Jágr a Plekanec vstřelili v NHL vítězné góly, pět brankářů vychytalo nulu

NEW YORK

Čtvrté výhry za sebou dosáhli v pondělním utkání zámořské NHL hokejisté New York Rangers, kteří porazili 2:0 Philadelphii. Hlavním strůjcem jejich úspěchu byl český kapitán Jaromír Jágr, jenž v poslední minutě úvodní třetiny vstřelil vítězný první gól a v třetím dějství přihrál na druhou branku Brendanu Shanahanovi.

Do konce první třetiny zbývalo 33 vteřin, když Jágr zaskočil z levé strany střelou přes obránce brankáře Philadelphie Martina Birona. Ten byl v zápase doslova pod palbou, Rangers na ně poslali celkem pětačtyřicet střel. Ani jeho protějšek Henrik Lundqvist se zrovna nenudil, za pochytání všech třiceti pokusů soupeře si vysloužil čtvrtou nulu v sezóně.

"Před sezónou každý mluvil o tom, jak budeme předvádět ofenzivní hokej. Ale my máme propracovaný systém se zabezpečenou obranou. A vyplácí se to," poděkoval Lundqvist za čisté konto celému týmu. Rangers mají společně s Columbusem na kontě nejméně inkasovaných branek v sezóně - třiadvacet.

Jaromír Jágr měl o víkendu potíže s třísly a také v přestávce mezi třetinami posledního utkání byl ošetřován. Ale opět se ukázal jako vůdce týmu, když zařídil obě branky. Při přesilové hře v závěru utkání poslal puk Shanahanovi a ten dal zápasu definitivní skóre. "Hrál skvěle od prvního střídání. Ta jeho první branka, to si prostě může dovolit jen takový hráč jako on," sklonil Shanahan Jágrovi poklonu.

Pět brankářů s čistým kontem

Vítěznou trefu zaznamenal proti Buffalu také Tomáš Plekanec z Montrealu. "Dnes jsme nehráli zrovna nejlepší zápas. Můžeme jen poděkovat Huetovi, že jsme ho vyhráli," vzdal český útočník hold brankáři Canadiens Cristobalu Huetovi, jenž si připsal první nulu v sezóně při pochytání 29 střel Buffala.

Čistými konty se to ostatně v pondělním programu NHL jen hemžilo. Kromě Lundqvista a Hueta byli k nepřekonání také Cam Ward z Caroliny, Marty Turco z Dallasu a Dany Sabourin z Pittsburghu, pro něhož to byla vůbec první nula v NHL. Také jeho zásluhou vyhrál Penguins na ledě New Jersey. Gólem a asistencí se na vítězství 5:0 podílelPetr Sýkora.

Hejduk třikrát asistoval

Tomáš Vokoun se sice další nuly na svém kontě nedočkal, ale přesto pomohl k výhře Floridy nad Tampou. Vítěznou branku vstřelil 79 vteřin před koncem David Booth po úspěšné teči střely Ruslana Saleje od modré čáry. Přihrávku na třetí gól Floridy si připsal český útočník Kamil Kreps.

Colorado porazilo hokejisty Calgary už posedmé v řadě a při vítězství 4:1 řádil útok s Milanem Hejdukem, Paulem Stastnym a Wojtkem Wolskim. Stastny zaznamenal dva góly a asistenci, Wolski gól a dvě asistence, a Hejduk na jejich tři branky přihrával. "Hrát s těmi dvěma je snadné. Jsou totiž stejně hladoví po gólech a šancích jako já," řekl po zápaseStastny.

New Jersey - Pittsburgh 0:5 (0:2, 0:2, 0:1)
Branky: 13. a 44. Crosby (na první Sýkora), 17. Hall, 26. Sýkora, 32. Christensen. Zásahy brankářů: Brodeur 24/5, Weekes 6 - Sabourin 20.
New York Rangers - Philadelphia 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky: 20. Jágr, 57. Shanahan (Jágr). Zásahy brankářů: Lundqvist 30 - Biron 45/2.
Carolina - Washington 5:0 (3:0, 1:0, 1:0)
Branky: 5., 8. a 12. Stillman, 37. a 43. E. Staal. Zásahy brankářů: Ward 35 - Kölzig 24/5, Johnson 9.
Florida - Tampa Bay 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)
Branky: 10. O. Jokinen, 16. Peltonen, 31. Montador (Kreps), 59. Booth - 7. St. Louis, 31. Lukowich, 44. Ouellet (Prospal). Zásahy brankářů: Tomáš Vokoun 27/3 -  Holmqvist 30/4.
Minnesota - Edmonton 5:2 (3:0, 2:2, 0:0)
Branky: 5. a 24. Parrish, 19. Bouchard, 20. Foster, 35. Veilleux - 26. Penner (Hemský), 36. Horcoff. Zásahy brankářů: Bäckström 16/2 - Roloson 8/3, Garon 13/2.
Colorado - Calgary 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
Branky: 41. a 51. Stastny (na obě Hejduk), 17. Brunette, 32. Wolski (Hejduk) - 5. Iginla. Zásahy brankářů: Theodore 24/1 - Kiprusoff 34/4, Keetley 2.
Montreal - Buffalo 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky: 34. Plekanec, 60. Smolinski. Zásahy brankářů: Huet 29 - Miller 18/1.
Anaheim - Dallas 0:5 (0:1, 0:3, 0:1)
Branky: 20. Ribeiro, 35. J. Jokinen, 39. Morrow, 40. Lehtinen, 49. Conner. Zásahy brankářů: Giguere 19/4, Bryzgalov 5/1 - Turco 19.