Vokoun inkasoval na úvod play-off NHL pět gólů od San Jose

Pět gólů inkasoval na úvod play-off zámořské NHL český brankář Tomáš Vokoun a jeho Nashville podlehl v prvním čtvrtfinále Západní konference San Jose 4:5 v druhém prodloužení. K výhře Žraloků přispěl jedním gólem i český útočník Milan Michálek, vítěznou branku vstřelil v 89. minutě Patrick Rissmiller.

Tomáš Vokoun inkasoval od San Jose pět branek, včetně té rozhodující v prodloužení.

Vokoun si zachytal ve vyřazovacích bojích NHL znovu po třech letech. Loni ho do hry nepustily zdravotní komplikace v podobě krevních sraženin, o rok dříve se kvůli výluce nehrálo.

V dresu Nashvillu se dvakrát prosadili Dumont s Radulovem, San Jose přišlo o svého obáváného střelce a Thorntonovo dvojče Jonathana Cheechooa, který z utkání odstoupil po Hartnellově nedovoleném ataku kolenem, za který dostal hráč Predátorů trest do konce utkání. Zda se dá Cheechoo pro pokračování série dohromady je ve hvězdách. "Čeká ho vyšetření magnetickou rezonancí, ale může to být vážné," uvedl trenér Sharks Ron Wilson.

"Nejdříve ho trefil loktem do obličeje a vyrazil mu zuby, pak tam byl kontakt koleno na koleno. Jestli tohle nebyl pokus o zranění, tak nevím," rozčiloval se Wilson. "Je nepříjemné, když se kdokoli zraní, ale podle mě to byl čistý střet," reagoval trenér Nashvillu Barry Trotz.

Crosby své první utkání v play-off prohrál

Výhodu domácího ledu naopak potvrdili hokejisté Ottawy, kteří neměli slitování s Pittsburghem, jenž se s mladým kádrem probojoval do play-off poprvé po šesti letech, a rozstříleli Tučňáky 6:3.

"Samozřejmě, takový začátek jsme si nepředstavovali," konstatoval trenér poraženého celku Michel Therrien. "Ale musíme pogratulovat soupeři, přehrál nás dnes ve všech činnostech," dodal Therrien.

Senators vedli v polovině třetí třetiny už 6:1, teprve poté hosté porážku alespoň trochu zmírnili. Jejich třetí gól vstřelil v poslední minutě zápasu nejproduktivnější hráč základní části Sidney Crosby, jemuž tak premiéra ve vyřazovacích bojích příliš nevyšla.

"Věděli jsme, že mají velmi nebezpečný tým, bez ohledu na to, jak mladí hráči ho tvoří. Ale starali jsme se jen o svůj výkon a hráli svou hru. Tak to musíme udělat i v dalších zápasech," uvedl útočník Ottawy Dany Heatley.

Luongo pochytal 72 střel, Vancouver maratón vyhrál

Ve třetím zápase úvodního hracího dne bojů o Stanley Cup zvítězil Anaheim nad Minnesotou 2:1. Byl to jediný zápas, ve kterém nepadlo devět branek a střelce předčili oba brankáři. O vedoucí branku Minnesoty se postaral Slovák Demitra po přihrávce krajana Gáboríka. Za Kačery srovnával "finský blesk" Teemu Selänne, který tak rozšířil bohatou sbírku osmačtyřiceti zásahů ze základní části.

Rozhodnutí vzal na svou hůl v patnácté minutě třetí třetiny centr Dustin Penner a Anaheim vede po jeho zásahu 1:0 na zápasy.

Dokonce až čtvrté prodloužení rozhodlo zápas Vancouveru s Dallasem, v němž domácí vyhráli 5:4. Necelé dvě minuty před sirénou ukončil maratón na ledě Henrik Sedin. Jednou asistencí se na vítězství kosatek podílel i český obránce Krajíček. Domácí brankář Luongo kryl neuvěřitelných 72 střel Hvězd z Dallasu.

K nejdelšímu utkání v historii Stanley Cupu měli aktéři středečního maratónu ještě daleko. V roce 1936 zvítězil Detroit nad Montrealem až po 170 minutách a 30 sekundách hry.

Východní konference - 1. zápas:
Ottawa - Pittsburgh 6:3 (2:0, 1:1, 3:2)
Branky: 2. Meszároš, 7. Kelly, 35. Preissing, 41. Heatley, 46. Neil, 49. Comrie - 37. J. Staal, 53. Gončar, 60. Crosby. Zásahy brankářů: Emery 26/23 – Fleury 36/30, Thibault (od 50:28) 1/1. Diváci: 19 611. Stav série: 1:0.
Západní konference - 1. zápasy:
Nashville - San Jose 4:5 v druhém prodl. (0:1, 2:3, 2:0 - 0:0, 0:1)
Branky: 23. a 54. Radulov, 24. a 60. Dumont (na druhou Erat) - 8. Carle, 26. Grier, 33. Rivet, 36. M. Michálek, 89. Rissmiller. Tomáš Vokoun odchytal za Nashville celý zápas, z 38 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 86,8 procenta. Zásahy brankářů: Vokoun 38/33 – Nabokov 43/39. Diváci: 17 113. Stav série: 0:1.
Anaheim - Minnesota 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky: 30. Selänne, 55. Penner - 27. Demitra. Zásahy brankářů: Bryzgalov 25/24 - Bäckström 34/32. Diváci: 17 180. Stav série: 1:0.
Vancouver - Dallas 5:4 ve čtvrtém prodl. (1:1, 2:1, 1:2 - 0:0, 0:0, 0:0, 1:0)
Branky: 5. D. Sedin, 27. Öhlund (Krajíček), 34. Näslund, 48. Smolinski, 139. H. Sedin - 6. Morrow, 31. Daley, 49. Miettinen, 54. Nagy. Zásahy brankářů: Luongo 76/72 - Turco 56/51. Diváci: 17 180. Stav série: 1:0.