Jágr a Lang dovedli své týmy k výhře v NHL

NEW YORK

Čeští hokejisté v čele s Jaromírem Jágrem dovedli v zámořské NHL New York Rangers k vítězství 3:1 nad Washingtonem. Nejproduktivnější český hráč v dějinách soutěže přihrál v přesilových hrách na všechny tři branky svého týmu, přičemž mezi střelce se zapsali jeho krajané Martin Straka a Michal Rozsíval. "Věděli jsme, že to musí přijít," narážel Scott Gomez na fakt, že Rangers v úvodních třech zápasech v početní výhodě neskórovali.

"Chtěli jsme se více tlačit před bránu. Vytvořili jsme si opět gólové příležitosti a konečně jsme je proměnili," řekl Gomez, který se v pátek poprvé trefil v novém působišti po příchodu z New Jersey a už ve druhé minutě otevřel gólový účet zápasu.

Alexandr Ovečkin rovněž v přesilové hře svým 100. gólem v NHL o šest minut později vyrovnal. Jenže častá vyloučení Washingtonu posadila Rangers ještě v úvodní části znovu do sedla. Mezi 11. až 19. minutou posbírali Capitals pět trestů, které gólově potrestali Straka a Rozsíval. "Nechal jsem se hloupě vyloučit a oni skórovali hned z prvního střídání," řekl Ovečkin, který byl v první třetině dvakrát vyloučen. Další průběh zápasu už výsledek 3:1 nezměnil.

Jágr se dostal na jedenácté místo v bodování NHL

Pětatřicetiletý Jágr se díky třem asistencím dostal v historických tabulkách NHL na jedenácté místo před Paula Coffeyho. Bodový účet kladenského rodáka má nyní hodnotu 1533 a 46 bodů mu chybí k dostižení dalšího legendárního obránce Raymonda Bourquea, jenž uzavírá elitní desítku.

Detroit podruhé během necelého týdne podlehl hokejistům Chicaga. A opět měl na jejich porážce hlavní podíl bývalý hráč Red Wings Robert Lang, který nejdříve asistoval u vyrovnávací branky a v 50. minutě dokonal obrat svého týmu z 0:2 na konečných 3:2. Za tento výkon byl stejně jako Jágr vyhlášen první hvězdou utkání.

Lang vstřelil Haškovi vítězný gól

Hráči Detroitu stejně jako v úvodním vzájemném zápase v Chicagu nedokázali udržet dvougólové vedení, které si vypracovali v průběhu první třetiny. "Hráli jsme dobře úvodních 15 minut. Pak jsme přestali hrát," hodnotil zápas střelec prvního gólu Henrik Zetterberg.

Blackhawks srovnali skóre v závěru druhé části dvěma góly v rozmezí 61 sekund. U druhé branky asistoval Lang, který v tomto ročníku zaznamenal tři body, všechny v soubojích s Detroitem. Právě on v prvním duelu vynutil ve třetí třetině prodloužení, v pátek zase v přesilové hře deset minut před koncem vstřelil Dominiku Haškovi vítězný gól.

"Byla to dobrá střela. Zápas jsem si užíval. Mám na tenhle stadión spoustu krásných vzpomínek, nemůžu o něm říct nic špatného," řekl po zápase Lang. "Je to schopný hráč, o tom nemůže být sporu," pochválil svého bývalého svěřence trenér Detroitu Mike Babcock, jenž v uplynulé sezóně přestal Langa dostatečně využívat, což byla hlavní příčina odchodu českého útočníka do Chicaga.

Černý bodoval v přestřelce v Los Angeles

Statisticky nejvydařenější zápas v kariéře NHL odehrál jednadvacetiletý český útočník David Krejčí. Dvěma asistencemi se podílel na výhře Bostonu, který uspěl v divoké přestřelce 8:6 na ledě Los Angeles. Jednu z jeho nahrávek gólově zužitkoval hrdina utkání Phil Kessel, který zaznamenal svůj první hattrick v NHL. Krejčí vedle dvou asistencí zaznamenal i tři plusové body za účast na ledě při vstřeleném gólu svého týmu.

Calgary po třech předchozích porážkách poprvé letos vyhrálo. K vítězství 3:2 v prodloužení jim pomohla hrubá chyba kapitána Dallasu Brendena Morrowa, který "asistoval" Matthewovi Lombardimu na rozhodující brance. Morrow nahrával puk zpět v domnění, že je za ním obránce Matthias Norström, který se však vydal dopředu, neboť čekal nahozený kotouč do pásma Calgary. "Tým na mě v důležitých situacích spoléhá a já udělám takovou chybu," kál se Morrow.

Výsledky pátečních zápasů:
New York Rangers - Washington 3:1 (3:1, 0:0, 0:0)
Branky: 2. Gomez (Jágr), 14. Straka (Jágr), 18. Rozsíval (Jágr) - 8. Ovečkin. Zásahy brankářů: Lundqvist 25/24 - Kölzig 41/38 . Diváci: 18 200.
Detroit - Chicago 2:3 (2:0, 0:2, 0:1)
Branky: 8. Zetterberg, 10. Draper - 38. Sharp, 39. Seabrook (Lang), 50. Lang.  Zásahy brankářů: Hašek 29/26 - Chabibulin 36/34. Diváci: 17 696.
St. Louis - Colorado 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)
Branky: 46. a 56. Hinote, 2. Boyes, 45. McClement - 5. Stastny. Zásahy brankářů: Legace 25/24 - Theodore 23/19.  Diváci: 19 150.
Dallas - Calgary 2:3 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 5. Modano, 30. Hagman - 51. a 64. Lombardi, 20. Iginla. Zásahy brankářů: Turco 26/23 - Kiprusoff 26/24. Diváci: 17 132.
Edmonton - Vancouver 2:5 (1:2, 1:2, 0:1)
Branky: 20. Souray, 38. Torres - 11. H. Sedin, 13. Rypien, 24. Burrows, 38. Morrison, 58. Näslund. Zásahy brankářů: Garon 11/8, Roloson 8/6 - Luongo 30/28.  Diváci: 16 839.
Los Angeles - Boston 6:8 (1:1, 2:3, 3:4)
Branky: 40. a 49. Kopitar, 20. Stuart, 38. B. Murray, 45. Cammalleri, 60. O'Sullivan - 17., 29. a 42. Kessel (u první Krejčí), 25. G. Murray, 26. Ward, 50. M. Savard (Krejčí), 56. Lucic (Krejčí), 59. Kobasew. Zásahy brankářů: Bernier 30/23 - Fernandez 31/25. Diváci: 17 064.