Čeští hokejisté Sýkora a Havlát zařídili vítězné trefy v NHL

NEW YORK

Ve výborné formě je v posledních zápasech český útočník hokejistů Pittsburghu Petr Sýkora. Z posledních osmi zápasů v NHL nebodoval pouze jednou, naposledy přispěl gólem a asistencí k vítězství na ledě Buffala. Stejnou bilanci zaznamenal Martin Erat z Nashvillu při porážce s Minnesotou, vítěznou branku vstřelil při výhře Chicaga nad Coloradem Martin Havlát.

Jako vítězný se nakonec ukázal i gól Petra Sýkory ve druhé třetině zápasu v Buffalu, když při přesilové hře zvyšoval na 2:0 pro hosty. Thomas Vanek sice dokázal snížit, ale na začátku třetí části vrátil Pittsburghu dvoubrankový rozdíl Malkin po Sýkorově přihrávce. Armstrong v samotném závěru ještě pečetil výhru střelou do prázdné branky.

Také v Chicagu mohli za vítěznou trefu poděkovat českému hráči, třetí výhru týmu za sebou zařídil na začátku druhé třetiny zápasu proti Coloradu Martin Havlát. Domácí brankář Patrick Lalime přišel o čisté konto až na konci zápasu, když jej dvě a půl minuty před koncem překonal Jaroslav Hlinka. Před začátkem utkání vyjádřili hráči i diváci minutou ticha úctu obětem čtvrtečního masakru na univerzitě v Illinois.

Gáborík řádil proti Nashvillu

Ani gól a přihrávka Martina Erata nepomohly Nashvillu k vítězství nad Minnesotou, hlavními postavami zápasu byli totiž slovenští hráči domácího týmu. Pavol Demitra dvakrát přihrával, Marián Gáborík nejprve u jedné branky asistoval a další dvě vstřelil sám, včetně té v prodloužení. "V současnosti hraje ten nejlepší hokej od odby, co je v Minnesotě," pochválil svého svěřence trenér Wild Jacques Lemaire.

Gáborík nastřílel v letošní sezóně už 32 branek, v posledních pěti zápasech se trefil čtyřikrát. "Když se k puku dostane ´Demo´, jenom se už snažím dostat za obránce soupeře. Při druhém gólu mi to jen naservíroval před odkrytou branku, to bylo snadné," vykládal Gáborík o vítězné trefě v prodloužení po spolupráci s Demitrou.

Rangers mají nového střelce

Překvapivou hvězdu mělo utkání hokejistů New York Rangers proti San Jose. Hvězdy Jágra, Gomeze, nebo Shanahana zastínil Ryan Callahan, jenž se na výhře 3:1 podílel dvěma góly. Ten druhý byl sice do prázdné branky při power play soupeře, což však výkon mladíka, jenž hraje svou druhou sezónu v NHL, nijak nesnižuje.  Skóroval i v předchozím zápase s Buffalem.

"Ta dvě vítězství nás hodně povzbudila. Teď nás čekají dva těžké zápasy a tohle nám může dost pomoci," doufá Callahan, jehož střelecké probuzení posunulo mužstvo na šestou příčku Východní konference. Na dvě ze tří branek Rangers přihrával Martin Straka.

Všechny střelecké pokusy Detroitu zneškodnil brankář Dallasu Marty Turco a připsal si svou 32. vychytanou nulu v NHL. Skvělý výkon předvedl i jeho protějšek v brance Detroitu Jimmy Howard, jehož dokázal překonat jen Niklas Hagman dorážkou na začátku třetí třetiny. Howard dostal v brance Detroitu šanci po neuspokojivých výkonech Chrise Osgooda, Dominik Hašek zůstává na marodce pro potíže s kyčlí.

New York Rangers - San Jose 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky: 12. a 60. Callahan (na druhou Straka), 26. Drury (Straka) - 4. Cheechoo (M. Michálek). Zásahy brankářů: Lundqvist 30/1 - Nabokov 32/2.
Chicago - Colorado 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Branky: 5. Byfuglien, 23. Havlát - 58. Hlinka. Zásahy brankářů: Lalime 22/1 - Theodore 27/2.
Dallas - Detroit 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka: 44. Hagman. Zásahy brankářů: Turco 28 - Howard 31/1.
St.Louis - Columbus 5:1 (1:1, 3:0, 1:0)
Branky: 8. Walker, 23. Perron, 26. Boyes, 37. McDonald, 53. Tkachuk - 16. Nash (Hejda). Zásahy brankářů: Legace 19/1 - Leclaire 28/5.
Buffalo - Pittsburgh 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
Branky: 35. Vanek - 28. J. Ruutu, 30. Sýkora, 49. Malkin (Sýkora), 59. C. Armstrong. Zásahy brankářů: Miller 24/3 - Conklin 37/1.
Philadelphia - Montreal 3:5 (1:2, 1:2, 1:1)
Branky: 10. M. Richards, 21. Coburn, 60. Cote - 7. Kovaljov (Plekanec), 20. Bouillon, 23. Ryder, 31. S. Koivu, 59. Lapierre. Zásahy brankářů: Niittymäki 32/4 - Price 37/3.
Anaheim - Calgary 4:2 (0:1, 4:0, 0:1)
Branky: 21. Getzlaf, 25. R. Carter, 27. S. Niedermayer, 35. Pronger - 16. Langkow, 42. W. Primeau. Zásahy brankářů: Giguere 25/2 - Kiprusoff 26/4, Joseph 10.
Minnesota - Nashville 5:4 v prodl. (2:1, 1:0, 1:3 - 1:0)
Branky: 46. a 65. Gáborík, 11. Nummelin, 20. Parrish, 35. Bouchard - 4. Smithson, 45. Erat, 49. Suter, 55. Weber (Bonk, Erat). Zásahy brankářů: Bäckström 28/4 - Mason 28/5.