Prospal s Kubou v NHL pomohli Tampě Bay zdolat Carolinu

Hokejisté Tampy Bay zvítězili v pátečním utkání NHL na ledě Caroliny 4:2 a vystřídali New York Rangers na šestém místě tabulky Východní konference. Na úspěchu Lightning se v duelu přímých konkurentů v boji o postup do play off jednou brankou podíleli i český útočník Václav Prospal a obránce Filip Kuba. Prospal přidal ještě jednu asistenci a byl zvolen třetí hvězdou zápasu.

Hurricanes přitom nezačali špatně a v 7. minutě otevřel skóre Erik Cole. Před koncem první třetiny ovšem propálil domácího gólmana Cama Warda po Prospalově přihrávce Martin St. Louis. Další vedení zajistil Carolině Mike Commodore, ale hosté opět dokázali vyrovnat, tentokrát zásluhou Prospala, který bekhendem zužitkoval křížnou přihrávku Vincenta Lecavaliera.

Třetí část už vyšla lépe hráčům Tampy. Zhruba v polovině třetiny domácí ubránili přesilovku Lightning a útočník Craig Adams se snažil zahájit bleskový protiútok dlouhou přihrávkou na Mika Commodora opouštějícího trestnou lavici. Kuba ovšem jeho záměr vystihl, zachytil puk a poslal jej za Wardova záda. Na jeho trefu už Hurricanes odpovědět nedokázali. Vedení Tampy Bay naopak pojistil svou 50. trefou sezony vedoucí muž tabulky střelců Lecavalier.

Carolina ztrácí

Úřadující šampión z Caroliny neuspěl již potřetí za sebou a na postupové osmé místo v konferenční tabulce ztrácí dva body. "Porážka v této části sezony je opravdu velmi deprimující," prohlásil kouč Peter Laviolette. "Bojovali jsme, od začátku jsme hráli svoji hru, ale tentokrát jsme za vynaložené úsilí odměněni nebyli," povzdechl si střelec úvodního gólu domácích Cole.

Po dlouhé třináctizápasové pauze bez gólu se střelecky prosadil Martin Havlát, jenž pomohl Chicagu k vítězství 3:1 v divizním derby s Columbusem, který stejně jako Blackhawks do play off nepostoupí. Havlát si připsal ještě nahrávku a byl vyhlášen druhým nejlepším hráčem utkání.

"Nikdy předtím jsem tolik utkání bez branky nezažil. Bylo opravdu těžké na to nemyslet. Jsem rád, že jsem dnes jeden gól dal," řekl novinářům Havlát. "Dost se tím zaobíral, ale řekl jsem mu, že jediné, co může dělat, je dál se snažit. Řekl jsem mu: Jasně, jsi hlavní část naší skládanky a náš nejlepší hráč, ale sám uspět nemůžeš. Potřebuješ i pomoc ostatních," prohlásil trenér Chicaga Denis Savard.

Mezi střelce se zapsal i útočník Washingtonu Jakub Klepiš, jenž za asistence Jiřího Novotného otevřel skóre zápasu na Floridě. Ze své třetí trefy v sezoně se však příliš radovat nemohl, Capitals nakonec podlehli 2:3 v prodloužení. Florida tak drží naděje na postup do play off, v tabulce Východní konference jí patří 12. místo a od osmého Montrealu ji dělí čtyři body.

Hašek pochytal 21 střel

Hokejisté Detroitu vedli nad Dallasem ještě v polovině třetí části 3:0, Hvězdy ale dokázaly do konce řádné hrací doby vyrovnat a nakonec vybojovali vítězství 4:3 v penaltovém rozstřelu. "Ve třetí třetině jsme hodně chybovali. Vedli jsme 3:1, měli jsme kontrolovat puk a hrát chytře. Místo toho jsme kotouč pořád ztráceli," konstatoval brankář Dominik Hašek, který pokryl 21 střel Dallasu.

Haškův tým po prohře přišel o pozici lídra NHL, o kterou se dělil s Buffalem. Hokejisté Sabres v pátek zdolali 6:4 New York Islanders a osamostatnili se v čele soutěže. Jako první mužstvo v sezoně dosáhli 50. výhry. Dvěma góly a asistencí k tomu přispěl Chris Drury.

Ottawa porazila Montreal 5:2 a ve čtvrté sezoně za sebou dosáhla hranice 100 bodů. Hrdinou duelu se stal útočník Mike Fisher, který dva góly dal a u jednoho asistoval. Canadiens utrpěli první porážku po sérii pěti výher, v konferenční tabulce jim patří osmá příčka bod za New Yorkem Rangers.

Carolina - Tampa Bay 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)
Branky: 7. Cole, 24. Commodore - 18. St. Louis (Prospal), 36. Prospal, 51. Kuba, 56. Lecavalier. Střely na branku: 28:29. Diváci: 18 639.
Ottawa - Montreal 5:2 (3:1, 0:0, 2:1)
Branky: 5. a 57. Fisher, 7. Spezza, 19. Comrie, 60. Heatley - 11. Souray, 43. Streit. Střely na branku: 37:28. Diváci: 20 185.
New Jersey - Philadelphia 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky: 39. Rupp, 40. Zajac, 60. Pandolfo - 55. Gagne. Střely na branku: 24:15. Diváci: 17 493.
Detroit - Dallas 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 2:0, 0:3 - 0:0)
Branky: 8. Bertuzzi, 22. Maltby, 35. Draper - 52. Morrow, 57. Ribeiro, 58. P. Boucher, rozhodující sam. nájezd Zubov. Dominik Hašek odchytal za Detroit celý zápas, z 24 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Střely na branku: 34:24. Diváci: 20 066.
Buffalo - New York Islanders 6:4 (5:1, 0:0, 1:3)
Branky: 11. a 15. Drury, 3. D. Roy, 8. Vanek, 11. D. Stafford, 53. Zubrus - 43. a 60. Viktor Kozlov, 5. J. Blake, 46. Poti. Střely na branku: 30:29. Diváci: 18 690.
Chicago - Columbus 3:1 (2:0, 1:1, 0:0)
Branky: 15. Sharp (Havlát), 16. Havlát, 32. Lapointe - 32. Chimera (Klesla). Střely na branku: 25:32. Diváci: 14 111.
Florida - Washington 3:2 v prodloužení (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 30. a 63. Gelinas, 15. G. Campbell - 7. Klepiš (Novotný), 23. Ch. Clark. Střely na branku: 35:32. Diváci: 15 712.
San Jose - Phoenix 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)
Branky: 25. Rissmiller, 38. Ehrhoff, 45. Hannan, 46. Cheechoo - 39. Sjöström, 49. Reinprecht. Střely na branku: 25:27. Diváci: 17 496.