Jágr konečně bodoval, Rangers porazili Buffalo

NEW YORK

Po sedmi zápasech ukončil Jaromír Jágr svůj bodový půst v NHL. V nedělním domácím utkání s Buffalem se kapitán New Yorku Rangers podílel dvěma asistencemi na výhře 5:1, která jeho týmu přinesla důležité body v boji o postup do play-off.

Trenér Tom Renney Jágra nově zařadil do útoku s centrem Brandonem Dubinským a na levém křídle se Seanem Averym. Tato spolupráce se vyplatila hned po deseti sekundách zápasu, kdy Jágr nahrál na gól Averymu. Pak se stejný útok prosadil ještě dvakrát.

Rangers, kteří nastoupili do zápasu po pětidenní přestávce, rozhodli o svém triumfu už v první třetině, kterou vyhráli 4:0. "Nečekali jsme, že budeme mít tak skvělý nástup do utkání," přiznal Brendan Shanahan, střelec čtvrté branky. "Ryan Miller (brankář Buffala) je skvělý gólman, ale i skvělí gólmani občas prožijí špatný večer. A on ho dneska měl, zrovna, když nám všechno vycházelo," dodal Shanahan.

"První gól beru na sebe. Nesoustředil jsem se. Chytit jsem mohl i ten druhý. Chtěl jsem pak všechno napravit, ale bohužel, nepovedlo se," litoval Miller, který už v 13. minutě po čtvrtém inkasovaném gólu putoval předčasně na střídačku.

Jednu asistenci si v zápase připsali obránce Marek Malík a útočník Martin Straka, pro něhož to byl jubilejní 700. bod v NHL.

Vrbata si připsal další vítězný gól

Symbolického 99. vítězství na střídačce Phoenixu se dočkal trenér Wayne Gretzky, který během aktivní kariéry nosil na dresu právě číslo 99. Kojoti porazili Los Angeles 4:3, když vítězný gól vstřelil sedm minut před koncem třetí třetiny v přesilové hře český útočník Radim Vrbata. "Mohli jsme předtím využít už přesilovku pět na tři, což je ve vyrovnaném zápase rozhodující. Nakonec to trvalo trochu déle, ale přeci jenom jsme nakonec skórovali," ulevil si Vrbata, jenž vstřelil už svůj 26. gól v sezoně.

První příčku ve vyrovnané tabulce Jihovýchodní divize udrželi hráči Caroliny, kteří v třetí třetině dokázali třemi góly otočit duel s Floridou a zvítězili 5:4. Panterům nebyl nic platný gól Rostislava Olesze ani 28 zákroků Tomáše Vokouna. Hurricanes, kteří poprvé nastoupili bez lídra Roda Brind'Amoura, jenž je kvůli zranění kolena ze hry do konce sezony, si tak udrželi dvoubodový náskok před Washingtonem, který i díky trefě Tomáše Fleischmanna porazil Tampu Bay 3:2.

"Dnešní obrat vypovídá o tom, že se nikdy nevzdáváme," řekl útočník Caroliny Ray Whitney, autor vítězného gólu. "Pořád tvrdě makáme, navzdory zraněním a problémům se sestavou. Když dřete a snažíte se dělat všechno pro to, aby puky skončily v brance, dočkáte se zasloužené odměny."

Carolina potřinácté zdolala doma Floridu

Carolina tak uhájila neporazitelnost v zápasech s Floridou na domácím ledě, která trvá už třináct zápasů. "Je to neuvěřitelné," zlobil se po utkání Tomáš Vokoun. "Nemám slova, která by vysvětlila náš kolaps. Jenom to ukazuje slabou vůli mužstva bránit. Mnohokrát jsme na to nedoplatili, dnes ano. Měli jsme zápas jasně ve svých rukách a takhle jsme jim ho darovali," dodal český brankář ve službách Panthers.

Washington v duelu s Tampou sice přišel v třetí třetině o dvoubrankový náskok, který během 33 sekund smazali svými trefami Václav Prospal s Janem Hlaváčem, pouhých 38 sekund po vyrovnání však rozhodl o výhře Capitals Alexander Sjomin. "Bude to ještě velká bitva," poznamenal Tomáš Fleischmann k vyrovnanému pořadí v tabulce. "Každý zápas je teď, jako by se už hrálo play off," dodal český útočník, jenž se trefil poosmé v sezoně. "Těžká porážka," konstatoval kanonýr Lightning Martin St. Louis. "Ale pořád není konec. Stále máme šanci na postup."

První vychytaná nula Careyho Price

Jediný gól rozhodl zápas mezi Montrealem a Philadelphií. V druhé třetině ho vstřelil domácí útočník Andrej Kosticyn a zařídil tak nejtěsnější výhru Canadiens 1:0. Hrdinou večera se stal brankář Carey Price, který zlikvidoval všech 34 střel a poprvé v kariéře v NHL vychytal čisté konto. Svůj tým podržel zejména v úvodu třetí třetiny při přesilovce soupeře pět na tři. "Zdálo se mi, jako by to oslabení trvalo osm minut," prohlásil Price.

New York Rangers - Buffalo 5:1 (4:0, 1:0, 0:1)
Branky: 1. a 28. Avery (na první Jágr, na druhou Malík), 5. Callahan (Straka), 10. Dubinsky (Jágr), 13. Shanahan - 54. Vanek (Špaček). Střely na branku: 32:30. Diváci: 18 200.
Toronto - Boston 4:3 v prodl. (1:1, 0:1, 2:1 - 1:0)
Branky: 55. a 64. Tucker (na obě T. Kaberle), 11. Moore, 57. Antropov - 6. Murray, 39. Wideman, 60. Chára. Střely na branku: 36:27. Diváci: 19 481.
Montreal - Philadelphia 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 24. Kosticyn. Střely na branku: 20:34. Diváci: 21 273.
NY Islanders - Atlanta 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Branky: 15. Šatan, 22. Fedotěnko (Vašíček), 33. Bergeron, 48. Bergenheim - 59. White. Střely na branku: 49:10. Diváci: 16 234.
Vancouver - Edmonton 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Branky: 4. Näslund, 21. Salo, 48. D. Sedin, 60. Burrows - 19. Reasoner, 38. Brodziak. Střely na branku: 26:26. Diváci: 18 630.
Ottawa - New Jersey 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)
Branky: 37. Spezza, 53. Kelly - 10. a 24. Asham, 28. Parise. Střely na branku: 39:29. Diváci: 20 201.
Tampa Bay - Washington 2:3 (0:1, 0:0, 2:2)
Branky: 56. Prospal, 57. Hlaváč (Kuba) - 17. Fleischmann, 54. Steckel, 58. Sjomin. Střely na branku: 41:35. Diváci: 20 454.
Nashville - St. Louis 2:1 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)
Branky: 52. Nichol (Židlický), 61. Weber (Židlický) - 16. Stastny. Střely na branku: 44:19. Diváci: 17 113.
Phoenix - Los Angeles 4:3 (2:1, 1:0, 1:2)
Branky: 6. Jovanovski, 16. Perrault, 27. Winnik, 53. Vrbata - 9. Ivanans, 41. Brown, 49. Frolov. Střely na branku: 37:25. Diváci: 17 997.
Carolina - Florida 5:4 (1:1, 1:2, 3:1)
Branky: 4. Brookbank, 30. Samsonov, 46. E. Staal, 48. Letowski, 56. Whitney - 34. a 45. z trest. střílení Horton, 7. McLean, 29. Olesz. Střely na branku: 32:24. Diváci: 17 737.