Erat s Bonkem řídili výhru Nashvillu, opět se trefil Tlustý

NEW YORK

Čeští útočníci Martin Erat a Radek Bonk patřili k hlavním strůjcům těsného vítězství hokejistů Nashvillu nad Phoenixem 3:2 v prodloužení. Oba si v sobotním utkání NHL připsali dva kanadské body, když Erat nejprve asistoval u prvního gólu svého týmu a posléze sám přidal druhý, který pro něho připravil právě Bonk. Ten pak v prodloužení tvrdě vypálil z kruhu pro vhazování, od brankáře Ilji Bryzgalova se puk odrazil do ramena Alexandra Radulova a skončil za brankovou čárou.

Erat, druhá hvězda duelu, zvýšil v 26. minutě na 2:0, když po samostatné akci prostřelil Bryzgalova střelou zápěstím z bodu pro vhazování. "Je to opravdu velký chlap, takže je těžké proti němu skórovat," řekl třebíčský rodák na adresu ruského gólmana.

Ten se musel vyrovnat se smolným rozhodnutím duelu 50 vteřin před koncem nastavované pětiminutovky. "Odrazilo se to od brankáře, pak od mého ramena, hlavy a do branky. I takové góly ale platí a všichni jsme rádi, že jsme vyhráli," uvedl Radulov, jenž svou trefou v šestém utkání po sobě vytvořil klubový rekord.

Na Vokouna mířilo 46 střel

Další parádní představení v dresu Floridy má za sebou český brankář Tomáš Vokoun. Poté co v pátečním klání pomohl zdolat na nájezdy Vancouver, byl znovu výraznou oporou Panterů ve floridském derby na ledě Tampy Bay. Vokoun za svá záda pustil pouze dvě z 46 ran Lightning, předvedl několik vynikajících zákroků, a přestože se nevešel do výběru tří hvězd zápasu, byl to právě on, kdo držel šance Floridy na bodový zisk.

Panteři totiž po dvou třetinách prohrávali s domácími Blesky 1:2, na střely pak 19:35, a zápas otočili až v posledních šesti minutách. Vítězný gól dal v čase 58:55 slovenský útočník Richard Zedník z asistence Kamila Krepse, jenž trefil v první třetině tyč.

Florida tak zůstává na dohled pozic pro play-off, které si může zajistit prvním místem v Jihovýchodní divizi. Na první Carolinu a druhou Atlantu ztrácí tři body. "Jestliže chceme jít před ně, musíme vyhrávat. Je těžké vyhrát, když neproměníme tolik šancí, ale my jsme vyhráli, což je pozitivní," uvedl Vokoun, jehož překonali Chris Gratton a Václav Prospal.

Zraněného Crosbyho nahrazují Sýkora s Malkinem

Role tahouna týmu se při nucené zdravotní absenci Sidneyho Crosbyho ujímá v Pittsburghu společně s Jevgenijem Malkinem i Petr Sýkora. V souboji s Carolinou sice Tučňáci prohrávali po dvou třetinách 0:1, v té třetí však soupeře šokovali čtyřmi zásahy v rozmezí necelých 13 minut a zvítězili 4:1.

Sýkora byl za gól a nahrávku vyhlášen třetí hvězdou zápasu. "Máme v týmu spoustu dobrých hráčů, kteří nyní dostávají i více času na ledě. Jsou to kluci, kteří čekali na svou šanci," vysvětloval Sýkora jeden z hlavních důvodů, proč se týmu zatím daří i bez Crosbyho. "Dali jsme gól a všechny nás to nastartovalo," doplnil ho Malkin.

Povedené období prožívá Patrik Eliáš z New Jersey. Sobotní výhru Devils nad Los Angeles poměrem 6:3 podpořil zásahem na 2:0 v úvodu druhé dvacetiminutovky. Eliáš má v ročníku na kontě 15 gólů, přičemž pět jich zaznamenal v posledních pěti zápasech. Na 3:1 v polovině zápasu zvýšil zadák Karel Rachůnek, ovšem celý duel měl jiného hrdinu - další bek Colin White se trefil poprvé ve 126 zápasech a hned z toho byl vítězný gól Ďáblů.

Tlustý se trefil v druhém utkání po sobě

V druhém utkání po sobě se trefil devatenáctiletý útočník Jiří Tlustý z Toronta, přestože v kanadském derby proti Ottawě vypálil mezi tři tyče pouze jedinou ránu. V duelu, během kterého nebyl vyloučen ani jediný hráč Maple Leafs, však svým gólem při přesilovce pomohl k výhře 4:2. Třetí hvězdou zápasu byl navíc vyhlášen jeho spoluhráč z obrany Pavel Kubina, přestože nebodoval.

Čistým hattrickem ze tří střel na branku se blýskl Mike Knuble z Philadelphie a při vítězství 3:0 nad Anaheimem byl také jediným střelcem zápasu. "Opravdu skvělý pocit," pochvaloval si Knuble, jenž má v této sezóně na kontě již 19 branek, ale hattricku dosáhl poprvé v kariéře, přestože odehrál již 707 zápasů.

Paradoxně se tak stalo v zápase, kde byl členem třetí, "bořící" řady, jež měla především za úkol neutralizovat elitní útok Ducks. Philadelphia také nadále usiluje o švédského útočníka Petera Forsberga a generální manažer Paul Holmgren se za ním o jeho návratu k Flyers vydal jednat do Švédska.

Plekanec druhým nejproduktivnějším Čechem v sezóně

Nejvíce branek ze sobotní porce 13 zápasů viděli fanoušci v St. Louis, kam zavítalo Colorado. Přestože hokejistům Avalanche chyběla zraněná trojice ofenzivních es Joe Sakic, Paul Stastny a Ryan Smyth, odvezli si i díky šestému zásahu Jaroslava Hlinky v sezóně výhru 6:4. Po dvou gólech dali sváteční střelci T. J. Hensick a Ben Guite.

Hokejisté Montrealu porazili New York Islanders 4:1, k výhře jim pomohl i gól českého útočníka Tomáše Plekance. Ten otevřel skóre v 21. minutě v oslabení a v kanadském bodování letošního ročníku se dostal na pozici druhého nejproduktivnějšího Čecha před Jaromíra Jágra. Navíc byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu.

Montreal - New York Islanders 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)
Branky: 21. Plekanec, 28. Streit, 33. Kovaljov, 58. Dandenault - 26. Comeau. Zásahy brankářů: Huet 30/29 - DiPietro 32/28. Diváci: 21 273. Hvězdy utkání: Kovaljov, Streit, Plekanec.
Boston - Detroit 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Branky: 8. Kobasew - 36. Zetterberg, 42. Dacjuk, 55. Rafalski. Zásahy brankářů: Thomas 32/29 - Osgood 23/22. Diváci: 17 565. Hvězdy utkání: Zetterberg, Dacjuk, Kobasew.
Toronto - Ottawa 4:2 (2:1, 0:0, 2:1)
Branky: 10. Moore, 15. Tlustý, 45. Colaiacovo, 49. Blake - 16. Foligno, 42. Neil. Zásahy brankářů: Toskala 21/19 - Emery 26/22. Diváci: 19 543. Hvězdy utkání: Moore, Blake, Kubina.
New Jersey - Los Angeles 6:3 (1:0, 4:2, 1:1)
Branky: 5. Clarkson, 23. Eliáš, 30. Rachůnek, 34. C. White, 40. Zajac, 57. Brylin - 29. Boyle, 33. J. Johnson, 55. Višňovský. Zásahy brankářů: Brodeur 26/23 - LaBarbera 24/19, Aubin 3/2. Diváci: 15 279. Hvězdy utkání: White, Zajac, Boyle.
Philadelphia - Anaheim 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Branky: 26., 40. a 46. Knuble. Zásahy brankářů: Biron 27/27 - Hiller 25/22. Diváci: 19 822. Hvězdy utkání: Knuble, Biron, Hatcher.
Washington - Atlanta 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Branky: 52. T. White, 60. Marián Hossa. Zásahy brankářů: Kölzig 12/11 - Lehtonen 36/36. Diváci: 17 205. Hvězdy utkání: Lehtonen, White, Ovečkin.
San Jose - Chicago 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 26. Cheechoo, 44. Vlasic, rozhodující nájezd Roenick - 19. Sharp (Havlát), 46. Keith. Zásahy brankářů: Nabokov 21/19 - Chabibulin 40/38. Diváci: 17 496. Hvězdy utkání: Thornton, Chabibulin, Cheechoo.
Pittsburgh - Carolina 4:1 (0:1, 0:0, 4:0)
Branky: 41. Christensen, 48. Malone, 50. Malkin (Sýkora), 54. Sýkora - 9. Samsonov. Zásahy brankářů: Conklin 28/27 - Ward 29/25. Diváci: 17 058. Hvězdy utkání: Malkin, Conklin, Sýkora.
Tampa Bay - Florida 2:3 (0:1, 2:0, 0:2)
Branky: 25. Gratton, 39. Prospal - 3. Bouwmeester, 55. O. Jokinen, 59. Zedník (Kreps). Zásahy brankářů: Rämö 32/29 - Vokoun 46/44. Diváci: 19 977. Hvězdy utkání: Zedník, Prospal, Rämö.
Nashville - Phoenix 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 4. Legwand (Erat), 26. Erat (Bonk), 65. Radulov (Bonk) - 32. Doan, 58. Reinprecht. Zásahy brankářů: Ellis 37/35 - Bryzgalov 37/34.  Diváci: 17 113. Hvězdy utkání: Radulov, Erat, Eliis.
St. Louis - Colorado 4:6 (2:2, 0:1, 2:3)
Branky: 7. Hinote, 15. P. Kariya, 47. McDonald, 53. Tkachuk - 6. a 41. Hensick, 31. a 60. Guite, 14. Hlinka, 52. Arnason. Zásahy brankářů: Legace 23/18 - Budaj 32/28 . Diváci: 19 150. Hvězdy utkání: Hensick, Wolski, Hinote.
Columbus - Minnesota 1:4 (0:1, 1:3, 0:0)
Branky: 24. Brassard - 31. a 32. Gáborík, 10. Foster, 26. Rolston. Zásahy brankářů: Norrena 20/16 - Bäckström 34/33.  Diváci: 18 529. Hvězdy utkání: Gáborík, Bäckström, Demitra.
Calgary - Dallas 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky: 26. Langkow - 34. Morrow, 43. Hagman. Zásahy brankářů: Kiprusoff 24/22 - Turco 32/31. Diváci: 19 289. Hvězdy utkání: Turco, Iginla, Langkow.