Calgary posledním postupujícím v Západní konferenci

NEW YORK

V Západní konferenci je o účastnících bojů o Stanley Cup rozhodnuto. Jako poslední proklouzli do play-off hokejisté Calgary navzdory sobotní porážce 2:3 s Edmontonem. Jejich konkurenti z Colorada totiž podlehli Nashvillu 2:4 a nemůžou Plameny přeskočit ani v případě vítězství v nedělním vzájemném duelu.

Strůjcem vítězství Nashvillu v Coloradu byl český brankář Tomáš Vokoun, jenž zlikvidoval 29 střel. Jedním ze dvou hráčů, kteří ho překonali, byl český útočník Milan Hejduk. Dvěma asistencemi přispěl k výhře Peter Forsberg, bývalý kapitán Avalanche, který se v Coloradu představil poprvé po dvou letech.

"Hodně jsem tady prožil a teď jsem přispěl k vyřazení svého bývalého týmu. Ale musím to brát jako profesionál," uvedl švédský kanonýr. "Když však v průběhu první třetiny na kostce nad ledem promítali krátký šot z mého působení v Coloradu, zachovat profesionální nadhled bylo hodně těžké," přiznal Forsberg.

Avalanche neprošli do play-off poprvé od roku 1994, kdy se tým ještě jmenoval Nordiques a hrál v Quebeku. K postupu jim nepomohl ani skvělý finiš, když v posledních osmnácti zápasech získali 30 z 36 možných bodů. "Tenhle tým hodně vyrostl. Máme na čem stavět," snažil se hledět do budoucna útočník Joe Sakic. Trenér Joel Quenneville neskrýval zklamání. "Mrzí mě to. Byli jsme lepší a lepší, dostali jsme se do formy v pravý čas. Kdybychom to zvládli, mohli jsem v play-off něco dokázat," prohlásil Quenneville.

Calgary průběh zápasu Colorada sledovalo

Calgary vedlo nad Edmontonem 2:0, jenže hráči se v průběhu zápasu dozvěděli výsledek z Colorada a v druhé polovině utkání už byli myšlenkami ve vyřazovacích bojích. "Lhal bych, kdybych řekl, že jsme se o duel Colorada s Nashvillem nezajímali. Mělo to na naši hru vliv," přiznal útočník Flames Jarome Iginla. "V první půlce jsme hráli opravdu dobře, bohužel, závěr nám nevyšel. K výhře Oilers přispěli brankami Aleš Hemský a Ladislav Šmíd.

Toronto porazilo Montreal 6:5 a udrželo naději na postup do play-off. Maple Leafs i díky dvěma přihrávkám Tomáše Kaberleho otočili skóre z 3:5 a vystřídali svého kanadského rivala na osmém místě tabulky Východní konference, kde nyní musejí spoléhat na zaváhání New Yorku Islanders. Ty čeká v neděli závěrečný zápas základní části na ledě New Jersey a v případě vítězství postoupí do play-off na úkor Toronta.

"Jsem na náš tým velice hrdý. Teď budeme držet palce Devils," prohlásil po posledním utkání základní části kapitán Toronta Mats Sundin. "Většina hráčů ze sebe vydala maximum, podali jsme dobrý výkon. Bohužel, rozhodující je, že nejsme v play-off," posteskl si Sundinův protějšek Saku Koivu.

Toronto otočilo nepříznivý průběh zápasu s Montrealem

Přímá bitva o postup, kvůli níž museli v Air Canada Centre zřídit tribunu pro novináře navíc, měla divoký průběh. Toronto v prvních deseti minutách přestřílelo soupeře v poměru 19:4 a na začátku druhé třetiny vedlo 3:1. Jenže pak úřadoval Michael Ryder a během necelých šesti minut hattrickem otočil skóre ve prospěch Canadiens, jimž by výhra zaručila účast ve vyřazovacích bojích bez ohledu na výsledky ostatních zápasů.

Následně zvýšil na 5:3 Chris Higgins, jenže ještě do přestávky snížil Carlo Colaiacovo a v třetí třetině dokonali Maple Leafs obrat dvěma góly v přesilových hrách. "Je to obrovské zklamání. Měli jsme to ve svých rukou. Bohužel jsme neubránili oslabení," litoval Michael Ryder.

Kouč Canadiens Guy Carbonneau v zápase překvapil nasazením brankáře Cristobala Hueta, jenž od 14. února kvůli zranění nechytal a nastoupil až ve čtvrtek v třetí třetině utkání s NY Rangers. Slovenský mladík Jaroslav Halák přitom předtím podával velmi dobré výkony. "Lidé se na to budou Carbonneaua ptát, ale podle mě to bylo správné rozhodnutí. Všichni za ním stojíme," uvedl Chris Higgins.

Kalus skóroval počtvrté za posledních sedm zápasů

Svůj druhý start v NHL absolvoval v sobotu brankář Tomáš Pöpperle. V duelu s Anaheimem odchytal poslední třetinu, zneškodnil všech šest střel, porážce Columbusu 3:4 ale nezabránil.

Další český mladík Petr Kalus skóroval počtvrté za posledních sedm zápasů, ani on však neodvrátil porážku Bostonu s Ottawou 3:6. Senators si vítězstvím zajistili čtvrté místo v konferenci a výhodu domácího prostředí pro první kolo play-off. "Ukázali jsme, že umíme vyhrávat důležité zápasy," pochvaloval si trenér Bryan Murray.

Třemi asistencemi završil zámořskou sezonu obránce Jaroslav Modrý a pomohl Los Angeles k výhře nad Phoenixem 3:2. Robert Lang se dvěma přihrávkami podílel na vysokém vítězství Detroitu nad Chicagem 7:2, jednu asistenci si připsal Jiří Hudler, v dresu soupeře skóroval Radim Vrbata. V brance Detroitu dostal Chris Osgood přednost před odpočívajícím Dominikem Haškem, kterého v uplynulých dnech trápily drobné problémy se stehenním svalem. Dvaačtyřicetiletý český gólman nicméně trénuje a bude připraven pro play-off.

Rangers budou hrát první kolo play-off s Atlantou

Petr Průcha vstřelil jediný gól New Yorku Rangers v Pittsburghu, který vyhrál 2:1. Porážce nezabránili svými trefami ani Václav Prospal s Filipem Kubou z Tampy, která prohrála v Atlantě 2:3 po samostatných nájezdech.

Díky prohře Tampy se Rangers udrželi na šestém místě tabulky a pro první kolo play off se vyhnuli New Jersey, s nimiž loni vypadli 0:4 na zápasy. "Čím výš v tabulce, tím větší úspěch," prohodil lakonicky trenér Tom Renney. "Ale bylo nám jedno, na koho narazíme. Nakonec je to Atlanta, takže se připravíme na ni," dodal Renney.

"Chtěli jsme v sobotu vyhrát, ale, upřímně řečeno, byl to pro nás první zápas za poslední dva měsíce, na jehož výsledku tolik nezáleželo," řekl Jaromír Jágr, jehož tým si zajistil účast v play-off čtvrteční výhrou nad Montrealem. "Příští týden už zase budeme hrát jako v posledních dvaceti utkáních," slíbil fanouškům.

Hokejisté Buffala si vítězstvím 2:0 ve Washingtonu zajistili Prezidentovu trofej pro nejúspěšnější tým základní části.

Philadelphia - NY Islanders 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)
Branky: 36. Gagne, 59. Richards - 4. Šatan, 22. Jašin, 30. Park, 60. Poti. Střely na branku: 30:32. Diváci: 19.412.
Washington - Buffalo 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)
Branky: 2. Roy, 10. Connolly. Střely na branku: 26:24. Diváci: 18.277.
Detroit - Chicago 7:2 (3:0, 4:1, 0:1)
Branky: 6. a 33. Samuelsson (na první Lang), 13. a 26. Calder (na první Hudler, na druhou Lang), 5. Markov, 24. Holmström, 39. Quincey - 39. Vrbata, 48. Hamilton. Střely na branku: 39:21. Diváci: 20.066.
Los Angeles - Phoenix 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)
Branky: 32. S. Thornton (Modrý), 35. Cammalleri (Modrý), 60. Kopitar (Modrý) - 18. Zigomanis, 28. Boynton. Střely na branku: 35:26. Diváci: 18.118.
San Jose - Vancouver 3:4 v prodl. (0:2, 2:0, 1:1 - 0:1)
Branky: 21. M. Michálek, 36. J. Thornton, 60. Cheechoo (M. Michálek) - 2. Cooke, 5. Pyatt, 48. Bieksa, 61. Öhlund. Střely na branku: 30:30. Diváci: 17.496.
Boston - Ottawa 3:6 (2:2, 0:2, 1:2)
Branky: 2. Sturm, 6. Kalus, 44. Tenkrát - 7. a 29. Spezza, 4. Comrie, 26. Heatley, 47. Alfredsson, 50. Eaves. Střely na branku: 32:28. Diváci: 17.565.
Calgary - Edmonton 2:3 (0:0, 2:2, 0:1)
Branky: 21. Nilson, 29. Amonte - 35. Hemský (Sýkora), 40. Šmíd, 52. Thoresen. Střely na branku: 30:29. Diváci: 19.289.
Carolina - Florida 5:4 v prodl. (0:2, 1:2, 3:0 - 1:0)
Branky: 26. a 46. Tanabe, 53. Cole, 56. E. Staal, 65. Brind'Amour - 6. Peltonen, 9. O. Jokinen, 28. Bouwmeester, 33. Gelinas. Střely na branku: 53:39. Diváci: 18.639.
Atlanta - Tampa Bay 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 38. Kovalčuk, 41. Vjačeslav Kozlov, rozhodující sam. nájezd Sim - 2. Prospal, 33. Kuba. Střely na branku: 43:36. Diváci: 18.756.
Columbus - Anaheim 3:4 (1:2, 0:2, 2:0)
Branky: 4. Nash, 49. Brule (Klesla), 53. Chimera - 14. a 28. Selänne, 17. Penner, 40. Getzlaf. Tomáš Pöpperle odchytal za Columbus 19 minut, z šesti střel neinkasoval a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Střely na branku: 45:25. Diváci: 17.391.
Pittsburgh - NY Rangers 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Branky: 21. Roberts, 36. Recchi - 42. Průcha. Střely na branku: 30:29. Diváci: 17.132.
Minnesota - St. Louis 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)
Branky: 43. a 59. W. Smith (na druhou Škoula), 9. Bouchard, 17. Radivojevič, 27. Walz - 23. Sejna. Střely na branku: 31:25. Diváci: 18.568.
Colorado - Nashville 2:4 (1:1, 1:0, 0:3)
Branky: 6. Hejduk, 25. Brunette - 13. a 60. Dumont, 49. Legwand, 51. P. Kariya. Tomáš Vokoun odchytal za Nashville celý zápas, z 31 střel inkasoval dva góly a úspěšnost zásahů měl 93,5 procenta. Střely na branku: 31:32. Diváci: 17.462.
Toronto - Montreal 6:5 (2:1, 2:4, 2:0)
Branky: 8. Battaglia, 17. Antropov, 22. Steen, 38. Colaiacovo, 41. McCabe (T. Kaberle), 44. Wellwood (T. Kaberle) - 22., 25. a 28. Ryder, 13. a 35. Higgins. Střely na branku: 35:26. Diváci: 19.723.