Straka s Průchou pomohli Rangers ukončit sérii proher

NEW YORK

Čeští hokejisté Petr Průcha a Martin Straka přispěli v sobotním utkání NHL gólem k ukončení série pěti proher New Yorku Rangers. Tým z Manhattanu na svém ledě porazil Montreal 4:1 a připsal si první vítězstvní v novém kalendářním roce. Straka se vrátil do sestavy Jezdců po pauze způsobené otřesem mozku a ve 14. minutě vstřelil po Jágrově přihrávce vítězný gól zápasu.

"Konečně jsme vybojovali vítězství. Jsem rád, že jsme byli za svou snahu odměněni," radoval se brankář Rangers Henrik Lundqvist, jehož spoluhráči přestříleli Montreal vysoko 41:19. "I přes minulé porážky jsme měli v zápasech velmi dobré pasáže, ale pak se s námi něco stalo. Možná to bylo vinou nízkého sebevědomí či špatné koncentrace," dodal Lundqvist.

Ani branka Jiřího Hudlera a devětadvacet úspěšných zásahů Dominika Haška nestačila Detroitu v souboji dvou nejlepších týmů ligy k bodovému zisku na ledě Ottawy. Útočník Senators Daniel Alfredsson vstřelil v 58. minutě rozhodující gól, který zajistil týmu z hlavního města Kanady vítězství 3:2.

"Nevím, zda odehráli svůj nejlepší zápas, ale my rozhodně ne. Zejména v prvních 40 minutách jsme hráli špatně. Porážka je pro každého z nás zklamáním," kritizoval herní projev Detroitu brankář Dominik Hašek, jenž v předchozích dvou zápasech vychytal čisté konto a jeho neprůstřelnost trvala 135 minut a 22 sekund. Utkání bylo i zároveň soubojem Haška s Rayem Emerym, kteří v Ottawě tvořili brankářský tandem. "Kdykoliv hrajete proti hráči jako je on, musíte podat výborný výkon, abyste dali týmu šanci zvítězit," vysekl Emery poklonu dvaačtyřicetiletému brankáři.

Obránce Kuba odehrál 500. zápas v NHL

Popáté za sebou prohráli v domácím zápase hokejisté Floridy, když na svém kluzišti podlehli v derby Tampě Bay 3:5. V dresu Lightning se jednou trefil Jan Hlaváč a u jedné branky asistoval Václav Prospal. Český bek Filip Kuba hájící barvy Tampy Bay odehrál 500. utkání v NHL.

"Mou prací je mužstvo podržet. A to se dnes nestalo. Přitom jsme začali dobře, ale náš výkon byl hodně vzdálený tomu předcházejícímu v Atlantě, kde jsme uspěli," hodnotil zápas český brankář Tomáš Vokoun, jehož dvakrát v utkání překonal Nick Tarnasky a jednou Brad Richards.

Klesla dovedl zápas s Nashvillem do prodloužení

Bývalý útočník Pittsburghu Mark Recchi byl jediným úspěšným střelcem penaltového rozstřelu a rozhodl o vítězství Atlanty 3:2 nad Penguins, v jejichž dresu zahájil sezónu. Kvůli nízké produktivitě byl však devětatřicetiletý útočník umístěn na listinu volných hráčů, odkud si ho vytáhla Atlanta.

"Pochybovali o mých schopnostech. Chtěl jsem změnit klub a hrát dobře. Děkuji Donu Waddellovi a Atlantě, že mi dali příležitost ukázat, že stále umím předvádět dobrý hokej," řekl Recchi, jenž hraje společně s Iljou Kovalčukem v elitní formaci a v 17 utkáních zaznamenal 16 bodů. K protržení osmizápasové série výher Pittsburghu pomohl v základní hrací době i Robert Holík, který gólem v závěrečné třetině poslal zápas do prodloužení.

I v Columbusu dospělo utkání do nastavení, které pro tým vynutil obránce Rostislav Klesla, jenž v 51. minutě vyrovnal na 1:1. "Žerděv výborně napadal. Já jsem se snažil podpořit útok a doufal jsem, že mi nahraje," oceňoval Klesla výkon ruského útočníka, jenž v následném penaltovém rozstřelu zařídil výhru Blue Jackets nad Nashvillem.

Za Colorado se bodově prosadili Hejduk s Hlinkou

San Jose třemi góly v závěrečné části otočilo v utkání s Torontem nepříznivý stav 0:2 a přivodilo týmu Maple Leafs jedenáctou prohru v posledních třinácti zápasech, čímž opět zesílily spekulace o odchodu trenéra Paula Maurice nebo generálního manažera Johna Fergussona. Třetím gólem v sezóně se prezentoval obránce Maple Leafs Pavel Kubina, který po asistenci Tomáše Kaberleho dostal v prostřední třetině Toronto do dvougólového vedení.

Rovněž hráči Colorada dokázali třemi brankami v poslední třetině smazat dvougólový deficit a zvítězit v Carolině 5:4. Klíčovou postavou týmu Avalanche, který vstřelil pět branek ve čtyřech předchozích zápasech dohromady, byl slovenský útočník Marek Svatoš, jenž dvěma góly v rozmezí dvou minut dokonal obrat. "Byl to šílený zápas. V poslední třetině jsem se dostal několikrát do šancí, které jsem dokázal proměnit," radoval se Svatoš. K vítězství Colorada přispěli i čeští hokejisté - Milan Hejduk vstřelenou brankou a Jaroslav Hlinka asistencí.

Philadelphia - Boston 3:4 v prodl. (1:0, 0:2, 2:1 - 0:1)
Branky: 12. Carter, 51. Hartnell, 53. Briere - 25. Savard, 39. Sturm, 45. Schaefer (Krejčí), 61. Ward. Zásahy brankářů: Niittymäki 32/28 - Auld 24/21.  Diváci: 19 792. Hvězdy utkání: Ward, Umberger, Chára.
Los Angeles - Dallas 4:3 po sam. nájezdech (2:2, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 10. Frolov, 11. D. Armstrong, 35. Kopitar, rozhodující nájezd O'Sullivan - 4. Halpern, 4. Eriksson, 48. Niskanen. Zásahy brankářů: LaBarbera 26/23 - Turco 29/26. Diváci: 16 916. Hvězdy utkání: LaBarbera, Eriksson, Stuart.
Buffalo - New Jersey 2:3 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 1. a 11. Paille - 34. Martin, 59. Clarkson, rozhodující nájezd Parise. Zásahy brankářů: Miller 25/23 - Brodeur 23/21.  Diváci: 18 690. Hvězdy utkání: Paille, Parise, Campbell.
Ottawa - Detroit 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
Branky: 2. a 58. Alfredsson, 24. Fisher - 48. Rafalski, 53. Hudler. Zásahy brankářů: Emery 29/27 - Hašek 32/29.  Diváci: 20 208. Hvězdy utkání: Alfredsson, Fisher, Phillips.
NY Rangers - Montreal 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
Branky: 4. Drury, 14. Straka (Jágr), 26. Průcha, 40. Dawes (Průcha) - 48. S. Kosticyn. Zásahy brankářů: Lundqvist 19/18 - Huet 28/24, Halák 13/13.  Diváci: 18 200. Hvězdy utkání: Drury, Průcha, Lundqvist.
Carolina - Colorado 4:5 (2:0, 2:2, 0:3)
Branky: 9. Cole, 19. Aucoin, 24. LaRose, 34. Stillman - 54. a 56. Svatoš, 21. Hejduk, 31. Stastny (Hlinka), 51. McLeod. Zásahy brankářů: Ward 29/24 - Theodore 34/30.  Diváci: 18 680. Hvězdy utkání: Svatoš, Stastny, Aucoin.
Atlanta - Pittsburgh 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 10. Kovalčuk, 42. Holík, rozhodující nájezd Recchi - 6. a 26. Crosby. Zásahy brankářů: Lehtonen 31/29 - Conklin 38/36.  Diváci: 18 545. Hvězdy utkání: Kovalčuk, Crosby, Holík.
Florida - Tampa Bay 3:5 (1:1, 0:2, 2:2)
Branky: 1. O. Jokinen, 55. Booth, 59, McLean - 11. a 23. Tarnasky, 50. a 60. B. Richards (na první Prospal), 22. Hlaváč. Zásahy brankářů: Vokoun 24/20 - Holmqvist 30/27.  Diváci: 16 578. Hvězdy utkání: Tarnasky, Richards, Holmqvist.
Columbus - Nashville 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 51. Klesla, rozhodující nájezd Žerděv - 39. Radulov. Zásahy brankářů: Leclaire 27/26 - Mason 29/28.  Diváci: 16 230. Hvězdy utkání: Leclaire, Klesla, Radulov.
San Jose - Toronto 3:2 (0:1, 0:1, 3:0)
Branky: 42. Marleau, 49. Rivet, 51. Pavelski - 4. Antropov, 22. Kubina (T. Kaberle). Zásahy brankářů: Diváci: 17 496. Hvězdy utkání: