Rozsíval zazářil při výhře Rangers v Pittsburghu

NEW YORK

Hokejisté New Yorku Rangers vyhráli v sobotním utkání NHL na ledě Pittsburghu 4:3 v prodloužení a natáhli tak svou vítěznou šňůru na pět zápasů. Hvězdou večera se stal český obránce Michal Rozsíval, jenž vstřelil dva góly. I zbývající dvě branky Rangers vsítili zadáci, tu rozhodující v druhé minutě nastavení Jason Strudwick. V dresu domácích si připsal gól a asistenci Petr Sýkora.

"V takhle těsných zápasech jsou obránci často důležitou součástí útočných manévrů," prohlásil kouč Rangers Tom Renney, který očividně nedělal vědu z toho, že se neprosadil žádný z jeho útočníků. "Pravda, je to trochu unikátní, ale když bude tento trend pokračovat a my budeme vyhrávat, tak je mi to upřímně jedno," dodal s úsměvem.

"Myslím, že čtyři góly od obránců jsem v jednom zápase ještě nedostal. Oni mají skvělé útočníky, když se mi je podaří vychytat, obvykle to znamená, že jsem podal dobrý výkon," poznamenal trpce brankář Penguins Marc-Andre Fleury.

Rozsívalovi se proti Tučňákům daří

V zápase ale zadáci hostujícího týmu nejprve nevěděli, kam dřív skočit. V první třetině si Tučňáci vytvořili velký tlak a získali dvoubrankový náskok. V prostředním dějství však hosté skóre třemi trefami otočili. Rozsíval se nejprve prosadil střelou bez přípravy z mezikruží, následně zužitkoval akci dva na jednoho ve vlastním oslabení.

Z šesti gólů v letošní sezóně dal Rozsíval tři proti Pittsburghu, kde dříve hrával. "Daří se mi na ně a nyní z toho mám obzvlášť radost. Smazali jsme ztrátu a vyhráli zápas," radoval se český bek.

Zápas Montrealu s Bostonem okořenily bitky

Povedený večer prožil také další český obránce Roman Hamrlík, který se gólem a přihrávkou podílel na vysoké výhře Montrealu nad Bostonem 7:4. Hamrlík byl autorem vítězné branky, když v 45. minutě zvýšil na 5:3. Zápas v třetí třetině poznamenala řada šarvátek, sedm hráčů inkasovalo pětiminutový trest za shození rukavic a rozhodčí dohromady rozdali 107 trestných minut.

Vypadalo to, jako by si hráči Bruins pěstmi vybíjeli vztek kvůli skóre, které v závěrečné třetině narůstalo v jejich neprospěch. "Padesát minut tvrdě bojujete o vítězství a pak se musíte vypořádat s takovými věcmi. Nevidím to rád, na druhou stranu je to součást vzájemné rivality," řekl kouč Canadiens Guy Carbonneau, který si na střídačce vyměnil několik peprných výrazů se svým protějškem Claudem Julienem. "Vždycky budu bránit své hráče a Claude bude určitě dělat to samé," poznamenal Carbonneau.

Až do stavu 3:3 se hráčům Bostonu podařilo pokaždé záhy odpovědět na vedoucí gól Canadiens, pak ale přišla sérii tří branek domácích a bylo rozhodnuto. "Dali jsme gól, a pak jako bychom pokaždé udělali velkou chybu a oni vyrovnali," komentoval průběh utkání Hamrlík. "Ale věděli jsme, že jsme na dobré cestě, a v třetí třetině jsme je smetli."

Brodeur se dočkal 500. výhry v NHL

Vytouženého jubilejního 500. vítězství se konečně dočkal brankář Martin Brodeur, jehož New Jersey Devils vyhráli na ledě Philadelphie 6:2. K triumfu Ďáblů přispěli góly také Karel Rachůnek s Patrikem Eliášem. Brodeur, jenž zlikvidoval 26 střel, je po Patricku Royovi teprve druhým gólmanem v historii NHL, jenž magické hranice dosáhl.

Roy nakonec zaznamenal v kariéře 551 vítězství, Brodeur má tak pořád co dohánět. "Jsem absolutně zdravý, uvidíme, co budoucnost přinese," naznačil gólman. "Ale nechtějte, abych vám teď říkal datum nebo roky. Jsem hlavně rád, že mám za sebou tu pětistovku," dodal Brodeur, jemuž předchozí tří pokusy na dosažení milníku nevyšly.

Hašek v zápase s Chicagem pětkrát inkasoval

Další utrápený zápas odchytal Dominik Hašek. V Chicagu sice jeho Detroit vedl po dvou třetinách 3:2, nakonec ale prohrál 3:5 a český brankář pustil čtyři góly z 16 střel. "Nemám slov. Když dostanu tolik gólů z tak málo střel, nemůžu říct, že jsem chytal dobře. Musím toho chytit víc," konstatoval Hašek.

Za inkasované góly však podle komentářů převážně nemohl, spoluhráči ho nechávali na holičkách. Chicago totiž vstřelilo tři góly z rychlých brejků ve vlastním oslabení a zejména proto porazilo Detroit v letošní sezóně už počtvrté za sebou. "Udělali jsme spoustu chyb. A když soupeř vycítil příležitost, pokaždé ji dokázal využít. Musíme se sebrat," prohlásil útočník Detroitu Kris Draper, jenž se spoluhráči okusil třetí porážku za sebou.

Kaberle s Tlustým režírovali výhru Toronta

Neúspěch musel strpět i Tomáš Vokoun, jenž sice dělal v brance Floridy, co mohl, ale ani 31 zákroky prohře Panterů 1:2 s Carolinou nezabránil. "Opravdu poctivě jsme makali, ale nic z toho nemáme. Bohužel nedáváme góly," litoval Vokoun, jehož tým prohrál pošesté z posledních osmi zápasů.

Parádní premiéru prožil v brance Phoenixu Ilja Bryzgalov, jehož Kojoti získali pár hodin před zápasem v Los Angeles z listiny volných hráčů, kam jej umístil Anaheim. Bryzgalov se za novou šanci odvděčil čistým kontem a zasloužil se o výhru Phoenixu 1:0. "Když jsem poprvé vstoupil do kabiny, všichni noví spoluhráči projevili ohromné nadšení. Cítil jsem se, jako bych sem patřil odjakživa," poděkoval Bryzgalov za podporu.

Sérii pěti porážek přerušili hokejisté Toronta, kteří vyhráli 3:0 v derby s Ottawou. Na první dva góly přihrál obránce Tomáš Kaberle, třetí branku vstřelil útočník Jiří Tlustý. Brankář Vesa Toskala zneškodnil 24 střel a připsal si první čisté konto v dresu Maple Leafs. Naposledy vychytal nulu 16. března ještě v brance San Jose.

Výsledky sobotních zápasů NHL:
Los Angeles - Phoenix 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka: 32. Doan (Hanzal). Zásahy brankářů: LaBarbera 38/37 – Bryzgalov 28/28.  Diváci: 15 659.
Toronto - Ottawa 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Branky: 40. Tucker (T. Kaberle), 47. Sundin (T. Kaberle), 56. Tlustý. Zásahy brankářů: Toskala 24/24 - Gerber 18/15.  Diváci: 19 596.
Montreal - Boston 7:4 (1:1, 3:2, 3:1)
Branky: 3. S. Koivu, 22. Kostopoulos, 25. Kosticyn, 38. Latendresse (Hamrlík), 45. Hamrlík (Plekanec), 51. Komisarek, 55. Kovaljov - 4. a 52. Murray, 24. Chára, 31. Sturm. Zásahy brankářů: Price 36/32 - Thomas 52/45.  Diváci: 21 273.
Philadelphia - New Jersey 2:6 (0:2, 1:2, 1:2)
Branky: 36. M. Richards, 41. Upshall - 11. Zubrus, 13. Rachůnek, 24. Eliáš, 39. Pandolfo, 43. Gionta, 44. Parise (Eliáš). Zásahy brankářů: Biron 22/18, Niittymäki 2/2 – Brodeur 28/26.  Diváci: 19 621.
Detroit - Chicago 3:5 (1:1, 2:1, 0:3)
Branky: 6. Rafalski, 34. Holmström, 40. Zetterberg - 45., 54. a 60. Sharp (na první Lang), 2. a 33. Bourque. Zásahy brankářů: Hašek 16/12 - Chabibulin 42/39.  Diváci: 20 066.
Pittsburgh - New York Rangers 3:4 v prodl. (2:0, 0:3, 1:0 - 0:1)
Branky: 6. Talbot, 9. Crosby (Sýkora), 55. Sýkora - 21. a 25. Rozsíval, 39. Girardi (Průcha), 62. Strudwick. Zásahy brankářů: Fleury 26/22 - Lundqvist 23/20.  Diváci: 17 125.
Nashville - St. Louis 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 16. Radulov, 39. Tootoo (Židlický) - 33. a rozhodující nájezd Boyes, 38. Perron. Zásahy brankářů: Mason 20/18 - Toivonen 37/35.  Diváci: 15 246.
Edmonton - Calgary 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
Branky: 53. Cogliano - 33. Lombardi, 36. Nolan, 51. Conroy. Zásahy brankářů: Garon 27/24 - Kiprusoff 16/15. Diváci: 16 839.
Carolina - Florida 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Branky: 10. a 43. Brind'Amour - 54. Horton. Zásahy brankářů: Ward 28/27 - Vokoun 33/31.  Diváci: 16 962.
San Jose - Anaheim 1:2 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 48. Mitchell - 16. Kunitz, rozhodující nájezd Perry. Zásahy brankářů: Nabokov 29/28 – Giguere 29/28. Diváci: 17 496.