Prospal obrátil utkání s Montrealem, trefil se i Ručinský

V souboji dvou nejproduktivnějších českých hráčů NHL byl v úterním utkání mezi Tampou Bay a Montrealem úspěšnější Václav Prospal. Útočník Lightning odpověděl na gólovou trefu Tomáše Plekance z 10. minuty dvěma brankami a otočil průběh utkání na konečných 3:2. Českobudějovický rodák byl za předvedený výkon oceněn první hvězdou utkání a 25. gólem si vyrovnal osobní maximum ze sezony 2005/06.

Prospal v posledních utkáních nehrál v elitní formaci, což po zápase komentoval v televizním interview. Následoval 25 minut dlouhý rozhovor s trenérem Johnem Tortorellou, po kterém v plné výstroji předstoupil před novináře. "Bavme se o zápase," dal český útočník jasně najevo, že o pohovoru s trenérem nechce mluvit. "Získali jsme dva důležité body, jsem rád, že jsem k tomu mohl přispět," dodal Prospal, jenž se v průběhu zápasu zařadil do první formace k Vincentu Lecavalierovi a Martinu St.Louisovi.

"Nejsem tady pro to, abych každému dělal radost. Sportovci, kteří jsou šílení, mohou být dobrými sportovci. Dneska hrál skvěle," řekl trenér Lightning John Tortorella. Kvůli chřipce absentoval ve čtvrtém utkání za sebou obránce Canadiens Roman Hamrlík.

Poprvé od 28. listopadu se z gólu radoval Martin Ručinský, který přidal i asistenci při vítězství St. Louis 4:2 nad Los Angeles. Šestatřicetiletý útočník, jenž po novém roce nastoupil teprve k druhému utkání, byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Ručinský málem zranil vlastního brankáře

Ručinský se zastřeloval již během rozcvičování, kdy po jeho ráně málem odstoupil ze zápasu kvůli potížím s ramenem brankář Manny Legace. "Trochu jsem se lekl. Nevěděl, co se mu stalo. Vyslal jsem tvrdou střelu, ale naštěstí je v pořádku, takže je to dobré," řekl český hráč, jenž právě se zraněným ramenem vynechal část letošní sezóny. V samotném zápase pak byl mostecký rodák u klíčových okamžiků utkání, když nejdříve vyrovnával na 2:2 a v 49. minutě se asistencí podílel na vítězné brance.

Český útočník Martin Erat gólem a asistencí přispěl k vítězství Nashvillu 4:2 nad lídrem soutěže Detroitu, který prohrál počtvrté v řadě. Rozhodující náskok získali Predators v úvodních deseti minutách, kdy skórovali třikrát. V dresu Red Wings hrajících bez zraněného brankáře Dominika Haška si jednu přihrávku připsal Jiří Hudler.

Erat se do sestavy vrátil po dvouzápasové absenci zaviněné problémy se zády. "Hrál skvěle. Jeho zranění je jedno z těch nepříjemných, které vám odeberou energii. Nechal jsem ho hrát pravděpodobně trochu méně než obvykle, protože chci aby byl zdravý pro nadcházející zápasy," řekl na jeho adresu trenér Nashvillu Barry Trotz.

Vanek zaznamenal první hattrick v NHL

Po trejdu Ottawy s Carolinou odehráli v dresu Senators své první utkání obránce Mike Commodore a útočník Cory Stillman. Hráči z kanadského hlavního města však neubránili Thomase Vaneka, který zaznamenal první hattrick v NHL, a na vlastním ledě podlehli Buffalu 1:5.

"Obránci odvedli skvělou práci, když dokázali dostat puk před branku, což mi pomohlo. Vždy figuruji v tomto prostoru," pochválil své zadáky Vanek. Zatímco rakouský útočník ocenil ofenzivní podporu obránců, trenér Sabres Lindy Ruff vyzdvihl defenzivní výkony beků Briana Campbella a Jaroslava Špačka. "Neprohráli jsme v normální hrací době devět zápasů a myslím si, že můžu oba jmenovat jako hlavní tahouny mužstva, kteří dokázali zastavit a frustrovat nejlepší útoky soupeřů," řekl Ruff. Jeho svěřenci nedovolili zaznamenat ani jeden kanadský bod triu Heatley - Spezza - Alfredsson, kteří se v minulém utkání blýskli 15 body.

Naopak premiéra Joe Corva byla v novém působišti povedená a společně s Františkem Kaberlem asistoval u vítězné branky Caroliny na ledě Bostonu. "Bojujeme o účast mezi nejlepšími osmi. Každý zápas má teď pro nás nádech play-off," řekl autor vítězného gólu Sergej Samsonov.

Islanders ukončili sérii porážek

New York Islanders s přispěním dvou asistencí Josefa Vašíčka porazil v domácím prostředí Philadelphii 4:3 a ukončil sérii sedmi porážek. "V posledních zápasech se nám doma nedařilo. Je to pro nás důležité vítězství, zvláště v této fázi sezóny a proti diviznímu rivalovi," radoval se střelec vítězné branky Ruslan Fedotěnko.

Finský útočník Teemu Selänne poprvé v sezóně skóroval a pomohl Anaheimu k vítězství 2:1 na ledě Colorada. "Ještě nepředvádím stoprocentní výkony. Dosavadní zápasy jsou pro mě jako přípravný kemp. Musím být trpělivý, časem to bude lepší," popsal své pocity Selänne, jenž ve druhé třetině vyrovnal stav utkání. V 56. minutě pak rozhodl Samuel Pahlsson o první výhře Ducks po pěti letech v Coloradu.

Iginla rozhodl v prodloužení o výhře Calgary

Podruhé během posledních šesti týdnů zvítězili hokejisté Calgary na kluzišti San Jose díky trefě Jarome Iginly z prodloužení. "Přehráli nás, ale my jsme nalezli cestu, jak vyhrát dnešní hrozný zápas," řekl Iginla o úterním utkání, ve kterém je Sharks přestříleli 43:18 a ještě minutu před koncem vedli i díky gólu Milana Michálka 3:2.

Smutným hrdinou byl Jonathan Cheechoo, jenž v minulém zápase zaznamenal hattrick. "Snažil jsem se vyhodit kotouč odrazem o mantinel, jenže jsem to vystřelil moc vysoko," popisoval útočník Sharks situaci, která nabídla hokejistům Flames přesilovku a vyrovnání na 3:3.

Boston - Carolina 2:3 (0:2, 0:1, 2:0)
Branky: 55. a 56. S. Thornton - 4. a 7. Ladd, 39. Samsonov (F. Kaberle). Zásahy brankářů: Auld 23/20 - Ward 34/32. Diváci: 15 300. Hvězdy utkání: Ladd, Thornton, Brind´Amour
NY Islanders - Philadelphia 4:3 (1:0, 2:2, 1:1)
Branky: 18. Hunter (Vašíček), 26. Tambellini, 34. Bergenheim, 55. Fedotěnko (Vašíček) - 22. Briere, 38. Hartnell, 59. Lupul. Zásahy brankářů: DiPietro 29/26 - Niittymäki 47/43. Diváci: 11 193. Hvězdy utkání: Hunter, Fedotěnko, Meyer.
Tampa Bay - Montreal 3:2 (2:2, 0:0, 1:0)
Branky: 20. a 52. Prospal, 6. Oullet (Hlaváč) - 1. Higgins, 10. Plekanec. Zásahy brankářů: Rämö 21/19 - Huet 36/33. Diváci: 17 420. Hvězdy utkání: Prospal, Lecavalier, Hlaváč.
Ottawa - Buffalo 1:5 (0:0, 0:1, 1:4)
Branky: 44. Robitaille - 24., 41. a 57. Vanek (na třetí Kotalík), 45. MacArthur, 57. Pominville. Zásahy brankářů: Emery 39/34 - Miller 26/25. Diváci: 19 564. Hvězdy utkání: Vanek, Campbell, MacArthur.
Nashville - Detroit 4:2 (3:0, 1:2, 0:0)
Branky: 3. a 35. Radulov (na druhou Erat), 4. Erat, 9. Dumont (Židlický) - 25. Franzén (Hudler), 38. Dacjuk. Zásahy brankářů: Mason 42/40 - Osgood 4/1, Howard 19/18. Diváci: 15 692. Hvězdy utkání: Radulov, Dumont, Erat.
St.Louis - Los Angeles 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)
Branky: 21. McDonald, 30. Ručinský, 49. McKee (Ručinský), 54. Backes - 14. Frolov, 25. D. Brown. Zásahy brankářů: Legace 27/25 - LaBarbera 34/30. Diváci: 15 688. Hvězdy utkání: Ručinský, McClement, Backes.
Edmonton - Minnesota 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Branky: 43. a 45. Brodziak, 19. Pisani, 31. Stoll - 28. Demitra, 56. Rolston. Zásahy brankářů: Garon 40/38 - Bäckström 11/9, Harding 12/10. Diváci: 16 839. Hvězdy utkání: Garon, Brodziak, Glencross.
Colorado - Anaheim 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
Branky: 2. Svatoš - 22. Selänne, 56. Pahlsson. Zásahy brankářů: Theodore 26/27 - Giguere 33/32. Diváci: 16 257. Hvězdy utkání: Giguere, Pahlsson, Theodore.
San Jose - Calgary 3:4 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 0:1)
Branky: 12. Goc, 40. M. Michálek, 49. Rissmiller - 5. Langkow, 23. M. Smith, 60. Phaneuf, 65. Iginla. Zásahy brankářů: Nabokov 18/14 - Kiprusoff 43/40. Diváci: 17 269. Hvězdy utkání: Goc, Kiprusoff, Rivet.