Jágr s Eliášem ukončili v NHL gólový půst

NEW YORK

Český útočník Jaromír Jágr ukončil v sobotním utkání NHL mezi Buffalem a New Yorkem Rangers dvanáct zápasů trvající gólový půst a vstřelenou brankou pomohl k výhře Jezdců 4:3. Vítězství Rangers podpořil dvěma asistencemi i obránce Michal Rozsíval. Naopak Buffalu k bodovému zisku nestačily ani dvě branky Aleše Kotalíka, jenž skóroval dvakrát i v minulém zápase.

I přes dva vstřelené góly byl Kotalík smutným hrdinou utkání, neboť jeho chyba vedla k vítězné brance Rangers. Český útočník získal u hrazení kotouč, který poslal bekhendovou přihrávkou ve vlastním pásmu přímo na hůl Shanahana, jehož zblokovanou střelu dorazil do prázdné klece Sean Avery. "Cítím se hrozně. V těhto momentech nenávidíte hokej, ale musíte se z toho poučit," kroutil hlavou nešťastný Kotalík. "Darovali jsme dva body týmu, se kterým bojujeme o místo v osmičce. To je nepřijatelné," nebral si servítky obránce Jaroslav Špaček.

Naopak úsměvy hýřil jejich krajan Jaromír Jágr, jemuž se zalíbil herní styl Buffala. "Třicet sekund je točíme v pásmu a najednou vidíte Vaneka na naší modré v sólovém nájezdu. Kolik týmů takto hraje? Kdyby to udělal někdo v Rangers, tak další zápas nehraje. Hrát za Buffalo by mě hrozně bavilo," vtipkoval Jágr, který zaznamenal 16. gól v sezóně.

Eliáš skóroval po osmi zápasech

I další český hokejista Patrik Eliáš ukončil čekání na gól, které čítalo osm utkání, a jednou brankou se podílel na prvním vítězství New Jersey nad New Yorkem Islanders v tomto ročníku. Devils na domácím ledě soupeře porazili 4:2. V dresu hostů otevřel skóre utkání Josef Vašíček.

Ďáblové přerušili černou sérii letošních zápasů s Islanders až na šestý pokus. V pěti předchozích zápasech získali s Islanders jen jediný bod. "Je pro to pro nás po psychické stránce velmi důležité vítězství. Víme, že je můžeme porazit," radoval se útočník New Jersey Zach Parise, který v 43. zlomil nerozhodný stav 2:2. Hosté naopak promarnili šanci vyhrát sedmý duel za sebou a postarat se tak nejdelší klubovou sérii bez porážky za posledních 18 let.

Chicago promarnilo čtyřbrankový náskok

Hokejisté Chicaga v závěrečné třetině inkasovali čtyřikrát, čímž ztratili na ledě Los Angeles čtyřbrankový náskok, který si vybudovali i s přispěním českých útočníků Martina Havláta a Roberta Langa. Havlát se na vedení 5:1 podílel brankou a asistencí, Lang si připsal dvě gólové přihrávky. Blackhawks však nakonec přesto zvítězili, když v prodloužení druhým gólem v zápase rozhodl Patrick Sharp o výhře 6:5.

Hráči Chicaga získali vedení ve druhé části, když vstřelili v rozmezí 25. a 29. minuty čtyři góly, jimiž vyhnali z branky Dana Cloutiera a umožnili první start v NHL gólmanu Eriku Ersbergovi. Švédský brankář pomohl týmu Kings ke stíhací jízdě 18 úspěšnými zákroky a inkasoval až v prodloužení z hole Sharpa. "Když jdete ze střídačky do branky, nemáte příliš času o tom přemýšlet. Jen se tam postavíte a snažíte se předvést dobrý výkon," řekl ke svému debutu Ersberg.

Hokejisté Los Angeles vměstnali své čtyři zásahy do posledních 11 minut, přičemž góly Patricka O´Sullivana a Anže Kopitara padly v závěrečných 67 sekundách.

Češi byli u všech branek Tampy

Hráči Ottawy dokázali na ledě Pittsburghu uhájit první příčku ve Východní konference a zvítězili 4:3 v prodloužení. Ještě v polovině zápasu však prohrávali 0:3, o což se jednou brankou zasloužil i Petr Sýkora. Český útočník zaznamenal dvacátou branku v sezóně a této mety se mu povedlo docílit podeváté za sebou, když už ve 2. minutě otevřel v přesilové hře skóre utkání. "Prokázali jsme charakter. Semkli jsme se. Snažili jsme se, i když to bylo těžké, protože jsme hráli hodně oslabení," řekl kapitán Daniel Alfredsson, autor vítězné trefy z poslední minuty prodloužení.

Čeští hokejisté byli u všech tří branek Tampy Bay, přičemž Jan Hlaváč a Filip Kuba zaznamenali asistenci a Václav Prospal vstřelil branku. Jejich produktivita však tým Lightning nespasila, neboť v domácím prostředí podlehl Bostonu 3:5. Tampa Bay si připsala čtvrtou prohru za sebou a nadále zůstává na posledním místě Východní konference se ztrátou jedenácti bodů na osmé místo. Aktuální postavení Lightning v tabulce tak zesiluje spekulace o odchodů některých hráčů, mezi nimiž je i Václav Prospal.

Vedoucí tým soutěže Detroit podlehl ve Vancouveru 1:4 a připsal si osmou porážku z posledních devíti utkání. Tým Red Wings, jemuž chybí zraněný brankář Dominik Hašek a čtveřice obránců základní sestavy, živil naději na bodový zisk do úvodu závěrečné části. "Všechno bylo v pořádku až do chyby, která znamenala vedení soupeře 3:1. Pak se na hráčích projevila únava ze včerejšího utkání a neměli jsme dost energie na zvrácení zápasu," uvedl trenér Detroitu Mike Babcock. Hrdinou Vancouveru byl útočník Ryan Kesler, jenž byl členem řady, která ubránila Dacjukův útok, a navíc dokázal vsítit dvě branky.

New Jersey - NY Islanders 4:2 (2:1, 0:1, 2:0)
Branky: 11. Eliáš, 12. Madden, 43. Parise, 45. Gionta - 8. Vašíček, 22. Fedotěnko. Zásahy brankářů: Brodeur 21/19 - DiPietro 42/38.  Diváci: 17 625. Hvězdy utkání: Parise, Madden, Gionta.
Pittsburgh - Ottawa 3:4 v prodl. (1:0, 2:2, 0:1 - 0:1)
Branky: 2. Sýkora, 25. C. Armstrong, 31. Taffe - 38. a 47. Heatley, 33. Stillman, 65. Alfredsson. Zásahy brankářů: Conklin 28/24 - Emery 35/32.  Diváci: 17 132. Hvězdy utkání:  Heatley, Alfredsson, Stillman.
Los Angeles - Chicago 5:6 v prodl. (1:1, 0:4, 4:0 - 0:1)
Branky: 6. Harrold, 50. Cammalleri, 53. Preissing, 59. O'Sullivan, 60. Kopitar - 10. a 62. Sharp, 25. Havlát (Lang), 25. Zjuzin (Lang, Havlát), 28. Toews, 29. Jason Williams. Zásahy brankářů: Cloutier 17/12, Ersberg 19/18 - Lalime 39/34.  Diváci: 18 118. Hvězdy utkání: Kopitar - Keith, Havlát.
Carolina - Washington 6:3 (1:2, 3:1, 2:0)
Branky: 14. a 24. Cullen, 26. Cole, 37. E. Staal, 44. Ladd, 48. Corvo - 7. M. Green, 17. Sjomin (Fleischmann), 29. Laich. Zásahy brankářů: Ward 34/31 - Kölzig 42/36. Diváci: 18 680. Hvězdy utkání: Cullen, Corvo, Staal.
Buffalo - NY Rangers 3:4 (1:2, 2:1, 0:1)
Branky: 9. a 31. Kotalík, 25. Pominville - 7. Jágr, 10. Dawes (Rozsíval), 31. Dubinsky (Rozsíval), 55. Avery. Zásahy brankářů: Miller 35/31 - Lundqvist 29/26.  Diváci: 18 690. Hvězdy utkání: Roy - Avery, Rozsíval.
Toronto - Atlanta 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky: 24. Sundin, 43. Steen, 53. Antropov - 12. Recchi. Zásahy brankářů: Toskala 25/24 - Lehtonen 25/22. Diváci: 19 390. Hvězdy utkání: Antropov, Steen, Sundin.
Philadelphia - Florida 1:2 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 37. Briere - 60. Bouwmeester, 64. O. Jokinen. Zásahy brankářů: Niittymäki 25/23 - Anderson 41/40. Diváci: 19 629. Hvězdy utkání: Carter - Jokinen, Anderson.
Montreal - Columbus 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
Branky: 7. Nash, 11. A. Murray (Výborný), 57. Malhotra. Zásahy brankářů: Price 22/19 - Leclaire 31/31. Diváci: 21 273. Hvězdy utkání: Bouillon - Leclaire, Malhotra.
Tampa Bay - Boston 3:5 (1:1, 1:2, 1:2)
Branky: 5. Darche (Kuba), 32. Oullet (Hlaváč), 58. Prospal - 39. a 41. G. Murray, 15. Lucic, 26. M. Stuart, 59. Axelsson. Zásahy brankářů: Holmqvist 28/23 - Auld 28/25.  Diváci: 20 519. Hvězdy utkání: Murray, Auld, Savard.
Nashville - Dallas 3:6 (1:1, 0:3, 2:2)
Branky: 14. Koistinen (Bonk), 42. Dumont, 60. Suter (Erat, Bonk) - 26. a 40. Ribeiro, 38. a 51. Eriksson, 12. Miettinen, 51. Morrow. Zásahy brankářů: Ellis 18/14, Mason 11/9 - Smith 27/24. Diváci: 17 173. Hvězdy utkání: Ribeiro, Morrow, Eriksson.
Vancouver - Detroit 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
Branky: 44. a 57. Kesler, 15. Edler, 31. Salo - 17. Dacjuk. Zásahy brankářů: Luongo 29/28 - Howard 35/31. Diváci: 18 630. Hvězdy utkání: Luongo, Kessler - Meech.