
Ottawa - Atlanta 5:3 (1:1, 1:2, 3:0)
Branky: 20. Schaefer, 28. Kelly, 51. Comrie, 56. McAmmond, 60. Fisher - 11. McCarthy, 25. Metropolit (Holík), 39. Vjačeslav Kozlov. Zásahy brankářů: Gerber 31/28 - Lehtonen 29/25. Diváci: 19 881.
Buffalo - Boston 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 2:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 15. Stafford, 39. Drury, 40. Briere - 4. Sturm, 31. Donovan, 34. Savard, rozhodující sam. nájezd Tenkrát. Zásahy brankářů: Miller 30/27 - Thomas 25/22. Diváci: 18 690.
Toronto - Edmonton 4:3 (1:0, 2:2, 1:1)
Branky: 12. a 51. Sundin (na obě T. Kaberle), 25. a 32. Pohl - 26. Staios, 38. Pouliot, 59. Smyth (Hemský). Zásahy brankářů: Raycroft 31/28 - Roloson 35/31. Diváci: 19 599.
Montreal - Carolina 3:5 (1:0, 1:3, 1:2)
Branky: 18. Souray (Plekanec), 33. Bonk, 60. Plekanec - 22. a 40. Brind'Amour, 32. Larose, 53. Cole, 59. E. Staal. Zásahy brankářů: Aebischer 31/27 - Ward 45/42. Diváci: 21 273.
Florida - Tampa Bay 5:4 v prodloužení (2:3, 1:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 2. Salej, 5. Weiss, 27. Allen, 52. Peltonen, 61. Horton - 7. a 17. St. Louis (na první Prospal), 12. Perrin, 32. Boyle (Prospal). Zásahy brankářů: Belfour 20/16 - Holmqvist 30/25. Diváci: 17 813.
Nashville - Minnesota 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)
Branky: 10. Dumont - 22. Demitra, 52. Gáborík, 56. Bouchard, 60. Radivojevič. Zásahy brankářů: Vokoun 21/18 - Bäckström 26/25. Diváci: 17 113. Tomáš Vokoun odchytal za Nashville 59 minut, z 21 střel inkasoval tři góly a úspěšnost zásahů měl 85,7 procenta.
Phoenix - Detroit 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
Branky: 41. Zigomanis - 31., 39. a 56. Zetterberg, 60. Jason Williams. Zásahy brankářů: Telqvist 26/23 - Hašek 21/20. Diváci: 16 940. Dominik Hašek odchytal za Detroit celý zápas, z 21 střel inkasoval jeden gól a úspěšnost zákroků měl 95,2 procenta.
NY Islanders - New Jersey 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Branky: 15. Madden, 33. Brylin (Eliáš). Zásahy brankářů: DiPietro 30/28 - Brodeur 26/26. Diváci: 15 223.
Calgary - Colorado 5:2 (0:0, 3:2, 2:0)
Branky: 23. a 50. Huselius, 35. Iginla, 37. Phaneuf (Hamrlík), 58. Yelle. - 28. P. Stastny (Hejduk), 32. Brunette. Zásahy brankářů: Kiprusoff 26/24 - Budaj 29/25. Diváci: 19 289.
Los Angeles - Anaheim 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0).
Branky: 20. Frolov, 55. Kopitar - 24. Selänne, 46. Kunitz, rozhodující sam. nájezd Perry. Zásahy brankářů: Garon 34/32 - Giguere 32/30. Diváci: 18 118.