Hemský se gólem podílel na výhře Edmontonu

NEW YORK

Český útočník Aleš Hemský přispěl v pátečním utkání NHL jedním gólem k výhře hokejistů Edmontonu nad obhájci Stanley Cupu z Anaheimu 5:1. Hemský otevřel skóre zápasu, když už v 3. minutě využil přesilovou hru a připsal si devátou branku v letošní sezóně. Oilers tak potvrdili dobrou formu a vyhráli třetí z posledních čtyř zápasů.

Na střeleckou produktivitu Olejářů doplatil brankář obhájců Stanleyova poháru Jean-Sebastien Giguere, jenž po čtvrtečním vychytaném čistém kontu proti Calgary na začátku třetí třetiny střídal.

Domácí hráči předvedli řadu pohledných kombinací a především přesnou střelbu. Dlouho vyrovnaný zápas rozhodli dvěma trefami v poslední minutě druhé třetiny. "Tolik hezkých gólů jsme nedali od začátku sezóny," ocenil výkon svých svěřenců trenér Craig MacTavish.

Chicago opět uštědřovalo debakl

Další debakl uštědřili soupeři hokejisté Chicaga, kteří po středeční výhře 5:1 nad Tampou smetli v poměru 6:1 Phoenix. Martin Havlát tentokrát neskóroval, ale přihrál na úvodní gól, který vstřelil finský útočník Tuomo Ruutu.

Blackhawks měli drtivý nástup do utkání a po necelých jedenácti minutách vedli 5:0. Obránce Dustina Byfugliena už v té době hřála radost z prvního hattricku v kariéře v NHL. Tři góly v jednom zápase dali v historii klubu jen dva zadáci, v roce 1977 Dick Redmon a v roce 1991 Doug Wilson.

"Celý tým předvedl skvělý výkon a touhu po vítězství. Vytvářeli jsme si dobré příležitosti a já prostě střílel a padalo mi to tam," radoval se Byfuglien, který svým třetím gólem v čase 10:30 donutil trenéra Phoenixu Waynea Gretzkého vystřídat brankáře Ilju Bryzgalova.

Svého gólmana ale kouč Coyotes neplísnil, přestože se zdálo, že některé góly byly laciné. "Také jsme měli něco dát, ale nezmohli jsme se na odpověď. Soupeř hrál s obrovským sebevědomím a nadšením. Byl rychlejší, nápaditější," uznal Gretzky.

Michálek vyhlášen třetí hvězdou zápasu

Třemi góly se v pátek blýskl také útočník New Jersey Zach Parise, navíc přidal jednu asistenci a zařídil vítězství 4:0 nad Montrealem. Brankář Martin Brodeur zlikvidoval všech 27 střel a vychytal své 94. čisté konto v kariéře.

Devils v utkání využili tři ze čtyř přesilových her a prodloužili svou vítěznou šňůru na šest zápasů. "Měli štěstí. Odrážely se jim puky před prázdnou branku. Ale takový je hokej," posteskl si gólman Canadiens Carey Price.

Spolupráce Milana Michálka a Joea Thorntona nasměrovala hokejisty San Jose k výhře 3:2 nad Coloradem. Michálek v úvodu první i druhé třetiny přihrál Thorntonovi na dva góly a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Jednu branku Avalanche vstřelil Milan Hejduk.

Proti Dallasu zazářil Crosby

Další ze svých parádních představení předvedl Sidney Crosby. Zázračný mladík z Pittsburghu vstřelil dva góly a dovedl Penguins k vítězství 4:1 nad Dallasem. Pěknou přihrávkou na poslední čtvrtý gól o sobě dal vědět i český útočník Petr Sýkora.

"Po pěti dnech volna jsem se cítil skvěle a byl jsem na zápas pořádně natěšený," prohlásil Crosby, jehož tým naposledy nastoupil k utkání minulou sobotu proti Atlantě. "Snažil jsem se období, kdy jsme jenom trénovali, maximálně využít a zdá se, že mi to prospělo," řekl Crosby.

Dobrou formu potvrdil slovenský útočník Marián Gáborík, jenž svým pátým gólem v pěti zápasech rozhodl v prodloužení o výhře Minnesoty nad St. Louis 3:2.

New Jersey - Montreal 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Branky: 20., 34. a 47. Parise, 48. Gionta. Zásahy brankářů: Brodeur 27/27 - Price 29/25.  Diváci: 15 081.
Carolina - Washington 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)
Branky: 35. a 44. Brind'Amour, 10. Stillman, 26. Cullen - 3. a 41. Ovečkin, 56. Nylander. Zásahy brankářů: Ward 34/31 - Kölzig 19/15. Diváci: 16 386.
Pittsburgh - Dallas 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
Branky: 1. a 29. Crosby, 4. Kennedy, 55. Malkin (Sýkora) - 26. Ribeiro. Zásahy brankářů: Fleury 23/22 - Smith 28/24.  Diváci: 17 132.
Chicago - Phoenix 6:1 (5:0, 1:0, 0:1)
Branky: 6., 11. a 11. Byfuglien, 2. a 29. T. Ruutu (na první Havlát), 4. Toews - 53. Mueller. Zásahy brankářů: Chabibulin 29/28 - Bryzgalov 7/2, Tellqvist 20/19.  Diváci: 16 234.
Edmonton - Anaheim 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)
Branky: 3. Hemský, 40. Horcoff, 40. Brodziak, 42. Cogliano, 47. Staios - 8. Getzlaf. Zásahy brankářů: Roloson 22/21 - Giguere 23/19, Hiller 12/11.  Diváci: 16 839.
Minnesota - St. Louis 3:2 v prodl. (1:0, 1:2, 0:0 - 1:0)
Branky: 11. Burns, 21. Rolston, 63. Gáborík - 26. Stempniak, 32. Boyes. Zásahy brankářů: Bäckström 24/22 - Legace 26/23. Diváci: 18 568.
San Jose - Colorado 3:2 (1:0, 2:2, 0:0)
Branky: 2. a 25. J. Thornton (na obě M. Michálek), 39. Grier - 37. Hejduk, 40. Brunette. Zásahy brankářů: Nabokov 20/18 - Budaj 29/26.  Diváci: 17 496.