Jágr dovedl Rangers k první výhře v play-off od roku 1997

NEW YORK

Hokejisté New Yorku Rangers ve čtvrtek vstoupili na ledě Atlanty úspěšně do play-off NHL. V prvním utkání čtvrtfinále Východní konference porazili Trashers 4:3, nejlepším hráčem zápasu byl vyhlášen kapitán hostů Jaromír Jágr, jenž vstřelil gól a na další přihrál.

Jednu branku vstřelil v dresu New Yorku také Michal Rozsíval, Martin Straka a Petr Průcha si připsali asistenci. Atlanta nezvládla první dvě třetiny, které prohrála shodně 1:2 a poté už náskok soupeře nedohnala.

Velkou šanci dotáhnout duel do prodloužení měli Trashers v závěru utkání, kdy hráli při vyloučení Thomase Pocka více než minutu v šesti proti čtyřem, na Henrika Lundqvista v brance Rangers ale nevyzráli. "V závěru si Atlanta vytvořila velký tlak a před naší brankou se rozhořel velký boj," komentoval vrchol duelu švédský gólman.

Rangers tak zaznamenali první vítězství v play-off od roku 1997. Od té doby se do bojů o Stanley Cup probojovali až v loňské sezóně, v prvním kole je ale smetlo New Jersey 4:0 na zápasy.

Hašek přišel v závěru o čisté konto

Devils v letošní sezóně odstartovali vyřazovací část proti Tampě a také v jejich duelu se činil český kapitán. Tampa prohrávala na soupeřově ledě už o dvě branky, díky dvěma zásahům Vincenta Lecavaliera ale dokázala srovnat krok. Na vyrovnávací gól v úvodu poslední třetiny vzápětí odpověděl hrdina utkání Zach Parise a Brian Gionta v závěru potvrdil zisk prvního bodu v sérii. Patrik Eliáš přispěl k vítězství jedním gólem a přihrávkou, na jedné z branek Tampy se podílel Václav Prospal.

"Máme hodně zkušený tým a vyrovnání Tampy žádnou paniku na střídačku nepřineslo. Věděli jsme, že musíme rázně odpovědět," prohlásil po utkání Parise.

Jednoznačný průběh mělo první utkání mezi Detroitem a Calgary. Red Wings nastříleli soupeři během třiceti minut čtyři góly a určili tak jasný vývoj zápasu. Dominik Hašek v brance Detroitu patřil k oporám a na konečném vítězství 4:1 se podílel devatenácti úspěšnými zákroky.

Hašek přišel o třinácté čisté konto v play-off až pět minut před koncem, kdy jej při přesilovce Flames překonal Alex Tanguay. "Na tvářích hráčů Calgary byla znát velká frustrace," hodnotil utkání český gólman.

Bez problémů zvládl první zápas i nejlepší tým základní části Buffalo. Výhru 4:1 nad New Yorkem Islanders zařídili pouze dva střelci - Chris Drury a Brian Campbell, každý dal dvě branky. Islanders se opět museli obejít bez brankářské jedničky Ricka DiPietra, jeho náhradník Wade Dubielewicz však podle spoluhráčů za góly nemohl. "Že by měl už příště chytat DiPietro? Nemyslím si, že to může něco změnit," řekl sebevědomě Campbell.

Play-off NHL - čtvrtfinále
Východní konference - 1. zápasy
Buffalo - NY Islanders 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Branky: 10. a 57. Campbell, 32. a 42. Drury - 27. Asham. Zásahy brankářů: Miller 21/20 - Dubielewicz 35/31. Diváci: 18 690. Stav série 1:0.
New Jersey - Tampa Bay 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)
Branky: 8. a 44. Parise, 13. Eliáš, 24. Rafalski, 59. Gionta (Eliáš) - 32 a 43. Lecavalier (na druhou Prospal), 16. St. Louis. Zásahy brankářů: Brodeur 26/23 - Holmqvist 24/19. Diváci: 14 495. Stav série 1:0.
Atlanta - NY Rangers 3:4 (1:2, 1:2, 1:0)
Branky: 20. Belanger, 33. Hnidy, 46. Dupuis (Holík) - 13. Jágr, 17. Rozsíval (Straka, Jágr), 31. Marcel Hossa, 37. Nylander (Průcha). Zásahy brankářů: Lehtonen 38/34 - Lundqvist 24/21. Diváci: 18 857. Stav série 0:1.
Západní konference - 1. zápas:
Detroit - Calgary 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
Branky: 5. Filppula, 9. Lidström (Hudler, Lang), 27. Dacjuk, 30. Schneider - 55. Tanguay. Zásahy brankářů: Hašek 20/19 - Kiprusoff 46/42. Diváci: 19 204. Stav série 1:0.