NHL

Sýkora s Prospalem gólově zazářili při výhrách svých týmů

7. října 2007 08:34 - NEW YORK

Skvělá gólová představení předvedli v úvodu nové sezóny hokejové NHL čeští útočníci Petr Sýkora a Václav Prospal. Sýkora byl hlavní postavou Pittsburgu při domácí výhře nad Anaheimem, když skóroval hned dvakrát a připsal si jednu asistenci. Stejný střelecký zápis zaznamenal i Prospal. Jeho Tampa Bay doma zdolala Atlantu.

Plzeňský odchovanec Sýkora se tak skvělým způsobem uvedl v prvním domácím zápase nové sezóny před fanoušky Pittsburghu. Útočník, který přišel v létě z Edmontonu, byl zaslouženě vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Sýkora nejprve v 17. minutě vyrovnal na 1:1, sedm minut před koncem třetí třetiny pak vstřelil důležitý gól na 4:3. Hned za 19 sekund přidal pátou branku Ryan Malone a hosté už stihli pouze snížit. "Nemohl jsem si přát lepší domácí premiéru," radoval se po utkání Sýkora.

Vítězný pátý gól vypracoval Sidney Crosby, nejproduktivnější hráč uplynulé sezony, jenž si tak připsal svůj první bod. "Všichni jsme dneska moc chtěli vyhrát. Hráli jsme poprvé doma, navíc proti obhájcům Stanley Cupu. A také jsme chtěli zapomenout na páteční prohru v Carolině," uvedl.

Prospal nechce opakovat mizérii minulé sezóny

Vynikající formu má na startu sezóny útočník Václav Prospal. V prvním utkání přispěl k výhře Tampy Bay gólem a přihrávkou, v sobotu se trefil hned dvakrát a byl hlavním strůjcem vítězství 5:2 nad Atlantou. "Tušil jsem, že Vinny bude mít letos skvělou sezonu. A vypadá to, že jsem se nemýlil," poznamenal trenér John Tortorella.

Zdá se, že Prospal přes léto zapomněl na nevydařený uplynulý ročník, v němž vstřelil jen 14 branek. "Už bych si nechtěl znovu projít tím čím v poslední sezóně. Každému se někdy nedaří, ale mně to loni nešlo od začátku až do konce. Nebylo nic, čeho bych se chytil," uvedl Prospal. "Je skvělé pro mě i pro tým, že se nám začátek povedl."

Holíkovi se v roli kapitána nedaří

Naopak Atlanta, kterou vede kapitán Robert Holík, prohrála oba úvodní duely s celkovým skóre 3:8. "Soupeř měl dnes zápas od samého úvodu pod kontrolou. Nezačali jsme podle našich představ, ale sezona je dlouhá, ještě máme čas všechno napravit," konstatoval trenér Bob Hartley.

První výhry v sezóně se po dvou porážkách dočkali hokejisté Toronta, kteří zdolali Montreal 4:3 v prodloužení. Vítězný gól vstřelil v nastaveném čase v přesilové hře obránce Tomáš Kaberle, asistoval mu u něj Pavel Kubina.

Kaberle rozhodl zápas v 64. minutě krátce poté, co putoval na trestnou lavici obránce Montrealu Francis Boullion. Toronto tak využilo první přesilovou hru v sezóně, když v předchozích sedmnácti pokusech neuspělo. Český bek propálil brankáře Cristobala Hueta tvrdou ranou z voleje po přihrávce od Matse Sundina a potvrdil, že se mu proti Montrealu daří. Loni v sedmi vzájemných duelech zaznamenal 12 kanadských bodů. "Kaberle nás vždycky zničí," posteskl si útočník Canadiens Christopher Higgins.

Lang skóroval proti bývalým spoluhráčům

Poprvé mezi střelce se v dresu Chicaga zapsal Robert Lang a zrovna v duelu proti Detroitu, odkud v létě po více než dvou letech odešel. Byla to důležitá trefa. Lang necelé čtyři minuty před koncem třetí třetiny překonal Dominika Haška prudkou střelou pod břevno, vyrovnal na 3:3 a Blackhawks nakonec vyhráli 4:3 po samostatných nájezdech.

Penaltovým hrdinou se stal americký útočník Patrick Kane, jednička letošního draftu a osmnáctiletý rodák z Buffala, kde před lety obdivoval brankářské umění Dominika Haška. Svému idolu se v sobotu postavil tváří v tvář a překonal jej brilantní bekhendovou kličkou. "Nemůžu uvěřit, že jsem svůj první gól v NHL dal zrovna jemu. I když se mi ta trefa do statistik nepočítá, byl to zážitek" uvedl Kane, který si v základní hrací době připsal premiérový bod za nahrávku. "V posledních měsících se mou kariérou prohnala pořádná vichřice a v dnes jsem prožil krásný večer," dodal Kane.

Hašek má ve zvyku chválit mladé talenty, i když jsou z týmu soupeře, a ani tentokrát nezapomněl. "Co mám říct, Kane byl lepší než já. Krásně zakončil bekhendem. Čekal jsem od něho něco jiného," přiznal Hašek, jenž v prvním utkání s Anaheimem zneškodnil všechny tři nájezdy. Tentokrát v nich neuspěl ani jeho spoluhráč Jiří Hudler, tehdejší autor vítězného gólu.

Vokoun znovu s Floridou vysoko prohrál

Ani druhé utkání v brance Floridy příliš nevyšlo Tomáši Vokounovi. Po páteční prohře 2:5 na ledě New Yorku Rangers tentokrát Panteři prohráli 1:4 s New Jersey. Vokoun si znovu připsal 20 úspěšných zásahů, na jeden gól Devils přihrál útočník Patrik Eliáš.

Panteři přitom přestříleli soupeře v poměru 33:24 a hlavně v první třetině na ledě dominovali, když vystřelili jednadvacetkrát. Gólman Kevin Weekes, který dostal v brance Devils nečekaně přednost před týmovou jedničkou Martinem Brodeurem, však kapituloval pouze jednou. "Chytal skvěle, vyhráli jsme především jeho zásluhou," prohlásil trenér Brent Sutter, který oslavil první vítězství na střídačce New Jersey.

Naopak Vokoun neušel kritice kouče domácích Jacquese Martina. "Zatím neodvedl svou práci. Ale je před námi dlouhá sezona, Tomáš určitě ukáže, co umí." Vokoun si vybral slabou chvilku zejména na začátku druhé třetiny, kdy v oslabení špatně vyjel pro puk za branku a přihrávka útočníka Devils Johna Maddena se odrazila od brusle domácího zadáka Branislava Mezeie do prázdné klece.

Jágr a spol. neskórovali na ledě Ottawy

Podařený začátek sezóny prožívají hokejisté Ottawy. Po dvou výhrách nad Torontem se vypořádali i s New York Rangers a zvítězili 2:0. O svém triumfu rozhodli hned v úvodu dvěma góly v rozmezí 53 sekund. Švýcarský brankář Martin Gerber zneškodnil všech 35 střel Rangers, z nichž pět vyslal Jaromír Jágr, a při absenci zraněného Raye Emeryho se stává nečekanou oporou Senators. "Všichni říkají, že nemůžete mít v týmu dva stejně dobré brankáře, ale nám to vyhovuje," smál se kapitán Daniel Alfredsson, který se zatím trefil ve všech třech zápasech a má na kontě už čtyři góly.

Hattrickem se v sobotu blýskl útočník Nashvillu David Legwand a byl hlavním strůjcem vítězství 5:1 nad Dallasem. Na všechny tři góly přihrál Legwandovi český útočník Martin Erat. Dvě asistence si připsal také Aleš Hemský z Edmontonu, který porazil Philadelphii 5:3.

Toronto - Montreal 4:3 v prodl. (1:1, 1:2, 1:0 - 1:0)
Branky: 39. a 43. Ponikarovskij, 5. White, 64. T. Kaberle (Kubina) - 3. Dandenault, 27. Markov, 37. Kosticyn.
NY Islanders - Buffalo 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
Branky: 42. a 49. Comrie, 25. Campoli - 14. Špaček, 55. Hecht.
Washington - Carolina 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Branky: 15. Ovečkin, 26. Jurčina. Střely na branku: 33:23. Diváci: 16.741.
Florida - New Jersey 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
Branky: 10. Murphy - 2. a 24. Madden, 38. Greene (Eliáš), 53. Mottau. Tomáš Vokoun (F): 24/4 .
Ottawa - New York Rangers 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
Branky: 5. Meszároš, 6. Alfredsson.
Pittsburgh - Anaheim 5:4 (1:1, 2:1, 2:2)
Branky: 17. a 54. Sýkora, 24. Armstrong, 25. Malkin (Sýkora), 54. Malone - 7. a 47. Kunitz, 22. Getzlaf, 60. Perry.
Nashville - Dallas 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)
Branky: 7., 30. a 60. Legwand (na všechny Erat), 26. Dumont (Židlický), 59. Gelinas - 54. Barch.
Minnesota - Columbus 3:2 (1:1, 0:1, 2:0)
Branky: 20. Bouchard, 42. Belanger, 47. Burns - 17. Hainsey, 36. Foote (Novotný).
Edmonton - Philadelphia 5:3 (0:0, 3:3, 2:0)
Branky: 40. a 60. Sanderson, 24. Staios (Hemský), 32. Penner (Hemský), 42. Pitkänen - 29. Carter, 34. Briere, 39. Gagne.
Chicago - Detroit 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:2, 2:0 - 0:0)
Branky: 30. T. Ruutu, 44. Wisniewski, 57. Lang, rozh. nájezd Kane - 6. Rafalski, 22. Lidström, 31. Holmström. Dominik Hašek (D): 27/3.
Tampa Bay - Atlanta 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)
Branky: 4. a 35. Prospal (na druhou Kuba), 35. a 56. Richards (na druhou Kuba), 46. Lecavalier - 21. Marián Hossa, 49. Vjačeslav Kozlov.
Calgary - Vancouver 3:4 v prodl. (1:0, 0:3, 2:0 - 0:1)
Branky: 47. a 53. Langkow, 3. Sarich - 26. Öhlund, 30. Näslund (Krajíček), 30. Shannon, 65. D. Sedin.
Phoenix - Boston 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Branky: 35. Kapanen (Vrbata) - 5. Bergeron, 5. Kobasew, 50. Sturm (Krejčí).
Los Angeles - St. Louis 3:5 (1:0, 2:1, 0:4)
Branky: 15. a 39. Brown, 23. Cammalleri - 29. a 60. Mayers (na první Ručinský), 43. Tkachuk, 46. Backes, 53. Johnson.