Hanzal s Vrbatou zazářili proti New Jersey

NEW YORK

Čeští útočníci Martin Hanzal a Radim Vrbata zazářili při vítězství hokejistů Phoenixu v sobotním utkání NHL na ledě New Jersey 4:1. Hanzal byl u všech čtyř gólů Coyotes, když po třech přihrávkách korunoval vydařený večer gólem ve vlastním oslabení, Vrbata rovněž jednou skóroval a přidal dvě asistence. Třetí spoluhráč z česko-švédské formace Fredrik Sjöström vstřelil dvě branky a na další přihrál a byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

"Náš útok hrál dobře celý zápas. Byl to pro nás velký večer," radoval se Sjöström, který ale utkání málem nedohrál. V průběhu druhé třetiny totiž tvrdě narazil na mantinel za brankou Devils a spoluhráči mu museli pomoct do kabiny. V třetí části se ale vrátil na led a exceloval. "Bolí mě záda a především zadek, ten to odnesl nejvíc," popsal Sjöström. "Chvíli jsem se nemohl vůbec hýbat. Ale nakonec jsem měl štěstí. Vítězství za takovou cenu bych bral kdykoli."

Vrbata svým dvanáctým gólem v sezóně potvrdil pozici nejlepšího střelce mužstva, navíc byla jeho trefa vítězná. Rodák z Mladé Boleslavi v 46. minutě zvýšil vedení Kojotů na 2:0, když po závaru před brankou uplatnil důraz a z úhlu protlačil puk za záda brankáře Martina Brodeura.

Další parádní kousek předvedl Vrbata tři minuty před koncem třetí třetiny, kdy ve vlastním oslabení našel precizní přihrávkou z obranného pásma rozjetého Hanzala. Dvacetiletý nováček si proti Brodeurovi počínal jako starý mazák, několikrát zamíchal s pukem a čtvrtým gólem pojistil výhru svého týmu. Ďáblové prohráli na domácím ledě poprvé po pěti zápasech.

Vokoun Floridu k výhře nedotáhl

Perný večer prožil brankář Tomáš Vokoun, který v předchozích třech zápasech inkasoval dohromady jediný gól a vychytal dvě čistá konta. V Detroitu čelil 46 střelám včetně dvou trestných střílení, z nichž jedno chytil. Nakonec si připsal 41 zákroků a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu, porážce Floridy 2:5 ale nezabránil.

Hráči Detroitu, v jichž brance dostal místo Dominika Haška opět přednost Chris Osgood, obstarali všech sedm branek. V úvodu druhé třetiny si totiž dali dva vlastní góly. Nejprve se od Nicklase Lidströma odrazil puk do sítě po střele Olliho Jokinena, poté Chris Chelios bruslí sklepl za Osgoodova záda pokus Radka Dvořáka. Český útočník se trefil podruhé v sezóně a dostal svůj tým do vedení 2:1. Jenže ještě v prostředním dějství vyrovnal v přesilovce Johan Franzén po přihrávce Jiřího Hudlera.

V třetí třetině pak během 64 sekund domácí hokejisté dvěma góly zvrátili skóre ve svůj prospěch. Vokoun následně ještě vykřesal pro svůj tým naději, když zlikvidoval trestné střílení Pavla Dacjuka. Za další čtyři minuty ale při šanci Detroitu hodil hokejku a Valtteri Filppula ho z dalšího trestného střílení překonal kličkou do bekhendu. "Dvě trestná střílení v jednom zápase, to jsem ještě nezažil," kroutil hlavou trenér Detroitu Mike Babcock, který oslavil 200. vítězství v kariéře.

Fleischmann se blýskl dvěma body

Filppula použil na Vokouna stejnou fintu jako v pondělí v duelu s Nashvillem, kdy rovněž proměnil trestné střílení. "Počítal jsem s tím, že ten můj nájezd Vokoun neviděl, tak jsem se rozhodl, že zkusím to samé. A ono to vyšlo," radoval se Filppula, který byl prvním hráčem Detroitu po více než 15 letech, jenž v zápase proměnil penaltu.

"Za stavu 4:2 někteří naši hráči přestali hrát," zlobil se na svůj tým kapitán Panterů Olli Jokinen. "Ano, stál proti nám nejlepší tým celé NHL. Tím spíš bychom ale měli při každém střídání makat na sto procent," dodal Jokinen.

Český útočník Tomáš Fleischmann přispěl gólem a přihrávkou k výhře Washingtonu v Tampě 3:2. Fleischmann nejprve v první třetině vyrovnal na 1:1, v úvodu třetí části se pak podílel na vítězné brance. Tu vstřelil obránce Brian Pothier, jenž se v předchozích dvou zápasech nevešel do sestavy. "Asi deset zápasů jsem se trápil. Tenhle gól je pro mě ohromnou vzpruhou," konstatoval Pothier, jenž si v zápase připsal i asistenci.

Toronto prohrálo, navíc přišlo o McCabea

Hned dvě bolestivé porážky najednou utrpěli hokejisté Toronta. V derby na ledě Montrealu podlehli 1:4, navíc přišli na dlouhou dobu o klíčového obránce Bryana McCabea. Zkušený zadák, jenž nastupuje ve dvojici s Tomášem Kaberlem, si v třetí třetině po nárazu na mantinel natřikrát zlomil levou ruku v zápěstí a bude svému týmu chybět nejméně šest až osm týdnů.

Canadiens oslavili vítězství na domácím ledě po předchozích šesti porážkách za sebou. "V hale byla elektrizující atmosféra. Fanoušci nás hnali dopředu a podporovali nás celý zápas," uvedl brankář Carey Price, který pochytal 28 střel a o čisté konto přišel až čtyři minuty před koncem třetí třetiny. "Škoda, ale důležitější než cokoli jiného je vítězství," řekl Price.

Strhující přestřelku předvedli hokejisté Philadelphie a Caroliny. V základní hrací době padlo celkem deset branek, dalších pět gólů pak viděli diváci v penaltovém rozstřelu. Jediným, kdo ve třech sériích nájezdů neuspěl, byl útočník Flyers Daniel Briere a hosté z Caroliny si tak odvezli vítězství 6:5. Hurricanes, do jejichž sestavy se nevešel český obránce František Kaberle, tak přerušili sérii tří porážek.

Kanonádu viděli i diváci v Ottawě, kde domácí Senators rozstříleli Atlantu 7:3 a připsali si pátou výhru za sebou.

New Jersey - Phoenix 1:4 (0:0, 0:1, 1:3)
Branky: 55. Parise (Eliáš) - 24. a 50. Sjöström (na obě Hanzal, na první Vrbata), 46. Vrbata (Hanzal), 58. Hanzal (Vrbata, Z. Michálek). Zásahy brankářů: Brodeur 38/34 - Tellqvist 31/30 . Diváci: 16 636.
Boston - Columbus 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky: 4. Reich (Sobotka), 60. Sturm. Střely na branku: 18:32. Zásahy brankářů: Auld 32/32 - Norrena 17/16.  Diváci: 14 058.
Buffalo - Chicago 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Branky: 23. Vanek, 31. Stafford, 60. Pominville - 3. Kane. Zásahy brankářů: Miller 27/26 - Chabibulin 22/20.  Diváci: 18 690.
Montreal - Toronto 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Branky: 10. a 24. Koivu, 32. Kosticyn, 49. Kovaljov (Plekanec) - 56. Devereaux. Zásahy brankářů: Price 29/28 - Toskala 25/21.  Diváci: 21 273.
NY Islanders - Pittsburgh 2:3 (0:2, 2:1, 0:0)
Branky: 25. Park, 26. Vašíček - 3. Crosby, 7. Whitney, 35. Kennedy. Zásahy brankářů: DiPietro 40/37 - Sabourin 29/27.  Diváci: 15 269.
Philadelphia - Carolina 5:6 po sam. nájezdech (1:2, 2:2, 2:1 - 0:0)
Branky: 10., 28. a 52. Lupul, 26. Hartnell, 41. Briere - 14. Wallin, 16. Walker, 23. Cullen, 34. E. Staal, 47. Letowski, rozhodující nájezd Brind'Amour. Zásahy brankářů: Biron 34/29 - Grahame 41/36. Diváci: 19 460.
San Jose - Dallas 2:4 (1:0, 1:3, 0:1)
Branky: 8. Setoguchi, 26. Rissmiller - 25. Morrow, 31. Ribeiro, 37. Miettinen, 60. Ott. Zásahy brankářů: Nabokov 21/18 - Turco 18/16.  Diváci: 17 496.
Ottawa - Atlanta 7:3 (3:1, 2:1, 2:1)
Branky: 29. a 53. Heatley, 3. Foligno, 11. Kelly, 15. Meszároš, 22. Corvo, 60. Vermette - 11. a 49. Kovalčuk, 36. Perrin. Zásahy brankářů: Gerber 25/22 - Hedberg 24/19, Lehtonen 20/18.  Diváci: 20 082.
Tampa Bay - Washington 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
Branky: 5. Ranger, 26. Lecavalier (Prospal) - 15. Fleischmann, 21. Steckel, 46. Pothier (Fleischmann). Zásahy brankářů: Holmqvist 32/29 - Johnson 25/23.  Diváci: 18 367.
Colorado - Nashville 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky: 25. Stastny (Hejduk), 35. Svatoš, 51. Leopold - 36. Gelinas. Zásahy brankářů: Budaj 32/31 - Mason 16/13 . Diváci: 16 582.
Detroit - Florida 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)
Branky: 7. Dacjuk, 29. Franzén (Hudler), 46. Cleary, 47. Rafalski, 52. Filppula z trest. střílení - 21. O. Jokinen, 25. Dvořák (Vokoun). Zásahy brankářů: Osgood 35/33 - Vokoun 46/41. Diváci: 20 066.
Edmonton - Vancouver 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 57. Horcoff (Hemský), rozhodující nájezd Pisani - 59. Öhlund. Zásahy brankářů: Garon 30/29 - Sanford 26/25.  Diváci: 16 839.
Los Angeles - Minnesota 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Branky: 59. Blake - 4. Gáborík (Škoula), 27. Rolston. Zásahy brankářů: Aubin 24/22 - Harding 36/35.  Diváci: 16 648.