Boston - Buffalo 3:2Pastrňák vládne NHL! Jako první dal 20 gólů. Trefili se i další Češi, Rittich ostudě nezabránil

Famózní forma českého hokejového kanonýra Davida Pastrňáka stále drží. Kanonýr Bostonu jako první v této sezoně NHL nastřílel dvacet gólů, když skvělou metu završil při čtvrteční výhře nad Buffalem 3:2, na níž se podílel vítěznou brankou a jednou asistencí. Gól a přihrávku zaznamenal také Ondřej Kaše, jenže jeho Anaheim promrhal vedení 4:0 a Floridě podlehl 4:5 v prodloužení. To Radek Faksa pomohl gólem k vítězství Dallasu nad Winnipegem 5:3. Trefil se také obránce Filip Hronek, jehož Detroit ale prohrál v Columbusu 4:5.

Útočník Bostonu David Pastrňák (88) během utkání s Buffalem.

Hlavním hrdinou Bostonu se stal ve čtvrtek autor dvou branek Brad Marchand. Tou první srovnával na 1:1, když předtím Pastrňák vybojoval puk u mantinelu, posunul ho na modrou čáru ke Zdenu Chárovi, jehož ránu Marchand šikovně tečoval.

Stejný hráč pak ve druhé třetině úspěšnou dorážkou v přesilovce otočil skóre. Na začátku třetí části se pak dočkal v početní převaze střeleckého zápisu i Pastrňák, když zblízka uklidil vyražený puk do brány. Jeho zásah byl nakonec vítězný, protože na jednobrankový rozdíl ještě snížil Brandon Montour.

Buffalo, v jehož sestavě stále chybí kvůli zranění v dolní části těla Vladimír Sobotka, sice Bruins přestřílelo 38:27, ale výhru nakonec slavili domácí.

Ondřej Kaše byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu, v němž si však se spoluhráči z Anaheimu nechal na ledě Floridy trestuhodně utéct výhru. Rodák z Kadaně nejprve připravil druhý gól pro Nicka Ritchieho a ve 39. minutě pak zvýšil už na 4:0, když sám dorazil vlastní střelu.

Ještě před druhou sirénou ale stihl dvěma góly snížit Brett Connolly. Nastartoval tím obrat, který proti Kačerům dokonal hned po 22 sekundách prodloužení Aaron Ekblad.

Ve velmi solidních výkonech pokračuje v této sezoně útočník Radek Faksa, jenž se v Dallasu stal třetí hvězdou utkání. Pětadvacetiletý forvard v si v duelu s Winnipegem vybruslil zpoza brány na bod pro vhazování, odkud střelou zápěstím zvyšoval už na 3:0. Svoji bodovou sérii prodloužil už na osm zápasů, což se mu dosud v kariéře ještě nepovedlo.

Winnipeg se dokázal ve třetí třetině dostat na jednobrankový rozdíl, ale Stars znovu odskočili a prodloužení vítězné série Dallasu na pět utkání jistil při risku soupeře bez brankáře Tyler Seguin.

Dílčí gólovou radost si užil také obránce Detroitu Filip Hronek. Tentokrát s velkým štěstím zaznamenal pátou branku v sezoně, když si jeho přihrávku srazil bruslí do vlastní brány stínující hráč Columbusu Seth Jones, jenž tak nechtěně srovnal na 2:2.

Když záhy ujel při oslabení Luke Gledening a poslal hosty do vedení, začal jinak v celé NHL poslední Detroit pomýšlet na výhru. Domácí ale třemi góly v závěrečné části strhli utkání ve svůj prospěch, byť Tyler Bertuzzi svým druhým gólem v zápase při závěrečné power play ještě vykřesal pro Rudá křídla neději.

Z hluboké krize stále nemůže vybřednout Calgary. Poslední vítěz Západní konference nevyhrál už šest zápasů za sebou, v nichž má hrozivé skóre 5:23, a potřetí z posledních čtyř zápasů nedal gól.

Noc hrůzy si tentokrát musel protrpět i brankář David Rittich, který 26 úspěšnými zásahy jen marně vzdoroval kanonádě St. Louis 5:0. Svůj díl viny nesl kvůli špatné rozehrávce na čtvrté inkasované brance. Jeho protějšek Jordan Binnington pochytal všech 40 střel a slaví první čisté konto v sezoně, celkově pak šesté ve své kariéře v NHL.

Radost v brance neprožil ani gólman Petr Mrázek, jehož Carolina prohrála s Philadelphií 3:5. Mrázek si připsal 18 úspěšných zákroků. Na straně vítězů se bodově neprosadil Jakub Voráček, podobně jako na druhé straně Martin Nečas. Činil se naopak Voráčkův spoluhráč Claude Giroux, jenž nasbíral čtyři body včetně vítězného gólu.

Boston - Buffalo 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
Branky: 14. a 35. Marchand (na první Pastrňák), 42. Pastrňák - 6. Ristolainen, 53. Montour. Střely na branku: 27:38. Diváci: 17 850. Hvězdy zápasu: 1. T. Rask, 2. Marchand, 3. Heinen (všichni Boston).
Florida - Anaheim 5:4 v prodl. (0:1, 2:3, 2:0 - 1:0)
Branky: 39. a 40. Connolly, 52. a 61. Ekblad, 56. Toninato - 18. M. Jones, 28. N. Ritchie (O. Kaše), 36. Rakell, 39. O. Kaše. Střely na branku: 28:32. Diváci: 11 316. Hvězdy zápasu: 1. Ekblad, 2. Connolly (oba Florida), 3. O. Kaše (Anaheim).
NY Islanders - Pittsburgh 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 56. a 65. B. Nelson, 16. Mayfield, 32. Beauvillier - 2. Malkin, 22. Rust, 60. Hörnqvist. Střely na branku: 24:26. Diváci: 13 212. Hvězdy zápasu: 1. B. Nelson, 2. Beauvillier, 3. Barzal (všichni NY Islanders).
Carolina - Philadelphia 3:5 (2:2, 0:1, 1:2)
Branky: 4. Aho, 5. T. Teräväinen, 44. Wallmark - 7. a 52. Giroux, 14. Provorov, 23. Frost, 60. K. Hayes. Střely na branku: 36:23. Petr Mrázek odchytal za Carolinu 58:26 minuty, inkasoval čtyři branky z 22 střel a úspěšnost zásahů měl 81,19 procent. Diváci: 14 734. Hvězdy zápasu: 1. Giroux, 2. Frost (oba Philadelphia), 3. T. Teräväinen (Carolina).
Columbus - Detroit 5:4 (1:1, 1:2, 3:1)
Branky: 6. Texier, 25. Atkinson, 48. Bjorkstrand, 49. Jenner, 54. Robinson - 13. a 57. Bertuzzi, 37. Hronek, 37. Glendening. Střely na branku: 37:26. Diváci: 14 417. Hvězdy zápasu: 1. Bjorkstrand, 2. Jenner, 3. Atkinson (všichni Columbus).
St. Louis - Calgary 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
Branky: 27. a 43. Sundqvist, 13. Sanford, 30. Perron, 50. Dunn. Střely na branku: 31:40. David Rittich odchytal za Calgary celý zápas, inkasoval 5 branek z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 83,87 procent. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. Sanford, 2. Sundqvist, 3. Binnington (všichni St. Louis).
Nashville - Vancouver 3:6 (1:2, 1:3, 1:1)
Branky: 9. R. Johansen, 25. Järnkrok, 49. Duchene - 17. E. Pettersson, 19. Graovac, 28. J.T. Miller, 39. Boeser, 39. Horvat, 58. Pearson. Střely na branku: 48:23. Diváci: 17 168. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. E. Pettersson (oba Vancouver), 3. Järnkrok (Nashville).
Minnesota - Colorado 3:2 (0:0, 2:2, 1:0)
Branky: 22. Zuccarello, 23. Greenway, 50. Zucker - 35. a 39. Makar. Střely na branku: 31:27. Diváci: 17 574. Hvězdy zápasu: 1. Suter (Minnesota), 2. Makar (Colorado), 3. Eriksson Ek (Minnesota).
Chicago - Tampa Bay 2:4 (0:1, 0:0, 2:3)
Branky: 49. Seabrook, 58. D. Strome - 17. Sergačov, 50. Cirelli, 53. B. Point (Palát), 59. Paquette. Střely na branku: 34:35. Diváci: 21 336. Hvězdy zápasu: 1. Hedman, 2. Cirelli, 3. McElhinney (všichni Tampa Bay).
Dallas - Winnipeg 5:3 (0:0, 3:1, 2:2)
Branky: 28. Janmark, 30. Dickinson, 34. Faksa, 56. Jamie Benn, 60. Seguin - 34. Connor, 49. Laine, 56. Sbisa. Střely na branku: 36:26. Diváci: 18 133. Hvězdy zápasu: 1. Jamie Benn, 2. Perry, 3. Faksa (všichni Dallas).
Arizona - Toronto 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Branky: 60. Hinostroza - 20. Barrie, 37. Engvall, 41. Matthews. Střely na branku: 31:33. Diváci: 12 495. Hvězdy zápasu: 1. Andersen, 2. Matthews, 3. Engvall (všichni Toronto).
Vegas - San Jose 1:2 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 50. McNabb - 22. Meier, 64. Couture. Střely na branku: 38:29. Diváci: 18 275. Hvězdy zápasu: 1. Couture (San Jose), 2. McNabb, 3. Reaves (oba Vegas).
Los Angeles - Edmonton 5:1 (3:0, 1:1, 1:0)
Branky: 2. a 58. Toffoli, 15. Kopitar, 20. Carter, 32. Amadio - 21. McDavid. Střely na branku: 30:26. Diváci: 15 539. Hvězdy zápasu: 1. Doughty, 2. Toffoli, 3. Quick (všichni Los Angeles).