Hejduk gólem a asistencí přispěl v boji Colorada o play-off

Český útočník Milan Hejduk se gólem a asistencí přičinil o vítězství hokejistů Colorada na ledě Phoenixu 4:3 ve čtvrtečním utkání NHL. Avalanche tak udrželi teoretickou naději na účast v play off, v tabulce Západní konference však stále ztrácejí sedm bodů na osmé Calgary, které vyhrálo 4:2 v Minnesotě.

Milan Hejduk střílí branku do sítě Phoenixu.

Pro Hejduka to byla již jednatřicátá trefa a je nejlepším českým střelcem v této sezóně NHL. Zároveň byl Hejduk vyhlášen první hvězdou utkání, ve kterém Laviny vedly po dvou třetinách již 4:0. Kojoti ale po druhé přestávce třikrát překonali slováka Budaje a Sakic a spol. se více než minutu a půl museli strachovat o ztrátu v suveréně sozehraném utkání.

"Před začátkem zápasu jsme věděli, že má Calgary v Minnesotě náskok a že musíme bezpodmínečně vyhrát," prohlásil Hejduk. "V zásadě ale musíme vyhrát všech pět posledních zápasů."

Plameny z Calgary, které stále drží osmou, poslední postupovou příčku západu, vyhnaly z klece brankáře Minnesoty Bäckströma již po minutě a dvaceti sekundách divizního klání. Kapitán Flames Jarome Iginla dotáhl svůj tým k vítězství 4:2 hattrickem.

"Od Jaromeho přesně tohle očekáváte, dokáže v rozhodujících chvílích vzít zodpovědnost na sebe," liboval si spoluhráč Craig Conroy. "Chceme už to mít konečně za sebou a mít jistý postup. Dnes jsme k němu udělali velký krok," konstatoval Iginla.

Trefili se i Čajánek a Hemský

Petr Čajánek potvrdil gólem do prázdné branky po asistenci Radka Dvořáka při power-play soupeře výhru St. Louis nad Edmontonem 5:2, v dresu soupeře jednou skóroval Aleš Hemský.

Souboj českých brankářů se znovu nekonal v duelu Nashvillu s Detroitem. Do utkání nastoupil pouze Tomáš Vokoun, porážce Predators 1:2 ale nezabránil. Red Wings se tak bodově dotáhli na Nashville a dělí se s ním o první příčku v Západní konferenci. Stejný počet bodů - 105, má na čele východní konference Buffalo, takže boj o Prezidentovu trofej bude ve zbývajících utkáních ještě dramatický.

Hrdinou zápasu se stal brankář Chris Osgood. Náhradník Dominika Haška odolal velkému závěrečnému náporu Nashvillu, kouč Barry Trotz už dvě minuty před koncem třetí třetiny odvolal Vokouna z branky. Predators pak hráli v šesti proti čtyřem, protože na trestné lavici seděl hostující Franzen. "Osgood chytal opravdu skvěle," uznal Trotz.

Pittsburgh do čela divize

Nashville tak v základní části vyhrál jen dva z osmi soubojů s Detroitem, ve většině z nich se však musel obejít bez řady zraněných hráčů. "Chtěl bych si to s nimi rozdat, až budeme mít zdravý kádr," řekl Trotz.

Další krok k premiérové účasti v play off udělali hokejisté Atlanty, kteří porazili Toronto 3:2 v prodloužení a upevnili si vedení v tabulce Jihovýchodní divize. Maple Leafs zůstávají na devátém místě Východní konference, se ztrátou jediného bodu na osmý Montreal a sedmou Tampu.

Nového lídra má od čtvrtka Atlantická divize. Hokejisté Pittsburghu porazili Boston 4:2, dosáhli jubilejního 100. bodu a přeskočili na prvním místě New Jersey. "Je to krásný pocit, ale nechceme, aby to bylo naše poslední slovo. Myslíme na víc než jen na postup do play off," uvedl útočník Sidney Crosby, který míří za korunou pro nejproduktivnějšího hráče NHL.

Boston - Pittsburgh 2:4 (2:3, 0:0, 0:1)
Branky: 1. Bochenski, 11. Kessel (Tenkrát) - 4. a 12. Christensen, 10. Armstrong, 52. Malkin. Zásahy brankářů: Thomas 26/22 - Fleury 33/31. Diváci: 17 095.
Atlanta - Toronto 3:2 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 43. a 65. Vjačeslav Kozlov (na první Holík), 4. Marián Hossa - 18. Pohl, 47. Gill. Zásahy brankářů: Hedberg 29/27 - Raycroft 27/24. Diváci: 17 062.
Columbus - Anaheim 2:5 (0:0, 1:1, 1:4)
Branky: 27. Johnson, 42. Fjodorov - 40. a 55. Pronger, 44. Beauchemin, 48. Getzlaf, 60. Selänne. Zásahy brankářů: Norrena 30/26 - Giguere 25/23. Diváci: 15 340.
Nashville - Detroit 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky: 10. Legwand - 15. Franzen, 28. Dacjuk. Tomáš Vokoun odchytal za Nashville 58 minut, z 30 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,3 procenta. Zásahy brankářů: Vokoun 30/28 – Osgood 25/24. Diváci: 16 646.
Minnesota - Calgary 2:4 (1:3, 0:0, 1:1)
Branky: 11. Burns, 54. Parrish - 2., 20. a 46. Iginla, 2. Langkow. Zásahy brankářů: Bäckström 2/0, Harding (od 1:20) 17/15 - Kiprusoff 25/23. Diváci: 18 568.
Phoenix - Colorado 3:4 (0:2, 0:2, 3:0)
Branky: 45. Reinprecht, 47. K. Adams, 59. Boynton - 7. Hejduk, 13. McLean (Hejduk), 26. Wolski, 28. B. Richardson. Zásahy brankářů: Joseph 14/10, Tellqvist (od 27:49) 4/4 - Budaj  23/20 . Diváci: 16 110.
St. Louis - Edmonton 5:2 (2:2, 2:0, 1:0)
Branky: 4. Weight, 10. Sejna, 31. Stempniak, 37. McClement, 60. Čajánek (Dvořák) - 16. Hemský, 17. Roy. Zásahy brankářů: Bacashihua 18/16, Edmonton – Markkanen 41/37. Diváci: 13 745.
Los Angeles - Vancouver 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)
Branky: 14. Brown, 47. Kopitar - 27. a 60. D. Sedin (na první Krajíček), 9. Smolinski, 34. Pyatt. Zásahy brankářů: Burke 21/18 - Luongo 34/32. Diváci: 17 916.