Atlanta v NHL poprvé vyhrála, odnesli to Rangers

NEW YORK

Až dosud se v novém ročníku NHL hokejisté Atlanty nedočkali vítězství, poprvé hráli bez vedení trenéra Boba Hartleyho, a ještě se jim ve čtvrtečním zápase zranil brankář Kari Lehtonen. Přesto dokázali porazit New York Rangers 5:3. Thrashers vedli v zápase už 4:0, hosté z Manhattanu stíhali jen dotahovat skóre. Jaromír Jágr a Michal Rozsíval přihráli na dvě branky Rangers.

Atlanta si vypracovala v první třetině vedení zásluhou Dupuise a Kozlova, ve dvanácté minutě pak z její branky odstoupil kvůli potížím s třísly Lehtonen. Zastoupil jej Johan Hedberg a kapituloval až v poslední části, všechny branky Rangers navíc padly v přesilovkách. "Je to pro nás dobrý začátek, ale pořád jsme daleko od toho, kde chceme být," řekl švédský gólman po zápase.

U všech branek Rangers byli čeští hokejisté, Jágr přihrával na první a druhý gól, Rozsíval asistoval u druhé a třetí branky. Martin Straka se v druhé třetině prezentoval jen tvrdým krosčekem na obránce Tobiase Enströma.

Letci se drží vzhůru

Philadelphia se úspěšně snaží vymazat z paměti loňskou nepovedenou sezónu, připsali si čtvrtou výhru v řadě a po úterním vítězství nad Atlantou 4:0 porazili stejným výsledkem New Jersey. A znovu se mohli opřít o brankáře Martina Birona. "Marty byl úžasný. Ve správnou chvíli předvedl parádní zákroky," vysekl poklonu svému sokovi gólman Devils Martin Brodeur.

Slavný brankář se musel na začátku zápasu dost nudit, domácí na něj totiž vyslali první střelu až po necelých osmi minutách. "Takový byl plán, nechat ho nerozchytaného," prozradil s úsměvem taktiku Flyers Danny Briere.

Především zásluhou hattricku Billa Guerina vyhráli New York Islanders na ledě Washingtonu 5:2. Pro zkušeného útočníka to byly vůbec první góly v dresu Islanders, kde má smlouvu na 4,5 miliónu ročně. "Billy je rozený střelec, jeho první branka nás nastartovala," pochvaloval si kouč Ted Nolan. "Konečně ze mne trochu spadne ten tlak," radoval se Guerin.

Vítězné kanadské týmy

Z kanadského derby mezi Ottawou a Montrealem vyšli vítězně domácí hráči, Montrealu nepomohly ani dvě přihrávky Tomáše Plekance. Jeho spoluhráč Alexej Kovaljov sice sedm minut před koncem vyrovnal v přesilovce na 3:3, jenže vítěznou trefu zaznamenal hned za 24 vteřin Jason Spezza. Dalším hrdinou pak byl nováček z Ottawy Nick Foligno, jenž vstřelil první branku v NHL a navázal na svého otce, který působil ve slavné soutěži v 80. letech.

Dařilo se i dalším kanadským týmům. Calgary porazilo Los Angeles, Edmonton vyhrál ve Phoenixu a Toronto zdolalo Floridu. Panteři přitom vyhráli první třetinu 2:0, pak se ale začal psát šťastný příběh pro Maple Leafs. Jason Blake hned na začátku druhé třetiny snížil a při přesilové hře ve 27. minutě vyrovnal Bryan McCabe, čímž v očích fanoušků odčinil svou vlastní branku v zápase s Buffalem.

Sedmadvacet vteřin před vypršením normální hrací doby pak Nikolaj Antropov dorazil vyražený puk po střele Pavla Kubiny a rozhodl o vítězství 3:2. "Byl jsem prostě ve správnou chvíli na správném místě. To vítězství jsme potřebovali a naštěstí se to povedlo," vykládal po zápase Antropov. V brance Floridy tentokrát místo Tomáše Vokouna nastoupil náhradníkCraig Anderson.

Nechytal ani Hašek

Nenastoupil ani Dominik Hašek v brance Detroitu. Trenér jej nechal odpočívat a proti San Jose dostal přednost Chris Osgood. A inkasoval už po necelých čtyřech minutách z hole Mike Griera. Ve druhé části skóre otočila švédská dvojice Niklas Kronwall a Henrik Zetterberg, Jonathan Cheechoo stihl ještě vyrovnat. Poslední část už ale patřila hostům. Matt Ellis vstřelil v 48. minutě vítěznou branku a další zásah pak přidal ještě Pavel Dacjuk.

Boston - Tampa Bay 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)
Branky: 20. a 57. Sturm, 4. Schaefer, 50. Stuart - 21. B. Richards. Zásahy brankářů: Thomas 36/1 - Holmqvist 24/4.
Philadelphia - New Jersey 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)
Branky: 24. M. Richards, 29. Kapanen, 31. Dowd, 55. Lupul. Zásahy brankářů: Biron 38 - Brodeur 18/4.
Washington - NY Islanders 2:5 (0:1, 0:1, 2:3)
Branky: 42. Ovečkin, 47. Fleischmann - 28., 55. a 59. Guerin, 16. Bergenheim (Vašíček), 50. Berard. Zásahy brankářů: Kölzig 21/5 - DiPietro 29/2.
Atlanta - New York Rangers 5:3 (2:0, 1:0, 2:3)
Branky: 5. Dupuis (Holík), 7. Vjačeslav Kozlov, 31. White, 43. Little, 52. Marián Hossa - 50. Girardi (Jágr), 55. Shanahan (Jágr, Rozsíval), 60. Gomez (Rozsíval). Zásahy brankářů: Lehtonen 9, Hedberg 27/3 - Lundqvist 28/5.
Ottawa - Montreal 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)
Branky: 1. Redden, 25. Foligno, 33. Heatley, 54. Spezza - 18. Latendresse (Plekanec), 35. Ryder, 53. Kovaljov (Plekanec). Zásahy brankářů: Gerber 31/3 - Price 33/4.
Calgary - Los Angeles 4:3 (1:2, 3:0, 0:1)
Branky: 27. a 37. Langkow, 20. Huselius, 32. Conroy - 4. Cammalleri, 11. Brown, 52. Kopitar. Zásahy brankářů: Kiprusoff 34/3 - Aubin 18/4, LaBarbera 11.
Toronto - Florida 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)
Branky: 21. Blake, 27. McCabe, 60. Antropov (Kubina, T. Kaberle) - 6. Olesz, 11. Booth. Zásahy brankářů: Toskala 28/2 - Anderson 27/3.
Phoenix - Edmonton 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)
Branky: 28. Mueller, 49. Zigomanis - 7. a 52. Torres (na obě Hemský), 35. Brodziak, 60. Horcoff. Zásahy brankářů: Auld 17/3 - Roloson 41/2.
San Jose - Detroit 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
Branky: 4. Grier, 36. Cheechoo - 25. Kronvall, 30. Zetterberg, 48. Ellis, 51. Dacjuk. Zásahy brankářů: Nabokov 27/4 - Osgood 25/2.