Kotalík se Špačkem přispěli ke kanonádě Buffala

NEW YORK

Hokejisté Buffala rozstříleli v sobotním utkání NHL Carolinu 8:1 a vyhráli šestý z posledních sedmi zápasů. Ke kanonádě přispěli také čeští hráči: útočník Aleš Kotalík vstřelil dva góly, obránce Jaroslav Špaček se trefil jednou a na dvě branky přihrál. Celý zápas protrpěl v brance Caroliny John Grahame, který kapituloval osmkrát z 25 střel.

Navíc v druhé třetině čelil trestnému střílení, které ale Drew Stafford neproměnil. "Nechali jsme ho v tom pěkně vykoupat. To si nezasloužil," prohlásil obránce Glen Wesley. "Skočili po nás a už nepustili. Pořád a pořád nás dostávali pod tlak. Když dostanete osm gólů, je jasné, že něco není v pořádku," řekl Grahame.

Útočník Nashvillu Radek Bonk prožil úspěšný návrat na led svého bývalého týmu Montreal Canadiens. V poslední minutě základní hrací doby vstřelil vyrovnávací gól a pak se proměněnou penaltou přičinil o vítězství Predators 5:4 po samostatných nájezdech. Rozhodující nájezd proměnil další český útočník Martin Erat, jenž byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

Hráči Nashvillu přitom v utkání dvakrát prohrávali o tři góly, ještě osm minut před koncem třetí třetiny byl stav 1:4 v jejich neprospěch. Pak ale předvedli drtivý finiš. "Ukázali jsme, že máme houževnatý tým, který se nikdy nevzdává," uvedl trenér Barry Trotz.

Naopak jeho protějšek Guy Carbonneau zuřil. "Není normální, abychom takhle ztratili vítězství," rozčiloval se kouč Canadiens, jehož tým prohrál čtyři z posledních pěti zápasů. "Jednou se to stát může, ale poslední dobou se nám to stává až příliš často."

Jágr skóroval v třetím utkání po sobě

V krizi se dál topí hokejisté Ottawy, kteří podlehli New Yorku Rangers 2:5 a připsali si již šestou porážku za sebou. Třetí gól Jezdců vstřelil po asistenci Michala Rozsívala kapitán Jaromír Jágr, jenž tak po pětizápasové sérii bez bodu skóroval v třetím utkání po sobě.

Rangers se díky výhře vyhoupli do čela tabulky Atlantické divize a na první místo ve Východní konferenci, které stále okupuje Ottawa, ztrácejí pouhé dva body. Vstříc sobotnímu vítězství vyrazili zostra a už po necelých dvanácti minutách hry vedli 3:0. "Když se soupeři nedaří, chcete na něho vletět a nedat mu šanci, aby si zvedl sebevědomí. Měli jsme za cíl prodloužit jejich trápení, a to se nám povedlo," pochvaloval si útočník Rangers Brendan Shanahan, který vstřelil dva góly.

Hašek opět nenastoupil

Znovu jen ze střídačky přihlížel brankář Dominik Hašek dalšímu vítězství Detroitu, který si poradil s Phoenixem 3:2. Red Wings se na výhru s outsiderem pořádně nadřeli a rozhodli o ní až dvěma góly v třetí třetině. "Detroit má skvělý tým a my s ním dokázali dlouho držet krok. Hráči makali a zaslouží uznání," pochválil své svěřence trenér Phoenixu Wayne Gretzky. V zápase se musel obejít bez českého útočníka Radima Vrbaty, jehož trápí problémy s třísly.

Vítěznou trefu obstaral na začátku 46. minuty Dan Cleary, který pohotovou střelou proměnil zpětnou přihrávku Jiřího Hudlera téměř od brankové čáry. "Trénujeme to s Jirkou celou sezónu. Krásně mi to poslal a já se jenom snažil trefit branku," uvedl Cleary.

Svou třetí branku v NHL zaznamenal útočník Jaroslav Hlinka a zpečetil jí vítězství Colorada v Los Angeles 5:2. Avalanche sice prohrávali po sedmnácti minutách 0:2, ale ještě do přestávky stihli snížit, v půlce zápasu vyrovnal Hensick a v třetí třetině strhli hosté třemi góly výhru na svou stranu. Porážku Kings neodvrátil ani obránce Jaroslav Modrý, který se vrátil do sestavy poté, co vynechal jedno utkání kvůli návštěvě nemocného otce v Čechách.

Sundin překonal letitý klubový rekord

Švédský útočník Mats Sundin z Toronta překonal v duelu s Pittsburghem letitý klubový rekord, když díky přihrávce na úvodní gól bodoval v patnáctém zápase za sebou. Sundin, jehož tým nakonec vyhrál 4:2, tak trumfl výkon ze sezóny 1924/25, kdy Babe Dye bodoval čtrnáctkrát za sebou.

Ze Sundinovy přihrávky skóroval Mark Bell, který se radoval z premiérového gólu v dresu Maple Leafs. Puk, jímž se trefil, prý věnuje pětiletému synovci, který žije v Ontariu. "Ten kluk každý den bojuje o život. Sleduje všechny naše zápasy, nosí při nich můj dres. Určitě mu tím pukem udělám radost," řekl Bell.

Syn jeho sestry Joey je od narození připoután na invalidní vozík. "Dávali mu čtyři týdny života, a teď je mu pět let a brzy mu bude šest. Je to bojovník," dodal Bell, jenž se prý snaží svého synovce vídat, jak je to jen možné. Napřesrok však bude muset několik návštěv vynechat, jelikož ho čeká až půlroční pobyt za mřížemi v kalifornské věznici kvůli řízení pod vlivem alkoholu, při němž byl v září přistižen.

Vokoun Floridu k výhře nedotáhl

Po šesti týdnech, během nichž si léčil zraněná třísla, se vrátil do branky Atlanty finský gólman Kari Lehtonen a hned vychytal čisté konto. Thrashers vyhráli na ledě New Yorku Islanders 4:0. "Je skvělé, že zase můžu chytat, a ještě lepší je vidět náš tým vítězit," řekl Lehtonen, za nějž během nucené pauzy úspěšně zaskakoval i český brankář Ondřej Pavelec. Ten byl v sobotu poslán zpět na farmu v Chicagu.

Nešťastný den prožil další český gólman Tomáš Vokoun. V duelu s Washingtonem sice zlikvidoval 41 střel a předvedl přitom spoustu skvělých zákroků, zároveň ale inkasoval dva poměrně laciné góly a Panteři prohráli 1:2. Vokoun si vyčítal zejména rozhodující trefu Alexandra Ovečkina, který jej překonal střelou téměř z nulového úhlu.

"Stále tomu nemůžu uvěřit," kroutil Vokoun po zápase hlavou. "Způsob, jakým prohráváme utkání, mě vytáčí k nepříčetnosti." Zklamaný byl i trenér Jacques Martin. "Vyrovnáme na začátku třetí třetiny, a pak jim darujeme gól. To je škoda. Ale jedině díky Vokounovi jsme měli tak dlouho šanci v zápase uspět."

Ottawa - NY Rangers 2:5 (0:3, 1:1, 1:1)
Branky: 35. Corvo, 55. Heatley - 8. a 30. Shanahan (na druhou Straka), 4. Girardi, 12. Jágr (Rozsíval), 60. Betts. Zásahy brankářů: Gerber 12/9, Emery 12/11 - Lundqvist 33/31.  Diváci: 20 003.
Buffalo - Carolina 8:1 (2:0, 2:0, 4:1)
Branky: 2. a 51. Kotalík (na druhou Špaček), 5. Connolly (Špaček), 36. Mair, 37. Afinogenov, 42. Roy, 47. Vanek, 53. Špaček - 59. Ray Whitney. Zásahy brankářů: Miller 21/20 - Grahame 25/17.  Diváci: 18 690.
Toronto - Pittsburgh 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)
Branky: 4. Bell, 23. Jason Blake, 35. Antropov, 60. Ponikarovskij - 49. Malone, 58. Christensen. Zásahy brankářů: Toskala 32/30 - Sabourin 40/37.  Diváci: 19 534.
Montreal - Nashville 4:5 po sam. nájezdech (2:0, 1:0, 1:4 - 0:0)
Branky: 30. a 51. Latendresse (na obě Hamrlík), 10. Higgins (Plekanec), 14. Plekanec - 49. Ortmeyer, 53. Legwand, 57. De Vries, 60. Bonk (Židlický), rozhodující nájezd Erat. Zásahy brankářů: Huet 44/40 – Mason 6/4, Ellis 20/18.  Diváci: 21 273.
NY Islanders - Atlanta 0:4 (0:4, 0:0, 0:0)
Branky: 1. Kovalčuk, 7. Boulton, 8. Marián Hossa, 20. Vjačeslav Kozlov (Holík). Zásahy brankářů: Dubielewicz 30/26 - Lehtonen 33/33.  Diváci: 15 355.
Florida - Washington 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Branky: 43. Mezei - 4. Pothier, 45. Ovečkin. Zásahy brankářů: Vokoun 43/41 - Johnson 25/24.  Diváci: 14 333.
Detroit - Phoenix 3:2 (1:0, 0:2, 2:0)
Branky: 8. Dacjuk, 41. Zetterberg, 46. Cleary (Hudler) - 26. Winnik, 35. Sjöström. Zásahy brankářů: Osgood 26/24 - Bryzgalov 39/36.  Diváci: 18 557.
Tampa Bay - Boston 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
Branky: 6. a 16. Lecavalier, 40. Darche (Kuba), 47. St. Louis - 38. Murray. Zásahy brankářů: Holmqvist 29/28 - Thomas 28/24.  Diváci: 18 444.
St. Louis - Chicago 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
Branky: 4. Stempniak, 25. King, 34. Johnson - 51. Lang. Zásahy brankářů: Toivonen 18/17 - Lalime 26/23.  Diváci: 19 150.
Philadelphia - Dallas 1:4 (1:1, 0:3, 0:0)
Branky: 1. Jones - 16. Halpern, 22. J. Jokinen, 34. Miettinen, 36. Ribeiro. Zásahy brankářů: Biron 30/26 - Turco 19/18. Diváci: 19 660.
Los Angeles - Colorado 2:5 (2:1, 0:1, 0:3)
Branky: 6. Ivanans, 18. Kopitar - 41. a 52. Smyth (na první Hejduk), 19. Stastny, 32. Hensick, 55. Hlinka. Zásahy brankářů: LaBarbera 29/26, Aubin 5/3 – Theodore 19/17.  Diváci: 17 297.
Calgary - Columbus 3:4 v prodl. (0:2, 2:0, 1:1 - 0:1)
Branky: 30. Langkow, 36. Iginla, 45. Aucoin - 20. a 63. Glencross, 9. Žerděv, 45. Beech. Zásahy brankářů: Kiprusoff 26/22 - Norrena 36/33.  Diváci: 19 289.