Michálek dvěma góly zařídil výhru San Jose

NEW YORK

Český útočník Milan Michálek se stal strůjcem vítězství hokejistů San Jose na ledě Calgary 4:1 v pondělním utkání zámořské NHL. Michálek vstřelil dva góly a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

Milan Michálek, rodák z Jindřichova Hradce, se poprvé prosadil ve druhé třetině, když unikl ve vlastním oslabení, nadvakrát překonal brankáře Miikku Kiprusoffa a dostal Žraloky do vedení 2:0. Podruhé skóroval v 46. minutě kdy zužitkoval přihrávku Jeremyho Roenicka zpoza branky a zvýšil na 4:0.

Hráči Flames, kteří prohráli v základní hrací době poprvé z posledních šesti zápasů, pak už stihli pouze snížit. Brankáře Jevgenije Nabokova, který pochytal osmnáct střel, připravil o čisté konto dvě a půl minuty před koncem třetí třetiny Daymond Langkow.

Kanonádu předvedli fanouškům hokejisté Montrealu, kteří na domácím ledě rozstříleli Boston 6:1 a utnuli tak čtyři zápasy trvající vítěznou šňůru Bruins. Na dvě branky přihrál útočník Tomáš Plekanec, jednu asistenci si připsal obránce Roman Hamrlík.

Montreal zaznamenal pětibrankové vítězství po jednom a půl roce. Naposledy se hráči Canadiens radovali z tak vysoké výhry 19. února 2006, kdy porazili Philadelphii 5:0. Základ k úspěchu položili Chris Higgins a Alexej Kovaljov, kteří se prosadili záhy po vyhraném vhazování v útočném pásmu. Higgins nejprve před brankou dorazil střelu Komisarka poté, co byl na vhazování úspěšný Saku Koivu. Kovaljov pak vytěžil gól, když jej přímo z buly našel přihrávkou Plekanec. "Ale nebyl to nacvičený signál. Alex ví, že se mu občas takhle snažím přihrát, ale tohle bylo vyloženě štěstí," prohlásil český útočník.

Julien: Přišli jsme o klid

"Prohrané buly nás stálo první dva góly. Soupeř se dostal na koně, ve zbytku utkání už jsme jen brzdili jeho nápor," hodnotil utkání kouč Bostonu Claude Julien. Zklamaný byl především z toho, že jeho tým po čtyřech vyhraných zápasech ztratil pohodu. " Když nic jiného, přišli jsme dnes o náš klid," řekl o pondělním zápase Julien.

Jako na bitevním poli to vypadalo v duelu Caroliny proti Vancouveru, který vyhráli domácí Hurricanes 3:1 a potvrdili tak pozici lídra tabulky Jihovýchodní divize. Rozhodčí v průběhu duelu vyloučili na obou stranách po třech hráčích za pěstí potyčky.

Na hráčích Caroliny byla vidět velká snaha předvést se před domácími fanoušky poté, co se vrátili z šestizápasové šňůry na hřištích soupeřů. "Pokaždé, když se vrátíte domů, snažíte se na utkání maximálně koncentrovat a uspět. Podali jsme velice zodpovědný výkon," pochvaloval si trenér Peter Laviolette.

Hurricanes vstřelili dva góly v přesilových hrách a vylepšili už tak dobrou produktivitu v početní výhodě. S výjimkou porážky 0:2 s Washingtonem dala Carolina v každém z letošních duelů alespoň jeden gól v přesilovce. "Je důležité, že se nám v nich pořád daří. Můžeme díku tomu vyhrát ještě spoustu zápasů," konstatoval útočník Cory Stillman.

Statistika pondělních zápasů NHL:
Carolina - Vancouver 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Branky: 26. Stillman, 48. Larose, 60. Whitney - 54. Morrison. Zásahy brankářů: Ward 20/1 - Luongo 30/3. Diváci: 15 532.
Calgary - San Jose 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
Branky: 58. Langkow - 28. a 46. M. Michálek, 20. Clowe, 37. Bernier. Zásahy brankářů: Kiprusoff 18/3, McElhinney 2/1 - Nabokov 19/1. Diváci: 19 289.
Montreal - Boston 6:1 (1:0, 2:0, 3:1)
Branky: 13. Higgins, 27. Kovaljov (Plekanec), 38. Begin (Hamrlík), 42. Brisebois (Plekanec), 50. Grabovskij, 53. Markov - 47. Wideman. Zásahy brankářů: Huet 32/1 - Fernandez 20/6. Diváci: 21.273.