NHL

Rangers zdolali Pantery, Havlát si poranil rameno

5. října 2007 07:17 - NEW YORK

Hokejisté New Yorku Rangers vstoupili ve čtvrtek vítězně do nové sezóny NHL a početná česká enkláva se podílela na čtyřech z pěti gólů, které padly do sítě Floridy. Prosadili se Rozsíval, Průcha a Straka, třikrát nahrával Marek Malík, dvakrát kapitán Jágr. Brankáři Vokounovi tak start v novém dresu nevyšel. Ve zbylých utkáních zaznamenali z českých hráčů branku Václav Prospal z Tampy Bay. Martin Havlát se znovu zranil.

Do úvodního utkání nové sezóny Jágrových Rangers s Pantery z Floridy, jejichž barvy hájí nově i český gólman Tomáš Vokoun, vstoupil lépe domácí New York. Bleskový gól ve 40. sekundě zaznamenal český bek Michal Rozsíval, jemuž nahrával Jaromír Jágr a nová akvizice červenomodrých Chris Drury. Na rychlou branku domácí v první třetině nenavázali. Ani Panteři, jejichž dres oblékli Dvořák, Kreps a Olesz v prvních dvaceti minutách neskórovali, a tak se šlo do kabin lépe Jezdcům.

Ve druhém dějství Florida ožila a dvěma trefami otočila stav. Na vyrovnávací brance McLeana se podepsal i Radek Dvořák. Při druhé trefě Panterů asistoval pro změnu Rostislav Olesz.

Posledních dvacet minut zápasu Floridě nevyšlo a inkasovala v nich čtyři góly. "Musíme se naučit, že ať se děje cokoli, tak musíme stále makat," komentoval propad hostů v závěrečném dějství kapitán Jokinen. Stav zápasu srovnal po Malíkově nahrávce Petr Průcha. Do vedení poslal Jezdce hokejista, který paradoxně v loňském play-off zařídil vyřazení New Yorku s Buffalem, letní posila Chris Drury. Účet zápasu uzavřel Martin Straka. U třech branek v poslední třetině asistoval bek Marek Malík.

Prospal pečetil výhru Tampy

Stejně jako v prvním utkání šli do vedení hosté. Přesilovou  hru přetavil v gól Brian Gionta z New Jersey. Poté se ujali slova domácí a Blesky z Tampy již k ničemu nepustili. V druhé dvacetiminutovvce zavelel k obratu Lecavalier, u jehož gólu byl i český obránce Filip Kuba. To, co centr Tampy započal, dokončil v 17. minutě poslední třetiny. Na vedoucí gól mu přihrával Václav Prospal.

Necelou minutu před koncem se Prospal proměnil z nahrávače ve střelce, když uzavřel na konečných 3:1 pro domácí střelou do prázdné brány.

"Je to pro nás tvrdá porážka. Nikomu se na začátku sezóny nechce prohrát, ale musíme si ze zápasu vzít pro příště ponaučení, naše vlastní chyby nás stály prohru," řekl po utkání spoluhráč Patrika Eliáše, Sergej Brylin. To na druhé straně byl Martin St.Louis, autor tří asistencí, pochopitelně spokojený: "Cítil jsem, že jsme byli lepší jako tým, přestože jsme na začátku byli trochu nervózní."

Zranění Havláta a výhra Minnesoty

Uktání chudé na góly vidělo necelých devatenáct tisíc fanoušků domácí Minnesoty Wilds. Chicagští forvardi na Bäckströma v bráně domácích nevyzráli ani jednou, tak zápas rozhodl pět minut úpo začátku druhé třetiny Bouchard.

Ve třetí třetině se zranil český útočník Martin Havlát v dresu Jestřábů, když si poranil rameno, když se chránil v skrumáži před bránou. Havlát byl okamžitě odvezen na rentgen.

Erat s Židlickým nahrávali, Nashville zvítězil

Jednoznačný průběh měl zápas domácího Nashvillu s Coloradem. Predátoři díky dvěma gólům Arnotta vedli po první třetině 2:0 a v dalším průběhu přidali po jedné brance v druhé a třetí třetině. Na prvním gólu měl zásluhu Marek Židlický, na třetím se podílel Martin Erat.

"Dali jsme gól v přesilové hře, gól při přechodu do útoku i ušmudlaný gól. Dávali jsme branky, protože jsme se dobře tlačili před bránu. Takhle musíme hrát, pokud chceme dosáhnout úspěchu," kometoval zápas kouč Panterů Trotz.

Hemský se neprosadil, Edmonton však zvítězil

Až ve třetí třetině viděli diváci v Rexall Place v Edmontonu první gól utkání. Po šestadvaceti sekundách po vhazování se prosadili hosté ze San Jose. Edmonton sice otočil skóre, ale poslední slovo měli ve třetí dvacetiminutovce Žraloci, kteří poslali zápas do prodloužení brankou jedenáct sekund před koncem.

V nastavení gól nepadl a rozhodující nájezd proměnil Jarret Stoll. "Je skvělé bojovat a nakonec zvítězit a získat dva body. Byli jsme jedenáct sekund od vítězství, ale nakonec jsme to zvládli," řekl po utkání úspěšný exekutor.

Ottawa v derby opět uspěla

Po středeční výhře Ottawy v Torontu se tentokrát kanadské derby přesunulo na půdu Senátorů a domácí opět uspěli. O své výhře však rozhodli v normální hrací době. Ve čtrnácté minutě vedla Ottawa o dva góly, ale Toronto dokázalo v rozmezí od 26. do 27. minuty srovnat stav. Trefili se Sundin se Stajanem. Daniel Alfredsson vsítil rozhodující třetí branku domácích pět minut před koncem utkání v přesilové hře.

"Hrajete se svým velkým rivalem a vyhrajete obě utkání - to je dobrý start," řekl k výhře gólman Ottawy Gerber, jenž měl v zápase 41 zásahů.

Philadelphie zhasla domácí Plameny

Letci z Philadelphie vedli v Calgary v osmé minutě první třetiny již 2:0. Domácí se nevzdali a díky dvěma přisilovkovým gólům Langkowa živili naděje na vítězství. V čase 18:12 sebral domácím body Daniel Briere.

"Nebylo to jen o mně, ale o celém týmu. Osobně se však cítím skvěle, když jsem pomohl mužstvu a stal se součástí dnešního velkého vítězství," řekl po zápase hostující útočník.

Vrbata přispěl k výhře Phoenixu nad St.Louis

Po bezbrankové první třetině mohla radost domácích propuknout ve 13. minutě druhého dějství. Na úvodní brance Phoenixu se podílel i český hokejista Radim Vrbata. Martin Hanzal si ve své zámořské premiéře připsal asistenci na vítězný gól. "Měli lepší pohyb než my," hledal příčinu neúspěchu bývalý hráč Phoenixu Tkachuk, jehož 474. branka v kariéře porážce St.Louis nezabránila.

New York Rangers - Florida 5:2 (1:0, 0:2, 4:0)
Branky: 1. Rozsíval (Jágr), 47. Průcha (Malík), 49. Drury (Jágr, Malík), 49. Callahan, 54. Straka (Malík) - 23. McLean (Dvořák), 30. Horton (Olesz). Zásahy brankářů: Lundqvist 29/27 - Vokoun 25/20. Diváci: 18 200.
Ottawa - Toronto 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
Branky: 9. a 56. Alfredsson, 34. Heatley - 36. Sundin, 37. Stajan. Zásahy brankářů: Gerber 43/41 - Toskala 29/26. Diváci: 19 857.
Tampa Bay - New Jersey 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky: 30. a 57. Lecavalier (na první Kuba, na druhou Prospal), 60. Prospal - 10. Gionta. Zásahy brankářů: Holmqvist 27/26 - Brodeur 23/21. Diváci: 19 454.
Minnesota - Chicago 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 25. Bouchard. Zásahy brankářů: Bäckström 27/27 - Chabibulin 24/23. Diváci: 18 568.
Nashville - Colorado 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Branky: 5. a 15. Arnott (na první Židlický), 22. Hamhuis (Erat), 45. Dumont. Zásahy brankářů: Mason 35/35 - Budaj 22/18, Weiman 10/10. Diváci: 16 363.
Phoenix - St. Louis 3:2 (0:0, 1:0, 2:2)
Branky: 33. Ballard (Vrbata), 48. York, 48. Winnik (Hanzal)- 48. Tkachuk, 54. Boyes. Zásahy brankářů: Tellqvist 24/22 - Legace 34/31. Diváci: 17 799.
Calgary - Philadelphia 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)
Branky: 47. a 53. Langkow - 4. a 59. Briere, 9. Knuble. Zásahy brankářů: Kiprusoff 26/23 - Biron 26/24. Diváci: 19 289.
Edmonton - San Jose 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 2:2 - 0:0)
Branky: 42. Gilbert, 43. Brodziak, rozhodující nájezd Stoll - 41. Marleau, 60. J. Thornton. Zásahy brankářů: Roloson 30/28 - Nabokov 25/23. Diváci: 16 839.