Prospal dvakrát skóroval, Rangers utrpěli další prohru

Václav Prospal potvrzuje, že se mu v úvodu nové sezóny hokejové NHL náramně daří. V nočním utkání proti Atlantě se útočník Tampy Bay střelecky dvakrát prosadil a přidal jednu asistenci. Při vysokém vítězství 6:2 byl po právu vyhlášen první hvězdou utkání. Naopak do sezóny špatně nakročili hráči Rangers. Parta kolem Jaromíra Jágra prohrála potřetí za sebou, v Bostonu dokonce ani neskórovala.

Při bezbrankové remíze Bostonu s Rangers rozhodl o vítězství domácích rozhodl Phil Kessel, který jako jediný dokázal proměnit samostatný nájezd. Rangers tak podlehli Bostonu poprvé od března 2004.

Rangers v utkání utrpěli nejen bodovou, ale i hráčskou ztrátu. Martin Straka odstoupil v první třetině kvůli zlomenině palce, když ho při přesilovce soupeře nastřelil slovenský zadák Zdeno Chára.

Z trojice českých gólmanů, kteří zasáhli do sobotních utkání, odcházel jako vítěz pouze Dominik Hašek. Legenda Detroitu inkasovala od Phoenixu z 21 střel dvakrát, ovšem obrana Kojotů nezabránila hned pěti střelém Red Wings.

V brance Floridy byl smrští 47 ottawských střel zasypán Tomáš Vokoun. Kanadský tým českého brankáře nakonec překonal čtyřikrát a radoval se z výhry 4:1.

Vůbec poprvé se v nejlepší hokejové soutěži světa objevil dvacetiletý gólman Ondřej Pavelec. Mladíka před utkáním povolali do mužstva Atlany z farmy. Při zranění Fina Lehtonena měl plnit roli dvojky, jenže do branky musel na třetí třetinu nepovedeného zápasu v Tampě. Jediným střelcem, který Pavelce překonal, byl právě Václav Prospal, hvězda utkání.

Hvězdou utkání i Hamrlík

Stejně jako Prospal byl oceněn i obránce Roman Hamrlík. Český zadák se v dresu Montrealu gólově prosadil poprvé od příchodu z Calgary a v 53. minutě vstřelil vítěznou branku. K vítězství 4:2 nad Buffalem přispěl navíc i dvěma asistencemi.

Hamrlíkovi ve dvou případech pomohl odraz od mantinelu. Při první brance se jeho střela odrazila od zadního hrazení k volnému Bryanu Smolinskému, který bez problémů dopravil kotouč do branky. Při vítězném gólu se puk opět odrazil po Hamrlíkově střele od zadního mantinelu před branku a tentokrát za čáru doputoval po zásahu obránce Sabres Toniho Lydmana.

"Víme, že můžeme prohrát, ale štve mě, jakým způsobem se nám to dnes přihodilo. Puky se odrážely k soupeři a ten vstřelil šťastné góly," řekl po zápase Derek Roy, který společně s Paulem Gaustadem během devíti sekund v 25. minutě otočil skóre.

Roenick se blíží pětistovce

Potřetí během posledních čtyř zápasů ztratili hráči Toronta dvoubrankové vedení. I díky brance Tomáše Kaberleho vedli po dvou třetinách 3:1, ovšem v závěrečné části jim Chicago nasázelo pět gólů. Jejich náskok byl v rozmezí 30 sekund v 42. minutě pryč a poprvé pak poslal Blackhawks do vedení pátým gólem v sezóně Robert Lang, který v utkání zaznamenal i asistenci. Hráči Chicaga byli vysoce efektivní v přesilových hrách, využili čtyři ze sedmi možností.

První kanadské body za dvě asistence získal v tomto ročníku obránce NY Islanders Radek Martínek. První z jeho nahrávek gólově zužitkoval Josef Vašíček, který vsítil třetí gól v tomto ročníku. Souboj s městským rivalem z New Jersey rozhodl kapitán Bill Guerin necelé čtyři vteřiny před koncem prodloužení.

Dalším českým zástupcem, který se v sobotních utkáních zapsal do listiny střelců, byl Milan Michálek. Ten v poslední minutě zpečetil výhru San Jose nad Nashvillem na 3:0. Větší pozornost však vzbudil zásah Jeremyho Roenicka, kterému už chybějí pouze dvě vstřelené branky k dosažení magické hranice 500 gólů v NHL.

Boston - NY Rangers 1:0 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branka: rozhodující nájezd Kessel. Střely na branku: 19:26.
Toronto - Chicago 4:6 (2:1, 1:0, 1:5)
Branky: 8. a 34. Sundin, 18. T. Kaberle, 58. Kilger - 5. Williams, 42. Zjuzin, 42. Keith, 48. Lang, 52. Sharp, 60. Ruutu (Lang). Střely na branku: 32:39.
Montreal - Buffalo 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)
Branky: 3. Smolinski (Hamrlík), 28. Chipchura, 53. Hamrlík, 60. Higgins (Hamrlík) - 25. Gaustad, 25. Roy. Střely na branku: 27:27.
Ottawa - Florida 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky: 23. Fisher, 24. Donovan, 43. Schubert, 52. Alfredsson - 26. Zedník. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 60 minut, obdržel čtyři branky z 47 střel, úspěšnost zásahů měl 91,5 procenta.
NY Islanders - New Jersey 4:3 v prodl. (0:1, 3:0, 0:2 - 1:0)
Branky: 24. Vašíček (Martínek), 26. Šatan (Martínek), 33. Comrie, 65. Guerin - 1. Parise, 43. Pandolfo, 53. Gionta. Střely na branku: 36:28.
Philadelphia - Carolina 3:2 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 6. a 61. Gagne, 42. Richards - 6. Staal, 38. Williams. Střely na branku: 30:44.
Washington - Pittsburgh 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
Branky: 14. Pothier - 24. Staal, 38. Whitney. Střely na branku: 31:22.
Tampa Bay - Atlanta 6:2 (2:1, 3:0, 1:1)
Branky: 6. a 48. Prospal, 19. Gratton, 26. Lecavalier, 39. St. Louis (Prospal), 39. Darche - 15. Kovalčuk, 48. Sterling. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 20 minut, obdržel jeden gól z šesti střel, úspěšnost zásahů měl 83,3 procenta. Střely na branku: 30: 20.
Dallas - Anaheim 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)
Branky: 3. Morrow, 28. Ribeiro, 31. Lehtinen - 39. Pronger. Střely na branku: 23:21.
St. Louis - Minnesota 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
Branky: 40. Wagner (Ručinský) - 33. Demitra, 40. Belanger, 52. Burns. Střely na branku: 34:34.
Phoenix - Detroit 2:5 (2:1, 0:2, 0:2)
Branky: 13. Reinprecht, 18. Morris (Hanzal) - 32. a 40. Maltby, 5. Hudler, 45. Lebda, 55. Zetterberg. Dominik Hašek odchytal za Detroit 60 minut, obdržel dva góly z 21 střel, úspěšnost zásahů měl 90,5 procenta. Střely na branku: 21:42.
Calgary - Edmonton 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
Branky: 2. Huselius, 30. Iginla, 56. Phaneuf, 59. Aucoin - 14. Gagner. Střely na branku: 38:14.
San Jose - Nashville 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Branky: 25. Roenick, 54. Marleau, 60. M. Michálek. Střely na branku: 19:22.