Hokejisté St. Louis vyhnali čtyřmi zásahy Haška z branky

NEW YORK

Pouze necelých 36 minut vydržel Dominik Hašek v brance hokejistů Detroitu v úterním utkání NHL na ledě St. Louis. Český gólman ve druhé třetině během deseti minut inkasoval čtyři góly a mezi tyčemi jej vystřídal Chris Osgood. Ani on však nezabránil porážce Red Wings 3:4.

Zápas se přitom pro Detroit ze začátku vyvíjel dobře a po gólech Dacjuka a Clearyho vedli hosté po první třetině 2:0. Jenže v úvodu prostředního dějství nejprve snížil Tkachuk a pak v rozmezí 34. a 36. minuty přišla třígólová smršť, která vyhnala Haška z branky. "Dominátor" si připsal jen osm úspěšných zásahů.

"Jsem zklamaný," konstatoval trenér Detroitu Mike Babcock, jehož tým po sérii devíti výher prohrál podruhé za sebou. "Když hrajeme na hřišti soupeře, navíc z naší divize, a vedeme 2:0, měli bychom nalézt způsob, jak zápas dovést do vítězného konce. Nepředvedli jsme instinkt zabijáka. Místo toho, abychom je dorazili, pustili jsme je zpátky do hry," dodal Babcock.

Největší podíl na úspěchu St. Louis, které přerušilo šňůru tří porážek, měl devatenáctiletý útočník David Perron, jenž vstřelil dva góly. Perron ve své první sezóně v NHL stále bojuje o místo v kádru a vedení klubu se bude muset co nevidět rozhodnout, zda si mladíka ponechá v týmu, nebo jej pošle mezi juniory. "Pořád musíte něco dokazovat. I když zůstanu v prvním týmu celou sezónu, stále budu muset přesvědčovat o tom, že to bylo dobré rozhodnutí. Snažím se hrát všechny zápasy stejně, jako dnes," řekl hráč, jehož si St. Louis vybralo v prvním kole letošního draftu.

Atlanta zažila pohádkový konec hororu

Jen na střídačce zůstali čeští brankáři Tomáš Vokoun z Floridy a Ondřej Pavelec z Atlanty při vzájemném souboji svých týmů. Větší radost po utkání měl nakonec Pavelec, jehož Thrashers zvítězili 3:2 v prodloužení. Panterům proklouzla výhra mezi prsty. Atlanta totiž vyrovnala na 2:2 až tři sekundy před koncem třetí třetiny při přesilovce, kterou domácí ještě umocnili odvoláním brankáře. Vítězný gól pak vstřelil už po 25 sekundách nastaveného času Ilja Kovalčuk.

Atlanta se po nepovedeném začátku sezóny rozjíždí k dobrým výsledkům a vyhrála počtvrté z pěti zápasů. Naopak Florida utrpěla čtvrtou porážku v řadě. "Dneska jsme poctivě bojovali. Při tom vyrovnávacím gólu jsme ale měli smůlu. Mohli jsme klidně vyhrát 2:1," litoval trenér Jacques Martin.

Vokoun, jenž o den dříve inkasoval tři laciné góly v duelu s Carolinou, nenastoupil poprvé po jedenácti zápasech. Naposledy sledoval utkání jen jako divák 18. října, kdy jeho náhradník Craig Anderson neodvrátil porážku s Torontem.

Tomáš Plekanec pomohl dvěma asistencemi k výhře Montrealu v Torontu 4:3 v prodloužení. V dresu Maple Leafs si jednu přihrávku připsal Jiří Tlustý. Hlavním strůjcem vítězství Canadiens byl brankář Carey Price, jenž zlikvidoval 37 střel a po zápase mu přišel do kabiny osobně poblahopřát i majitel klubu George Gillett. "V Torontu jsem chytal poprvé, ale snažil jsem se to brát jako každý jiný zápas. Jsem šťastný, že jsme vyhráli, ale je to prostě jen další vítězství," nezveličoval Price výhru nad velkým rivalem.

Atlanta - Florida 3:2 v prodl. (0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 21. White, 60. Marián Hossa, 61. Kovalčuk - 13. Peltonen, 56. Booth. Zásahy brankářů: Johan Hedberg 21/19 - Craig Anderson 33/30.  Diváci: 12 599.
St. Louis - Detroit 4:3 (0:2, 4:0, 0:1)
Branky: 34. a 35. Perron, 26. Tkachuk, 36. Mayers (Ručinský) - 5. Dacjuk, 17. Cleary (Hudler), 56. Filppula (Hudler). Zásahy brankářů: Manny Legace 30/27 - Dominik Hašek 12/8, Chris Osgood (od 35:51) 4/4.  Diváci: 18 440.
Calgary - Minnesota 3:2 (1:0, 0:0, 2:2)
Branky: 16. Phaneuf, 51. Iginla, 60. Huselius - 44. a 50. M. Koivu. Zásahy brankářů: Miikka Kiprusoff 28/26 - Niklas Bäckström 28/25. Diváci: 19 289.
Toronto - Montreal 3:4 v prodl. (0:1, 2:1, 1:1 - 0:1)
Branky: 23. a 39. Wellwood (na první Tlustý), 50. Devereaux - 14. Markov, 40. Kosticyn (Plekanec), 54. Kovaljov (Plekanec), 61. Komisarek. Zásahy brankářů Andrew Raycroft 25/21 - Carey Price 40/37 . Diváci: 19 595.
Anaheim - Los Angeles 4:3 po sam. nájezdech (2:1, 1:0, 0:2 - 0:0)
Branky: 16. Getzlaf, 17. Marchant, 35. Huskins, rozhodující nájezd Perry - 20. Preissing, 45. Moulson (Modrý), 54. Cammalleri. Zásahy brankářů: Jean-Sebastien Giguere 32/29 - Jason LaBarbera 33/30. Diváci: 17 174.