Hanzal a Vrbata se podíleli brankami na debaklu Dallasu

Hokejisté Phoenixu připravili v pátečním utkání NHL drtivou domácí porážku 5:0 Dallasu, k níž přispěli velkou měrou i čeští útočníci Martin Hanzal a Radim Vrbata. V závěrečné třetině se přidali k úspěšným střelcům večera, Vrbata skóroval dokonce ve vlastním oslabení, a Phoenix zmírnil nepříznivou bilanci posledních zápasů s obávaným soupeřem.

"Viděli jsme vysoké nasazení všech hráčů podpořené výborným výkonem brankáře," komentoval trenér Wayne Gretzky vysoké vítězství svého týmu, který s Dallasem prohrál devět z posledních deseti vzájemných duelů, včetně týden staré domácí porážky 3:5.

V pátek se však mohli hráči Phoenixu opřít o výborný výkon gólmana Mikaela Tellqvista, který zlikvidoval všech 35 střel. Devětadvacet z nich úspěšně vyřešil v úvodních dvou třetinách, po kterých vedli hosté už 3:0. V poslední části završili debakl Dallasu Hanzal s Vrbatou. "Už dlouho jsem neviděl hrát náš tým tak špatně. Nepanikaříme, ale musíme zabrat," řekl po třetí domácí porážce za sebou kapitán Brenden Morrow.

Výhru na soupeřově ledě vybojovala i Florida. Tomáš Vokoun pochytal 26 střel hokejistů Buffala, loni nejúspěšnějšího týmu základní části, a Radek Dvořák otevřel v šesté minutě skóre utkání, které Panthers vyhráli 4:2. "Výborně jsme dodržovali stanovenou taktiku," chválil Vokoun, který v posledních dvou utkáních pustil jen čtyři branky.

Stejně jako v minulém utkání s Carolinou, kdy Panteři čtyřikrát skórovali v závěrečné třetině, i tentokrát se soupeři gólově utrhli během krátkého časového úseku. "Odehráli jsme slušnou druhou třetinu. Zodpovědně jsme bránili a trpělivě čekali na jejich chyby," řekl kapitán Olli Jokinen, který v 39. minutě završil třígólovou smršť Floridy.

Erat s Bonkem řídili výhru Nashvillu

Martin Erat pomohl Nashvillu v předchozím utkání prolomit pětizápasovou sérii proher venku a i v pátek byl klíčovou postavou svého týmu. Český útočník asistoval u prvních dvou branek, třetí zásah přidal Radek Bonk a Predators si za vítězství 4:1 v Edmontonu připsali další dva body. Čestný úspěch domácích zaznamenal Aleš Hemský.

Hokejisté Nashvillu o výhře rozhodli v závěrečných sedmi minutách, kdy třemi brankami překonali přetíženou obranu, která dohrávala jen na pět beků. Už ve třetí minutě se totiž po ataku Jordina Tootoa zranil zadák Mathieu Roy. "Zranění nám zredukovala počet obránců na pět. Musíme zvážit další možnosti," dumal trenér Edmontonu Craig McTavish, který se musel obejít bez tří stálých obránců Pitkanena, Souraye a Greenea. V podobné situaci se Oilers ocitli i v závěru loňského ročníku, kdy vinou četných zranění ztratili 18 z posledních 20 zápasů a jako vítězové Západní konference se nakonec neprobojovali ani do play-off.

Také Toronto nezvládlo poslední minuty na ledě New Jersey. Při vlastní přesilovce nedokázalo pokrýt Johna Maddena, který v 56. minutě zlomil stav 1:1. "Když jsem přebíral přihrávku, věděl jsem, že je za mnou Jason Blake a chtěl jsem jen nahodit puk do útočného pásma. Pak jsem ale uslyšel spoluhráče ze střídačky, jak mě pobízejí, abych pokračoval dál," popsal svou akci Madden, který dal 14. branku v oslabení v kariéře.

Fleischmann zaznamenal svůj druhý gól v sezóně

O necelé dvě minuty později zvýšil vedení Devils Zach Parise, přesto se Torontu ještě povedlo zápas zdramatizovat, když 32 vteřin před koncem po přihrávce Pavla Kubiny snížil kapitán Mats Sundin. I další čeští hráči v dresu Toronta Jiří Tlustý a Tomáš Kaberle se zapsali do statistik, když připravili první gól pro Alexandra Steena. Jejich nahrávky však k bodovému zisku nevedly.

Druhý gól v sezóně zaznamenal Tomáš Fleischmann, když v osmé minutě trefil puk ze vzduchu a otevřel skóre utkání Washington - Philadelphia. Hosté však třemi trefami vývoj otočili a připravili soupeři osmou porážku v posledních deseti zápasech.

Tým Los Angeles se v úvodu sezóny potýkal s problémy s defenzivou a začalo se spekulovat o příchodu nového brankáře. V posledních šesti utkáních však inkasovali Kings pouze deset branek a gólman Jean-Sebastien Aubin byl hlavním strůjcem vítězství 5:2 na ledě San Jose. Za celý večer si nevydechl, zneškodnil 45 ze 47 střel a stal se první hvězdou utkání.

Výsledky pátečních zápasů NHL:
New Jersey - Toronto 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)
Branky: 15. Clarkson, 56. Madden, 58. Parise - 31. Steen (Tlustý, T. Kaberle), 60. Sundin (Kubina). Zásahy brankářů:  Brodeur 28/26 - Toskala 21/18 . Diváci: 14 523.
Washington - Philadelphie 2:3 (1:0, 0:2, 1:1)
Branky: 8. Fleischmann, 56. Ovečkin - 29. Briere, 36. Richards, 42. Umberger. Zásahy brankářů: Kölzig 29/26 - Niittymäki 26/24. Diváci: 16 055.
Buffalo - Florida 2:4 (0:1, 1:3, 1:0)
Branky: 30. Hecht, 57. Vanek - 34. a 37. Zedník, 6. Dvořák, 39. Jokinen. Zásahy brankářů: Thibault 24/20 - Vokoun 28/26.  Diváci: 18 690.
Dallas - Phoenix 0:5 (0:2, 0:1, 0:2)
Branky: 13. N. Kapanen, 14. Carcillo, 24. Doan, 41. Hanzal, 52. Vrbata. Zásahy brankářů: Smith 9/7, Turco 17/14 - Tellqvist 35/35.  Diváci: 18 203.
Edmonton - Nashville 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
Branky: 32. Hemský - 23. Legwand (Erat), 53. Arnott (Erat), 55. Bonk, 59. Fiddler. Zásahy brankářů: Garon 22/19 – Ellis 31/30.  Diváci: 16 839.
San Jose - Los Angeles 2:5 (1:0, 0:3, 1:2)
Branky: 16. Marleau, 59. J. Thornton (M. Michálek) - 39. a 60. Brown, 22. Cammalleri, 35. Moulson, 46. Nagy. Zásahy brankářů: Nabokov 29/25 - Aubin 47/45.  Diváci: 17 496.