Kubina rozhodl o výhře Toronta, Hašek inkasoval jen jednou

NEW YORK

Hokejový obránce Pavel Kubina rozhodl v sobotním zápase NHL gólem v prodloužení o vítězství Toronta 2:1 na ledě Floridy. Českému zadákovi přihrál jeho krajan Tomáš Kaberle, který asistoval i u první branky Maple Leafs. V dresu Panthers odchytal celé utkání Tomáš Vokoun, jenž si připsal 29 úspěšných zásahů.

"Pár minut před vstřelením gólu jsem si vzal novou hokejku. Skvěle to sehráli Mats (Sundin) s Kabym (T. Kaberle), kteří mě uvolnili, a na střelu jsem tak měl dostatek času," popsal vítěznou branku z přesilové hry Pavel Kubina. Toronto tak dokázalo uspět ve vyrovnaném utkání poté, co prohrálo předchozí dva zápasy o gól, který shodně inkasovali v závěru zápasu. "Byly to dvě zdrcující prohry, ale předváděli jsme v nich dobrý hokej," dodal Kubina.

Kotalík se Špačkem táhli Buffalo

Dodatečný druhý bod za vítězství 6:5 v penaltovém rozstřelu zajistil Buffalu v Philadelphii český hráč Aleš Kotalík, který jako jediný proměnil nájezd. Útočník Sabres se prosadil i v normální hrací době, když zaznamenal gól a navíc si připsal asistenci u branky Jaroslava Špačka.

"Tušil jsem, že Biron bude vědět, co na něho chystám, tak jsem se snažil svůj nájezd provést jinak," komentoval rozhodující nájezd Kotalík, který Birona velmi dobře zná ze společného působení v Buffalu.

Přitom hráči Sabres odvraceli hrozbu porážky až osm sekund před vypršením 60. minuty, kdy na 5:5 vyrovnal Thomas Vanek. "Myslím, že jsme udělali v poslední třetině vše, co je potřeba pro vítězství. Byla to záležitost několika centimetrů, která rozhodla zápas," řekl brankář Philadelphie Biron. Hráči Sabres tak i v odvetném zápase porazili Flyers a zaznamenali už šestou výhru za sebou.

Lidström dosáhl 900. bodu

Detroitu pomohl k k výhře 4:1 na ledě Minnesoty i brankář Dominik Hašek, který si připsal osmnáct úspěšných zákroků. Pod obrovskou palbou byl domácí gólman Bäckström, na kterého mířilo padesát střel. Obránce Nicklas Lidström v zápase jako dvanáctý obránce v historii docíli hranice 900 bodů.

"Kontrolovali jsme zápas. Bylo příjemné sedět a sledovat výkon spoluhráčů," uvedl s 50 body nejproduktivnější hráč týmu Henrik Zetterberg, který kvůli zranění společně s Tomasem Holmströmem vynechal sobotní utkání. Hašek, který v minulém vzájemném utkání dokázal i díky kontroverznímu zákroku na Mariána Gáboríka vychytat první letošní nulu, zvítězil proti Wild v šestém zápase za sebou. K vítězství Red Wings přispěl jednou asistencí i český útočník Jiří Hudler.

První trefu v sezóně si připsal obránce Phoenixu Zbyněk Michálek, kterému asistoval Martin Hanzal. Česká spolupráce znamenala v 55. minutě v souboji s Vancouverem vyrovnání na 1:1. "Nevzdávali jsme se. Neustále jsme se snažili tlačit dopředu a byli jsme za snahu odměněni bodem," řekl Radim Vrbata, který ve druhé sérii nájezdů poslal Coyotes do vedení. Jenže k vítězství to Phoenixu nestačilo, neboť Vancouver kontroval Trevorem Lindenem a Taylorem Pyattem.

Havlát pro zranění nedohrál

Hráči Nashville i Los Angeles usilovali ve vzájemném duelu o ukončení série porážek. Zásluhou střelecké potence kapitána Jasona Arnotta, který vstřelil svůj sedmý hattrick v NHL, se z vítězství 4:3 radovali hokejisté Predators. "Byl skvělý. Věděl, jak moc je tento zápas pro nás důležitý, a on vstřelí tři góly," radoval se trenér Barry Trotz, jehož svěřenci protrhli šňůru pěti proher. Naopak Kings posedmé za sebou nezískali ani bod a jsou nejslabším týmem soutěže.

Martin Havlát se poprvé představil fanouškům Ottawy po výměně ze Senators do Chicaga. Český útočník však v zápase nezískal žádný kanadský bod a navíc ve druhé třetině ze zápasu odstoupil kvůli potížím s třísly. I bez něho v sestavě Blackhawks dokázali vymazat dvougólové manko a v prodloužení rozhodl Jonathan Toews o vítězství Chicaga v poměru 4:3. "Tento rok jsme již porazili výborné týmy jako například Detroit, což jen dokazuje, že umíme zvládnout těžká utkání," řekl Toews, který vedle vítězné branky v utkání zaznamenal dvě asistence.

Obránce Radek Martínek si připsal v prodloužení asistenci u vítězné branky NY Islanders, kteří porazili Washington 3:2. Ostrované měli blízko k vítězství už v normální hrací době, když se v 58. minutě ujali vedení 2:1, ovšem v závěrečné minutě dokázali Capitals gólem Alexandra Ovečkina srovnat stav. Po jedné asistenci si v utkání připsali i Josef Vašíček a Tomáš Fleischmann.

Boston - St. Louis 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
Branky: 48. Chára - 12. Stempniak, 38. Boyes, 58. Mayers, 60. Tkachuk. Zásahy brankářů: Thomas 28/25 - Legace 25/24.  Diváci: 14 200.
Ottawa - Chicago 3:4 v prodl. (2:1, 1:1, 0:1 - 0:1)
Branky: 11. a 23. Heatley, 6. McAmmond - 8. Lapointe, 28. Seabrook, 41. Sharp, 63. Toews. Zásahy brankářů: Emery 29/25 - Chabibulin 29/26.  Diváci: 20 171.
NY Islanders - Washington 3:2 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 31. Šatan (Vašíček), 58. Campoli, 64. Park (Martínek) - 38. Sjomin (Fleishmann), 60. Ovečkin. Zásahy brankářů: DiPietro 16/14 - Kölzig 31/28 . Diváci: 14 305.
Philadephia - Buffalo 5:6 po sam. nájezdech (1:1, 3:3, 1:1 - 0:0)
Branky: 17. a 33. J. Carter, 34. a 40. M. Richards, 44. K. Timonen - 23. a rozhodující nájezd Kotalík, 3. Afinogenov, 28. Pominville, 36. Špaček, 60. Vanek. Zásahy brankářů: Biron 28/23 - Miller 36/31 . Diváci: 19 606.
Atlanta - Montreal 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 5. Vjačeslav Kozlov, 39. Perrin, rozhodující nájezd Marián Hossa - 13. S. Kosticyn, 49. Kovaljov (Hamrlík). Zásahy brankářů: Lehtonen 39/37 - Huet 28/26.  Diváci: 17 153.
Florida - Toronto 1:2 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)
Branky: 40. O. Jokinen - 6. Wellwood (T. Kaberle), 61. Kubina (T. Kaberle). Zásahy brankářů: Vokoun 31/29 - Toskala 30/29.  Diváci: 18 500.
Tampa Bay - Carolina 1:4 (1:1, 0:0, 0:3)
Branky: 1. St. Louis - 50. a 59. R. Whitney (na první F. Kaberle), 19. Ladd, 60. E. Staal. Zásahy brankářů: Ramo 35/33 - Ward 30/29.  Diváci: 18 765.
Nashville - Los Angeles 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)
Branky: 3., 25. a 44. Arnott, 33. R. Suter - 31. a 52. O'Sullivan (na druhou Modrý), 12. Višňovský. Zásahy brankářů: Ellis 37/34 -  LaBarbera 32/28.  Diváci: 15 698.
Minnesota - Detroit 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Branky: 40. Johnsson - 7. Datsjuk, 36. Franzén (Hudler), 36. Cleary, 50. Kopecký. Zásahy brankářů: Bäckström 51/47 - Hašek 19/18.  Diváci: 18 568.
Phoenix - Vancouver 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 55. Z. Michálek (Hanzal) - 51. D. Sedin, rozhodující nájezd Pyatt. Zásahy brankářů: Bryzgalov 35/34 - Luongo 28/27.  Diváci: 17 471.
San Jose - Anaheim 2:5 (0:1, 0:2, 2:2)
Branky: 44. Marleau (M. Michálek), 52. Goc - 18. Pronger, 31. Perry, 32. Kunitz, 45. Bertuzzi, 59. O'Donnel. Zásahy brankářů: Nabokov 23/19 - Giguere 29/27. Diváci: 17496.