Detroit prodloužil vítěznou sérii v NHL, Hašek odpočíval

NEW YORK

Hokejisté Detroitu porazili v pondělním utkání NHL Nashville 2:1 a prodloužili svou vítěznou sérii na sedm zápasů. Brankář Dominik Hašek tentokrát zůstal po třech odchytaných zápasech na střídačce, jeho náhradník Chris Osgood pomohl Red Wings k výhře 30 zákroky.

Nejvíce práce měl Osgood v třetí třetině, kdy jeho tým hájil jednogólový náskok. Nashville měl v závěrečné části převahu a přestřílel Detroit v poměru 13:10. "Trošku nám došel benzin," přiznal Osgood. "Nedokázali jsme udržet puk na hokejkách, tím jsme se dostávali pod tlak."

O dva góly Detroitu se postarali slovenský útočník Tomáš Kopecký a Fin Valtteri Filppula, který v 16. minutě proměnil trestné střílení poté, co jej v úniku podrazil Jerred Smithson. "Když se podíváte do naší sestavy, je vidět, že všichni hráči mají spoustu sebevědomí a jsou schopni rozhodnout zápas i proti silným soupeřům," řekl spokojený trenér Mike Babcock.

Poprvé po deseti zápasech vyšli bodově naprázdno hráči New Jersey Devils, kteří podlehli Washingtonu 2:3. Ďábly porazili "bezejmenní" hráči Jeff Schultz, který sice skóroval v druhém utkání za sebou, ale předtím vstřelil v 59 zápasech jediný gól, a Quintin Laing, jenž se letos vrátil do NHL po čtyřech letech strávených na farmě a v nejslavnější soutěži světa nastoupil teprve poosmé.

"Je to pro něho úžasný pocit. Celý život se potlouká v nižších soutěžích a teď najednou dá vítězný gól. Neuvěřitelné," radoval se trenér Capitals Bruce Boudreau, který Lainga vedl na farmě v Hershey, odkud byl na konci listopadu povolán na střídačku Washingtonu místo odvolaného kouče Glena Hanlona. Od té doby vyhráli Capitals pět z devíti zápasů.

Brankáři Weekesovi se návrat do branky nevydařil

Smolařem večera byl brankář Kevin Weekes, který dostal v brance New Jersey příležitost po dvanácti zápasech. A hned musel spolknout porážku. Spoluhráči mu nepomohli a kouč Brent Sutter se za to na své svěřence zlobil. "Hlavně druhá třetina, v níž jsme dvakrát inkasovali, byla strašná. Měli jsme na ledě osmnáct bídných hráčů, kteří v tom nechali brankáře pěkně vykoupat," řekl Sutter.

Na vítěznou vlnu se naladili hokejisté Toronta. Tým, který ještě před třemi týdny bojoval s ostrou kritikou veřejnosti a médií a jemuž hrozilo odvolání trenéra, v pondělí rozstřílel Tampu Bay 6:1. Maple Leafs tak vylepšili bilanci z posledních sedmi zápasů na pět výher.

"Někdy se člověk potřebuje dostat pod tlak, aby se mu začalo dařit," poznamenal kouč Paul Maurice, jehož svěřenci rozhodli o triumfu čtyřmi góly během necelých pěti minut v půlce druhé třetiny. Zasloužili se o to i čeští obránci Tomáš Kaberle a Pavel Kubina, kteří si připsali po jedné asistenci.

Klesla si připsal gól a asistenci

Nejvíce se z českých hokejistů v pondělí prosadil obránce Rostislav Klesla, jenž vstřelil gól, na další přihrál, ale Columbusu to stačilo pouze na zisk jednoho bodu. Blue Jackets totiž podlehli Anaheimu 3:4 v prodloužení. Kačeři vstřelili tři branky v přesilových hrách a jednu z trestného střílení ve vlastním oslabení. "Dnes jsme poctivě makali a šli tvrdě za vítězstvím," uvedl Chris Pronger, který v třetí minutě nastavení zápas rozhodl.

Druhé vítězství po čtvrteční výměně z Phoenixu vychytal pro Boston brankář Alex Auld. V duelu s Buffalem zneškodnil 44 střel a měl výrazný podíl na výhře Bruins 4:1. "Vždycky jsem si věřil, zároveň jsem nikdy nechtěl být nezdravě sebevědomý. Ale vím, že chytat umím a na NHL mám," uvedl Auld, jenž z devíti zápasů v dresu Phoenixu odešel šestkrát poražen s průměrem 3,54 obdržené branky na zápas.

Buffalo - Boston 1:4 (1:3, 0:0, 0:1)
Branky: 17. Špaček - 7. Savard, 8. Axelsson, 18. Schaefer, 51. Metropolit. Zásahy brankářů: Miller 21/17 - Auld 45/44. Diváci: 18 302.
Washington - New Jersey 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)
Branky: 9. Backström, 21. Schultz, 39. Laing - 6. Madden, 43. Clarkson. Zásahy brankářů: Kölzig 22/20 - Weekes 24/21. Diváci: 10 719.
Columbus - Anaheim 3:4 v prodl. (1:0, 1:3, 1:0 - 0:1)
Branky: 14. Klesla, 28. Beech, 44. Žerděv (Klesla) - 27. a 34. Perry, 39. Pahlsson z trest. střílení, 64. Pronger. Zásahy brankářů: Leclaire 28/24 - Giguere 35/32. Diváci: 11 984.
Nashville - Detroit 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)
Branky: 40. Gelinas - 8. Kopecký, 16. Filppula z trest. střílení. Zásahy brankářů: Ellis 35/33 - Osgood 31/30. Diváci: 15 056.
Dallas - Edmonton 5:4 v prodl. (3:2, 1:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 7. Ribeiro, 8. Niskanen, 10. Modano, 35. Zubov, 65. Morrow - 5. Gagner, 9. Penner, 31. Gilbert, 51. Horcoff (Hemský). Zásahy brankářů: Turco 21/17 - Roloson 6/3, Garon 24/22. Diváci: 17 833.
Toronto - Tampa Bay 6:1 (0:0, 4:1, 2:0)
Branky: 35. a 53. Kilger (na první Kubina), 31. J. Blake, 33. Sundin (T. Kaberle), 35. Antropov, 46. Stajan - 40. Ouellet (Kuba). Zásahy brankářů: Toskala 27/26 - Holmqvist 22/18, Denis 7/5. Diváci: 19 454.
Los Angeles - Vancouver 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
Branky: 4. Stuart, 10. Kopitar, 25. Armstrong, 52. Brown - 8. Pyatt, 58. Edler. Zásahy brankářů: Aubin 28/26 - Sanford 31/27. Diváci: 15 087.