Washington - Arizona 3:4 SNKojoti skolili lídra NHL. K debaklu pomohli i Češi

Tříbrankové manko smazali i zásluhou asistencí českých hráčů Jakuba Vrány a Michala Kempného hokejisté Washingtonu v pondělním utkání NHL, nakonec ale lídr soutěže s Arizonou prohrál 3:4 po nájezdech. V dalším duelu zvítězila Carolina nad Ottawou 8:2, gólem a přihrávkou k vysoké výhře přispěl i český forvard Martin Nečas. Jeho krajan brankář Petr Mrázek podpořil vítězství Hurricanes 27 zákroky.

Křídelník Arizony Conor Garland překonává v samostatných nájezdech brankáře Washingtonu Ilju Samsonova.

Vítězná série Capitals po šesti zápasech skončila. Washington inkasoval poprvé ve čtrnácté minutě a nevyšel mu vůbec vstup do druhé třetiny, v níž dostal v úvodních 45 sekundách dvě slepené branky a prohrával už 0:3. Dvěma góly dostal Capitals na dostřel Jevgenij Kuzněcov. Nejdříve snížil ze samostatného úniku, do kterého ho poslal Vrána. V úvodu třetí třetiny ruský útočník doklepl z úhlu do odkryté branky Kempného střelu od modré čáry, která se k němu odrazila od zadního mantinelu.

Nejlepší tým NHL vyrovnal v předposlední minutě zásluhou T. J. Oshieho, který vstřelil gól i v prodloužení. Rozhodčí ale branku kvůli ofsajdu odvolali. V prodloužení měl šanci i Vrána, ale v přečíslení dva na jednoho chytil jeho pokus lapačkou Antti Raanta. V nájezdech pak skórovali jen hráči Arizony, ten vítězný si připsal Nick Schmaltz.

Nečasův premiérový dvoubodový večer v NHL

Martin Nečas prožil v NHL poprvé dvoubodový večer, když k jednoznačnému vítězství Caroliny nad Ottawou přispěl gólem a asistencí. Nejdříve zvýšil v závěru úvodní třetiny na 2:0 i se štěstím, protože stál ve správnou chvíli na správném místě. Vladislav Naměstnikov zblokoval střelu přímo na hůl českého hráče, který bez problémů trefil z pravého kruhu odkrytou branku. Druhý bod si dvacetiletý útočník připsal v 58. minutě, když po jeho přihrávce završil Joel Edmundson střelou od modré čáry debakl Ottawy.

"Bylo krásné sledovat, jak puky padají do branky. To jsme potřebovali, v poslední době jsme se tady střelecky trochu trápili. Ale tentokrát jsme šance využili," těšilo trenéra Caroliny Roda Brind'Amoura, jehož svěřenci prohráli předchozí čtyři zápasy. Kouč hostů D. J. Smith nedělal z vysoké prohry tragédii. "Dřeli jsme, ale každá naše chyba skončila brankou. To se někdy stává. Oni hrají doma opravdu dobře. Musíme zápas hodit za hlavu a jít dál," řekl.

Carolina vedla už ve 37. minutě 5:0, poté se Mrázek ještě ve druhé třetině připravil vlastní chybou o čisté konto. Ostravský rodák nezpracoval u zadního mantinelu nahozený kotouč, který získal Colin White a pohotově ho zasunul do prázdné branky. Český gólman za další branku na 6:2 nemohl, z dorážky ho překonal Brady Tkachuk.

"Jsem rád, že jsme přerušili sérii porážek. Měli jsme tentokrát střeleckou převahu a dokázali jsme ji zúročit," pochvaloval si český gólman.

Výsledky pondělních zápasů NHL:
Carolina - Ottawa 8:2 (2:0, 3:1, 3:1)
Branky: 25. a 42. Aho, 1. Foegele, 18. Nečas, 33. H. Fleury, 37. D. Hamilton, 54. Dzingel, 58. Edmundson (Nečas) - 39. C. White, 50. B. Tkachuk. Střely na branku: 43:29. Petr Mrázek odchytal za Carolinu celý zápas, inkasoval dvě branky z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 93,1 procenta. Diváci: 12 356. Hvězdy zápasu: 1. Edmundson, 2. Aho, 3. Foegele (všichni Carolina).
Washington - Arizona 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 1:2, 2:0 - 0:0)
Branky: 29. a 43. Kuzněcov (na první Vrána, na druhou Kempný), 59. Oshie - 15. Keller, 21. Fischer, 21. Grabner, rozhodující sam. nájezd Schmaltz. Střely na branku: 34:35. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. Kuzněcov (Washington), 2. Raanta (Arizona), 3. Oshie (Washington).