Vašíček pomohl gólem k výhře Islanders ve Washingtonu

NEW YORK

Hokejisté New Yorku Islanders vyhráli ve středečním utkání NHL na ledě Washingtonu 3:2 po samostatných nájezdech, prodloužili svou vítěznou šňůru na pět zápasů a získali další důležité body v boji o postup do play-off. Gólem se na tom podílel i český útočník Josef Vašíček, který v třetí třetině vyrovnával na 2:2.

Washington přitom ovládl první třetinu a po gólech Sjomina a Laiche vedl 2:0. Pak se ale probudili hosté a zásluhou československé sekce vyrovnali. Snížení zařídil před polovinou zápasu Miroslav Šatan, o vyrovnání se postaral v poslední třetině Vašíček. Nakonec rozhodovaly až nájezdy, v nichž se jako jediný prosadil Mike Comrie, který tak zařídil dva body pro Islanders.

"Měli z pekla štěstí. My jsme si naopak vybrali svůj díl smůly," podotkl po utkání gólman Washingtonu Olaf Kölzig. Narážel tím na fakt, že jen hvězda Capitals Alexander Ovečkin trefila čtyřikrát brankovou konstrukci.

Vanek zařídil výhru Buffala nad Tampou

Povinné vítězství vydřelo také Buffalo, které porazilo Tampu Bay 4:3 v prodloužení. Hrdinou zápasu se stal útočník Thomas Vanek, který vstřelil tři góly, včetně vítězného v třetí minutě nastavení, na nějž mu přihrál český obránce Jaroslav Špaček. Čtyřiatřicetiletý bek si celkem připsal dvě asistence a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu.

Tampa přitom rozehrála duel na cizím ledě dobře a po gólu Václava Prospala v 54. minutě vedla 3:1. Na úvodních dvou brankách hostů se podíleli Filip Kuba s Janem Hlaváčem. Závěr však patřil Vanekovi, který nejprve během 36 sekund vyrovnal a poté vstřelil i vítězný gól. "Potřebovali jsme ty dva body jako sůl," oddechl si rodák ze Štýrského Hradce po utkání.

Sedmatřicátý shutout v NHL vychytal v duelu s Minnesotou gólman Chicaga Nikolaj Chabibulin. Hokejisté Wild zasypali ruského brankáře osmatřiceti střelami, skórovat ale nedokázali. Domácí naopak vstřelil v každé třetině po jednom gólu, na prvním se asistencí podílel Robert Lang.

"Hráli jsme zodpovědně dozadu. Nejsložitější bylo pokrýt dorážky soupeře, z nichž několikrát hrozilo vážné nebezpečí. Naštěstí se o to kluci pokaždé postarali," pochváli defenzivu Chicaga Chabibulin.

New Jersey se dotáhlo do čela Východní konference

Na čelo Východní konference se po vítězství nad San Jose dotáhli hokejisté New Jersey, Sharks proti tomu balancují v tabulce Západní konference na hraně postupu do play-off. Momentálně jim patří šestá příčka, osmý Vancouver ale ztrácí jen dva body a devátý Phoenix čtyři.

Devils prohrávali v úvodu druhé gtřetiny o gól, když se dokázal bleskově prosadit při přesilovce po asistenci Milana Michálka Jonathan Cheechoo, do druhé přestávky ale bylo všechno jinak. Domácí během deseti minut překonali hostujícího gólmana Jevgenije Nabokova z deseti střel třikrát a vypracovali si i díky dvěma přihrávkám Patrika Eliáše rozhodující náskok, který již jen snížil v poslední části Kyle McLaren.

"Nehráli jsme zase tak špatně. Musíme ale střílet víc gólů a nedopouštět se chyb," prohlásil po utkání útočník San Jose Jeremy Roenick. Eliáš byl za svůj výkon vyhlášen třetí hvězdou zápasu.

Buffalo - Tampa Bay 4:3 v prodl. (0:1, 0:0, 3:2 - 1:0)
Branky: 58., 59. a 63. Vanek (na třetí Špaček), 44. Roy (Špaček) - 5. Gratton (Kuba), 42. B. Richards (Hlaváč), 54. Prospal. Zásahy brankářů: Miller 25/22 - Holmqvist 46/42. Diváci: 18 690. Hvězdy zápasu: Vanek, Connolly, Špaček (všichni BUF).
New Jersey - San Jose 3:2 (0:0, 3:1, 0:1)
Branky: 28. Parise (Eliáš), 37. Madden, 39. Brylin (Eliáš) - 21. Cheechoo (M. Michálek), 54. McLaren. Zásahy brankářů: Brodeur 32/30 - Greiss 20/17. Diváci: 13 855. Hvězdy zápasu: Brylin, Madden, Eliáš (všichni NJ).
Chicago - Minnesota 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky: 40. a 46. Bolland, 4. Kane (Lang). Zásahy brankářů: Chabibulin 38/38 - Harding 30/27. Diváci: 17 812. Hvězdy zápasu: Chabibulin, Bolland, Hendry (všichni CHI).
Dallas - Calgary 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)
Branky: 21. Hagman, 42. Norström - 14. a 41. Tanguay, 58. Iginla. Zásahy brankářů: Turco 18/15 - Joseph 31/29. Diváci: 18 584. Hvězdy zápasu: Tanguay (CGY), Hagman (DAL), Iginla (CGY).
Washington - NY Islanders 2:3 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 3. Sjomin, 14. Laich - 30. Šatan, 52. Vašíček, rozhodující nájezd Comrie. Zásahy brankářů: Kölzig 19/17 - DiPietro 30/28. Diváci: 17 584. Hvězdy zápasu Comrie (WSH), Meyer (NYI), Pettinger (WSH).
Anaheim - Colorado 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 14. Selänne, 50. R. Niedermayer, rozhodující nájezd Perry - 29. Finger, 38. Brunette. Zásahy brankářů: Giguere 28/26 - Budaj 22/20. Diváci: 17 174. Hvězdy zápasu: S. Niedermayer (ANA), Selänne (ANA), Finger (COL).