Rangers postoupili jako první do 2. kola play-off

Hokejisté New Yorku Rangers uspěli ve středu i ve čtvrtém utkání proti Atlantě, a jako první si zajistili postup do 2. kola play-off NHL. K rozhodujícímu vítězství Jezdců 4:2 gólem přispěli také obránce Michal Rozsíval a útočník Jaromír Jágr, u Rozsívalovy trefy asistoval Martin Straka.

Rangers se tak po deseti letech podívají v play-off dál, než do prvního kola. V roce 1997 došli do finále Východní konference, kde podlehli Philadelphii Flyers. Na další postup do vyřacovací části čekali až do loňské sezóny, kdy vypadli v 1. kole s New Jersey 0:4 na zápasy.

Ve středečním utkání ale Rangers tahali před domácím publikem víc než polovinu zápasu za kratší konec. Rozsíval v první třetině vyrovnával jednobrankový náskok soupeře, který zařídil Keith Tkachuk. Po polovině zápasu hosté opět vedli zásluhou Grega de Vriese, ještě do přestávky ale stačil vyrovnat Brendan Shanahan.

Rohodující úder ze strany domácích přišel v úvodu poslední třetiny, kdy se dalekonosná rána Matta Cullena odrazila od horní tyče těsně za brankovou čáru a Rangers šli poprvé do vedení. Vítěznou pojistku pak obstaral v polovině 59. minuty Jágr, který zavezl puk do opuštěné klece hostů a připsal si tak 69. branku v play-off v kariéře.

"Před začátkem série mě ani ve snu nenapadlo, že s Atlantou takhle zameteme. Ani ve snu!" jásal po utkání kouč Rangers Tom Renney.

Nashville opět prohrál

Účast v další fázi se naopak vzdaluje Nashvillu, který podlehl 2:3 na ledě San Jose, a od vyřazení jej dělí jediná porážka. Těsná výhra Sharks nese výrazný podpis českého forvarda Milana Michálka, jenž překonal Tomáše Vokouna v brance Predátorů hned dvakrát.

Domácí díky českému forvardovi vedli už ve 4. minutě, na začátku druhé třetiny svůj náskok zvýšili. "Podařilo se nám dostat do vedení a pak už jsme hráli svou hru. Daří se nám diktovat tempo hry," uvedl po utkání Michálek.

"Zápas byl celkem vyrovnaný, San Jose dokázalo využít brejky. Měli jsme i smůlu. Naše střela poskakuje po brankové čáře, ale nepřejde ji. Oni nahodí zpoza branky, kotouč se odrazí od brusle a je z toho gól," líčil rozmrzele Vokoun. Nashville sehrál v klubové historii na ledě soupeře sedm utkání play-off a zatím stále čeká na první vítězství. Pátý zápas se hraje v pátek v Nashvillu.

Devils vyrovnali sérii s Tampou

Blízko postupu do další části vyřazovacích bojů stojí také Buffalo. Nejlepší tým základní části ve středu vybojoval výhru 4:2 na ledě New Yorku Islanders, v sérii vede 3:1 a rozhodnout může v pátek na domácím ledě. "Neusínáme na vavřínech, poslední krok bývá nejtěžší," nechtěl spekulovat o postupu Chris Drury, který se ve středu blýskl dvěma góly.

Zvýšit svůj náskok se naopak nepodařilo hráčům Tampy Bay, kteří doma podlehli New Jersey 3:4 v prodloužení. Stav vzájemných zápasů se tak vyrovnal na 2:2. Bod za asistenci si připsali čeští hráči v dresu Lightning Filip Kuba a Václav Prospal.

"Snad jsme dokázali otočit sérii v náš prospěch. Pokud bychom prohráli, bylo by to 1:3, takhle jsme na začátku. A v pátečním pátém zápase budeme mít výhodu domácího prostředí," říkal spokojeně gólman New Jersey Martin Brodeur.

Play-off NHL - 1. kolo
Východní konference
New York Islanders - Buffalo 2:4 (2:2, 0:1, 0:1)
Branky: 7. J. Blake, 20. Sillinger - 14. a 21. Drury, 12. Vanek, 59. Pominville. Zásahy brankářů: DiPietro 31/27 - Miller 26/24. Diváci: 16 234. Stav série 1:3.
Tampa Bay - New Jersey 3:4 v prodloužení (1:2, 2:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 13. Perrin, 32. St. Louis (Kuba), 36. Lecavalier (Prospal) - 15. a 30. Parise, 7. Gionta, 73. Gomez. Zásahy brankářů: Holmqvist 37/33 - Brodeur 33/30. Diváci: 20 940. Stav série 2:2.
New York Rangers - Atlanta 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Branky: 8. Rozsíval (Straka), 39. Shanahan, 43. Matt Cullen, 59. Jágr - 7. Tkachuk, 33. de Vries. Zásahy brankářů: Lundqvist 26/24 - Hedberg 30/27. Diváci: 18 200. Konečný stav série 4:0.
Západní konference
San Jose - Nashville 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)
Branky: 4. a 33. M. Michálek, 22. Pavelski - 23. Arnott, 58. Hartnell. Zásahy brankářů: Nabokov 25/23 - Vokoun 23/20. Diváci: 17 496. Stav série 3:1.