Vokoun s Oleszem dotáhli Floridu k výhře nad Atlantou

NEW YORK

Žádný z českých hokejistů se v sobotních utkáních NHL gólově neprosadil, při výhrách svých týmů nicméně Češi figurovali v roli nahrávačů. Dvěma asistencemi se podílel útočník Rostislav Olesz na výhře Floridy 3:2 v prodloužení nad Atlantou. Do branky Panthers se po třízápasové pauze postavil Tomáš Vokoun, jenž si připsal 25 úspěšných zákroků.

Českého brankáře v minulých třech zápasech nepustil do branky jeho náhradník Craig Anderson, jenž ve dvou případech vychytal čisté konto a v posledním zápase dovedl Panthers k výhře 5:2. Pro Vokouna nezačalo utkání šťastně, když inkasoval hned z první střely a Atlanta se ještě v první třetině dostala do dvoubrankového vedení.

"Druhý gól byl přímo od modré čáry. Ve většině případů bych tuto střelu zastavil," řekl jedenatřicetiletý gólman, kterého nakonec obdržená branka nemusela mrzet. Panthers totiž v dalším průběhu utkání díky třem gólům v přesilových hrách otočili na 3:2.

Vítězný gól vstřelil Nathan Horton, jenž rozhodl ve prospěch Floridy druhé prodloužení za sebou. "Víme, že když prohrajeme, mohli bychom vypadnout z bojů o účast v play off. Potřebujeme stále vyhrávat," uvedl Horton. Panters zvítězili ve čtvrtém utkání za sebou a na poslední postupové místo ztrácejí šest bodů.

Hokejisté Bostonu dokázali v závěru třetí třetiny otočit nepříznivé skóre dvěma brankami z přesilovek a porazili Washington 2:1. Na oba góly přihrál český útočník David Krejčí, který tak přispěl k ukončení třízápasové série proher.

Bruins tím částečně odčinili nedávný debakl od Capitals v poměru 2:10 a k úspěchu jim pomohla zejména nedisciplinovanost soupeře. V 54. minutě totiž obdržel Donald Brashear čtyřminutový trest za vysokou hůl a navíc ještě dvě minuty za úder, který po odpískání uštědřil obránci Shaneovi Hnidymu. "Byl jsem po jeho ráně šokován. Frustrace však postihne i nejlepší hráče. Jsou to emoce," řekl obránce Bostonu.

Nedlouho poté následovali bijce Capitals na trestnou lavici další dva spoluhráči a hokejisté Bruins využili dlouhou dvojnásobnou početní výhodu dvěma góly. "Přiznávám, že to bylo od Brashe (Brasheara) hloupé. Hráč, který je v lize tak dlouhou dobu, by se těchto přestupků měl vyvarovat," řekl na adresu šestatřicetiletého útočníka trenér Bruce Boudreau.

Také Montrealu pomohly k vítězství 5:2 na ledě Los Angeles české asistence: Roman Hamrlík zaznamenal dvě nahrávky a Tomáš Plekanec přidal jednu. Hrdinou utkání byl slovenský gólman Jaroslav Halák, který v letošním ročníku nastoupil poprvé a v zápase zlikvidoval 35 střel soupeře.

Právě v sérii s Los Angeles získali před 15 lety hráči Montrealu svůj poslední Stanleyův pohár. Jediným hrajícím pamětníkem z týmu Canadiens byl obránce Patrice Brisebois, jenž v šesté minutě otevřel skóre. "Mám na to skvělé vzpomínky. Byl jsem tehdy mladý a učil jsem se od hráčů jako Kirk Muller, Vincent Damphousse, Patrick Roy a Guy Carbonneau," zavzpomínal sedmatřicetiletý zadák.

"Soutěž je velmi vyrovnaná a nemyslím si, že uvidíme týmy jako Canadiens či Islanders vyhrát zase čtyři Stanleyovy poháry v řadě. Cítím však, že jdeme správnou cestou, a věřím našemu týmu. Ještě jsme nic nevyhráli, ale předvádíme kvalitní hokej," dodal Brisebois, jenž se svými spoluhráči vyhrál devět z posledních 12 zápasů.

Jednobodový náskok před Montrealem si v čele Východní konference udrželi hokejisté New Jersey, kteří i s přispěním asistencí Patrika Eliáše a Karla Rachůnka porazili Toronto 2:1. V dresu Maple Leafs se na jediné brance týmu podílel nahrávkou Tomáš Kaberle.

Toronto, jež ztrácí na poslední postupové místo osm bodů, sice dokázalo v 54. minutě vyrovnat, ovšem o zisk alespoň jednoho bodu přišlo v závěrečné minutě, když Zach Parise svým druhým gólem v utkání odmítl prodloužení. "Bylo to podobné našemu poslednímu vzájemnému zápasu. Zoufale potřebují bodovat a snažili se zasypat nás střelami. Jenže my jsme hráli výborně v obraně a útok nás dostatečně podpořil," zhodnotil utkání brankář Devils Martin Brodeur, jenž čelil 43 střeleckým pokusům.

V třetím odehraném utkání po podepsání smlouvy s Coloradem a jubilejním 700. v NHL zaznamenal Peter Forsberg letošní první kanadské body, když se dvěma asistencemi přičinil o výhru Avalanche 3:1 nad Dallasem. "Je obtížné naskočit do rozběhnuté sezóny, takže jsem velmi rád, že se mi povedlo bodovat," uvedl švédský útočník, jenž od poslední třetiny hrál ve formaci s Paulem Stastným a Andrewem Brunettem.

A právě nově složená řada se zasloužila o obrat z 0:1, když byla u všech tří branek týmu. "Je jedním z mála hráčů, který umí podržet kotouč. Neuspěchá žádnou situaci a vždy dokáže najít volného spoluhráče," vyzdvihl Forsbergovy kvality útočník Brunette, který stejně jako Stastny vstřelil gól a na další přihrál.

Přesilové hry rozhodly utkání mezi New Yorkem Islanders a Philadelphií. Flyers vstřelili v početní převaze všechny čtyři branky, u jedné z nich si asistenci připsal i Václav Prospal, a zvítězili 4:1. "Důležité je dostat kotouč před branku. Pak je možné cokoliv," řekl Scott Hartnell, autor dvou gólů.

Philadelphia si vítězstvím upevnila osmou pozici ve Východní konferenci, na které má čtyřbodový náskok před devátým Buffalem. Naopak pro Islanders se situace ještě více zkomplikovala a 12 zápasů před koncem základní části ztrácejí na Philadelphii sedm bodů.

Phoenix je nejhorším týmem v domácím prostředí, což potvrdil i v utkání s Ottawou a prohrál 2:4. Naopak v zápasech venku patří Coyotes k nejlepším v lize a díky tomu si stále uchovávají naději na postup do play off, když na poslední postupové místo jim chybí pět bodů. Trenér Phoenixu Wayne Gretzky řekl, že se ještě s něčím podobným nesetkal, a dokonce už před utkáním zůstal se svým týmem v hotelu, aby hráčům simuloval venkovní podmínky.

"Je to unikátní tým v tom, že nemůže najít způsob, jak vyhrávat doma. Přitom venku hraje vynikající zápasy. Nesedíme se založenýma rukama. Už jsme zkoušeli všechno," dodal Gretzky, jehož svěřenci Martin Hanzal a Zbyněk Michálek si připsali po asistenci.

Boston - Washington 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)
Branky: 55. Chára (Krejčí), 58. Sturm (Krejčí) - 7. Laich. Zásahy brankářů: Auld 24/23 - Huet 28/26. Diváci: 17 565.
Colorado - Dallas 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)
Branky: 48. Hannan, 51. Brunette, 60. Stastny - 9. Miettinen. Zásahy brankářů: Theodore 26/25 - Turco 27/25. Diváci: 18 007.
Los Angeles - Montreal 2:5 (0:0, 1:3, 1:2)
Branky: 37. R. Blake, 47. Kopitar - 26. Brisebois, 28. S. Koivu, 33. Latendresse, 44. A. Kosticyn (Plekanec, Hamrlík), 59. Kostopoulos (Hamrlík). Zásahy brankářů: Ersberg 22/18 - Halák 37/35.  Diváci: 18 118.
Phoenix - Ottawa 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)
Branky: 29. Weller (Hanzal, Z. Michálek), 31. Mueller - 11. a 38. Fisher, 42. Heatley, 51. Vermette. Zásahy brankářů: Bryzgalov 32/28 - Gerber 35/33.  Diváci: 16 922.
Toronto - New Jersey 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Branky: 54. Sundin (T. Kaberle) - 12. a 60. Parise (na první Rachůnek, na druhou Eliáš). Zásahy brankářů: Toskala 31/29 - Brodeur 43/42.  Diváci: 19 469.
Philadelphia - NY Islanders 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
Branky: 48. a 54. Hartnell (na druhou Prospal), 23. Briere, 33. J. Carter - 48. Meyer. Zásahy brankářů: Biron 33/32 - DiPietro 27/23.  Diváci: 19 748.
Carolina - Buffalo 4:3 v prodl. (2:0, 1:2, 0:1 - 0:1)
Branky: 17. Aucoin, 18. Gleason, 29. Samsonov, 63. Walker - 28. D. Roy, 39. Stafford, 50. Lydman. Zásahy brankářů: Ward 30/27 - Miller 35/31.  Diváci: 18 808.
Florida - Atlanta 3:2 v prodl. (1:2, 1:0, 0:0 - 1:0)
Branky: 19. a 29. McLean (na první Olesz), 65. Horton (Olesz) - 3. Little, 17. Kovalčuk. Zásahy brankářů: Vokoun 27/25 - Lehtonen 43/40. Diváci: 16 614.
Vancouver - St. Louis 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Branky: 7. Öhlund, 36. Burrows, 56. Isbister, 60. H. Sedin - 16. a 33. Boyes. Diváci: 18 630.