Pavelec vychytal první výhru v NHL, Průcha rozhodl nájezdy

Český brankář Ondřej Pavelec dostal na ledě Tampy Bay poprvé příležitost chytat v NHL od úvodní minuty. Dvacetiletý nováček se podílel na sobotní výhře hokejistů Atlanty v poměru 6:4 třiceti úspěšnými zákroky a k premiérovému vítězství v lize mu vydatně pomohl spoluhráč Ilja Kovalčuk, který vstřelil hattrick v druhém utkání po sobě.

Více než polovinu utkání to však nevypadalo, že by Atlanta mohla v Tampě bodovat. V 35. minutě totiž hosté po brance Brada Richardse prohrávali už 1:4. "Žádný zápas není v tomto okamžiku ztracený. Chlapi jsou hladoví po vítězství a ani dílčí neúspěch je neodradí," popsal náladu v týmu generální manažer a dočasný trenér Don Waddell.

Zatímco v minulém utkání na ledě Ottawy jeho svěřenci dokázali stav 0:5 pouze zdramatizovat na konečných 4:6, sobotní "comeback" už měl vítěznou tečku. "Když jste v NHL, nikdy nevíte, co se může přihodit. Byl to skvělý pocit," radoval se po zapase Kovalčuk, který je s 12 góly společně s Henrikem Zetterbergem nejlepším střelcem soutěže.

Průcha druhou hvězdou utkání

Petr Průcha byl v městském derby mezi NY Rangers a New Jersey jediným úspěšným aktérem v penaltovém rozstřelu a rozhodl o zisku dodatečného bodu pro Rangers. Zároveň byl i u jediné branky týmu v normální hrací době, když po jeho přihrávce dostal Scott Gomez celek z Manhattanu do vedení. Za tento výkon byl Průcha oceněn titulem druhé hvězdy utkání.

"Věděl jsem, jak chci nájezd provést, a podařilo se mi to," řekl po utkání Průcha, který překonal Martina Brodeura střelou nad lapačku. "Vím, že v letošní sezóně prozatím nejsem příliš produktivní, ale cítím se na ledě dobře a věřím si," dodal chrudimský rodák, který měl před zápasem na kontě dva body za gól a asistenci.

Poprvé se proti svému bývalému mužstvu prosadil Gomez, který za Brodeurova záda dorazil Průchovu střelu. Z vedení se však Rangers dlouho neradovali, neboť už za 33 vteřin vyrovnal Sergej Brylin. "Bylo to vyrovnané utkání po celých 65 minut. Nepustili jsme je do mnoha šancí," řekl útočník New Jersey Brian Gionta po utkání, do kterého kvůli zdravotním problémům nenaskočili dva čeští obránci - Marek Malík z Rangers a Karel Rachůnek z Devils.

Tomáši Kaberlemu se proti Montrelau daří

Tomáši Kaberlemu se v zápasech proti Montrealu daří. V prvním letošním vzájemném utkání rozhodl o vítězství Toronta brankou v prodloužení a i v sobotu přispěl vstřeleným gólem k výhře svého týmu na ledě odvěkého rivala, když v druhé minutě využil přesilovou hru. Ani v tomto utkání nebylo daleko k prodloužení, ovšem v 59. minutě Matt Stajan zlomil nerozhodný stav 2:2. "Hráli velmi dobře v obraně," pochválil Saku Koivu soupeřovu defenzivu, která je přitom s 57 inkasovanými brankami nejhorší v lize.

Jako odvetu brali hráči Caroliny zápas s Floridou. Před třemi dny totiž na ledě svého divizního konkurenta obdrželi čtyři branky v třetí třetině, z toho tři v závěrečných šesti minutách, a přišli o slibně rozehrané utkání. "Byli jsme na sebe naštvaní, že jsme po takovém průběhu zápas ztratili. Určitě jsme pro tento duel měli motivaci navíc," řekl Matt Cullen, který se na sobotním vítězství 4:2 podílel gólem a asistencí.

Tomáš Vokoun v brance Floridy zaznamenal 36 úspěšných zásahů, přesto Panthers prohráli na ledě Hurricanes pojedenácté za sebou. Naposledy si odtud odvezli oba body v roce 2002.

Vašíček vyhlášen třetí hvězdou zápasu

Legendární trenér Al Arbour podepsal jednodenní smlouvu, aby mohl odkoučovat svůj 1500. zápas na lavičce NY Islanders. K dosažení 740. vítězství mu pomohl zejména Miroslav Šatan, který dvěma góly v závěrečné třetině otočil průběh utkání. "Když jsme se vraceli na střídačku, viděli jsme, že za ní stojí legenda. Věděli jsme, že máme jen jednu šanci vyhrát pro něj zápas," prohlásil slovenský útočník.

Na jeho první brance se asistencí podílel Josef Vašíček, který byl po utkání vyhlášen třetí hvězdou zápasu. "Hráli jsme špatně úvodních pět minut v druhé části, ale jinak to bylo velmi dobré," pochválil hru týmu pětasedmdesátiletý Arbour. "Trochu jsem k nim promlouval, ale nic zvláštního," uvedl trenér, který je rekordmanem NHL v počtu odtrénovaných i vyhraných zápasů v jednom týmu.

Mistrovský Anaheim poprvé vyhrál na soupeřově kluzišti a ukončil tím sérii šesti porážek, v kterých získal pouze jediný bod. "Potřebujeme hrát venku stejně jako doma. Zlepšit napadání a minimalizovat ztráty," řekl Corey Perry, který se do sítě Phoenixu trefil dvakrát a Ducks s jeho přičiněním zvítězili 5:2. U obou branek domácího mužstva byl Radim Vrbata, který jeden gól vsítil a u druhého asistoval.

Colorado klubový rekord nepřekonalo

Naopak Colorado v zápase s Vancouverem přišlo o svou domácí neporazitelnost. Nepovedlo se mu tak překonat klubový rekord ze sezóny 1994/95, kdy tým rovněž zahájil ročník šestí domácími výhrami za sebou.

Speciální formace byly rozhodujícím faktorem v zápasech Ottawy s Bostonem i St. Louis s Chicagem. Hráči Ottawy dali všechny tři branky v přesilových hrách, dvě z nich vstřelil Mike Fisher, který opět nahradil zraněného Jasona Spezzu v prvním útoku. Senators na svém ledě zdolali Bruins 3:2 a připsali si jedenáctou výhru z 12 letošních utkání.

V St. Louis paradoxně o výhře Chicaga 3:2 rozhodly branky v oslabení. Obě dal v závěrečné třetině Patrick Sharp, přičemž druhou vstřelil v 58. minutě při vyloučení Roberta Langa.

Výsledky sobotních zápasů NHL:
Montreal - Toronto 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
Branky: 17. Komisarek, 23. Higgins - 2. T. Kaberle, 27. Sundin, 59. Stajan. Zásahy brankářů: Huet 31/28 - Toskala 34/32.  Diváci: 21 273.
Ottawa - Boston 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
Branky: 5. a 54. Fisher, 31. Heatley - 21. a 25. Kobasew. Zásahy brankářů: Gerber 19/17 - Thomas 45/42. Diváci: 19 939.
NY Islanders - Pittsburgh 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)
Branky: 46. a 58. Šatan (na první Vašíček), 29. Hunter - 13. Malone, 22. Kennedy. Zásahy brankářů: DiPietro 18/16 Dubielewicz 7/7 - Fleury 39/36.  Diváci: 16 234.
NY Rangers - New Jersey 2:1 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 7. Gomez (Průcha), rozhodující nájezd Průcha - 7. Brylin. Zásahy brankářů: Lundqvist 29/28 - Brodeur 27/26. Diváci: 18 200.
Carolina - Florida 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)
Branky: 9. Cullen, 27. LaRose, 29. Letowski, 52. Stillman - 28. Bouwmeester, 38. Zedník. Střely na branku: 40:24. Zásahy brankářů: Grahame 24/22 - Vokoun 40/36.  Diváci: 17 547.
Tampa Bay - Atlanta 4:6 (2:1, 2:2, 0:3)
Branky: 12. a 18. O'Brien (na první Prospal), 25. Ouellet, 35. Richards - 36., 48. a 59. Kovalčuk, 10. Enström, 37. Hossa, 58. Dupuis. Zásahy brankářů: Holmqvist 21/16 - Pavelec 34/30.  Diváci: 19 155.
Minnesota - Calgary 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Branky: 27. a 44. Gáborík, 3. Rolston, 60. Radivojevič - 40. Iginla. Zásahy brankářů: Bäckström 24/23 - Kiprusoff 16/13.  Diváci: 18 568.
St. Louis - Chicago 2:3 (1:1, 0:0, 1:2)
Branky: 16. Perron (Ručinský), 55. Kariya - 48. a 58. Sharp, 5. Byfuglien. Zásahy brankářů: Legace 22/19 - Chabibulin 22/20.  Diváci: 19 150.
Phoenix - Anaheim 2:5 (0:1, 0:2, 2:2)
Branky: 43. Vrbata, 59. Jovanovski (Vrbata) - 25. a 60. Perry, 12. Schneider, 29. May, 54. Getzlaf. Zásahy brankářů: Auld 38/34 - Giguere 32/30.  Diváci: 15 888.
Colorado - Vancouver 3:4 (0:1, 1:1, 2:2)
Branky: 46. a 60. Svatoš, 32. Finger - 11. a 54. D. Sedin, 36. Morrison, 42. Kesler. Zásahy brankářů: Budaj 22/18 - Luongo 32/29. Diváci: 18 007.
Los Angeles - San Jose 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Branky: 6. Stuart - 3. Pavelski, 31. Roenick, 54. Cheechoo. Zásahy brankářů: LaBarbera 28/25 - Nabokov 25/24. Diváci: 18 118.