Straka přispěl gólem k vítězství Rangers nad Pittsburghem

NEW YORK

Hokejisté New Yorku Rangers posílili své postavení v elitní osmičce Východní konference NHL. Po dvou porážkách na Floridě vyhráli v úterý v Madison Square Garden nad Pittsburghem 5:2. Gólem a přihrávkou k tomu přispěl Martin Straka, asistenci si připsal také Jaromír Jágr.

Dvěma góly přispěl k vítězství Rangers Sean Avery, který se po druhé brance dočkal nadšeného skandování fanoušků, kteří žádali prodloužení smlouvy se sedmadvacetiletým forvardem, jenž se po sezóně stane volným hráčem. Avery si po utkání hlavně pochvaloval spolupráci s Jágrem. "Vím, že když budu hrát vedle něj, dostanu se do spousty šancí. S ním je na ledě hodně místa, stačí se postavit do správné pozice," vyprávěl spokojeně. Avery byl zvolen první hvězdou zápasu, Straka si vysloužil ocenění druhého muže utkání.

Vítězství 3:2 nad Atlantou si připsali hokejisté Philadelphie, kteří tak uhájili osmé místo v tabulce Východní konference. Vítězný třetí gól vstřelil český útočník Václav Prospal, který v 49. minutě zvyšoval vedení Flyers na 3:1. Utkání pak ještě zdramatizoval Ilja Kovalčuk, který v poslední minutě snížil na rozdíl jediné branky a vzápětí měl na holi i vyrovnávací gól, na Antera Niittymäkiho v brance Flyers si ale nepřišel. "Ve většině případů podobné šance proměňuji," prohodil po utkání zklamaně ruský forvard.

Philadelphia potvrdila, že se jí proti Atlantě dlouhodobě daří. Flyers vyhráli už devátý vzájemný zápas za sebou, naposledy s Thrashers prohráli v listopadu 2005. Díky vítězství Flyers udrželi v tabulce dvoubodový náskok před Washingtonem, který po výhře 4:2 v Nashvillu přeskočil Buffalo a posunul se na devátou příčku. Strůjcem vítězství Capitals byl lídr mužstva Alexander Ovečkin, jenž přihrál na první dva góly a čtvrtý sám vstřelil v poslední minutě do prázdné branky.

Ovečkin tak jako první hráč v sezóně zdolal hranici 100 bodů v tabulce produktivity a poprvé v historii klubu překonal tuto metu ve dvou sezónách za sebou. "Víc než nějaké rekordy mě ale zajímá vítězství a zisk dvou bodů," zdůraznil ruský útočník, jehož tým vyhrál počtvrté za sebou.

Gretzky musel strávit debakl v Edmontonu

Vítězný gól vstřelil také český obránce Toronta Pavel Kubina, který v polovině třetí třetiny utkání na ledě New Yorku Islanders zlomil vyrovnaný stav 1:1. Maple Leafs přitom tahali po většinu utkání za kratší konec. Gólman Toskala totiž v úvodním dějství inkasoval kuriózní gól, když mu proklouzl pod lapačkou poskakující puk, který přes celé kluziště vyhodil při oslabení Islanders obránce Rob Davison.

Hosté se oklepali až na začátku poslední části, kdy se prosadil Wellwood a o čtyři minuty později uklidnil střídačku při přesilovce Toronta Kubina. "Tomáš Kaberle mě ideálně přihrál, já jen vystřelil," podotkl český bek po utkání, který byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Toronto tak udrželo teoretickou naději na postup do play-off.

Hořký zápas v Edmontonu, kde strávil nejlepší léta své hráčské kariéry, prožil trenér Phoenixu Wayne Gretzky. Jeho svěřenci v důležitém souboji prohráli vysoko 4:8 a zřejmě ztratili naději na účast ve vyřazovacích bojích. Oilers, k jejichž triumfu přispěl třemi přihrávkami Aleš Hemský, přeskočili Phoenix v tabulce Západní konference a na desátém místě ztrácejí pět bodů na postupové pozice.

NY Islanders - Toronto 1:3 (1:0, 0:0, 0:3)
Branky: 14. Davison - 48. Wellwood, 52. Kubina (T. Kaberle), 60. Ponikarovskij. Zásahy brankářů: Dubielewicz 25/23 - Toskala 28/27. Diváci: 13 134. Hvězdy zápasu: Kubina, Ponikarovskij (oba TOR), Park (NYI).
New York Rangers - Pittsburgh 5:2 (2:0, 1:2, 2:0)
Branky: 12. a 46. Avery (na první Jágr a Rozsíval), 12. Callahan (Straka), 24. Sjöström, 52. Straka - 22. J. Ruutu, 24. J. Staal. Zásahy brankářů: Lundqvist 24/22 - Conklin 30/25. Diváci: 18 200. Hvězdy zápasu: Avery, Straka, Drury (všichni NYR).
Philadelphia - Atlanta 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
Branky: 8. M. Richards, 40. Carter, 49. Prospal - 1. Thorburn, 60. Kovalčuk (Holík). Zásahy brankářů: Niitymäki 19/17 - Lehtonen 47/44. Diváci: 19 564. Hvězdy zápasu: Carter, Lupul (oba PHI), Lehtonen (ATL).
Los Angeles - San Jose 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Branky: 56. Višňovský - 18. J. Thornton, 37. Rissmiller. Zásahy brankářů: Cloutier 23/21 - Boucher 30/29. Diváci: 16 784. Hvězdy zápasu: Thornton, Boucher (SJ), Cloutier (LA).
Montreal - St. Louis 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 12. Higgins, 30. S. Koivu, 47. Grabovskij - 36. a rozhodující nájezd Boyes, 5. Tkachuk, 31. McDonald. Zásahy brankářů: Halák 28/25 - Legace 30/27. Diváci: 21 273. Hvězdy zápasu: McDonald (STL), Kosticyn (MTL), Brewer (STL).
Nashville - Washington 2:4 (0:3, 1:0, 1:1)
Branky: 25. Dumont, 53. Arnott (Hlaváč, Erat) - 7. Sjomin, 10. Backström, 15. Bradely, 60. Ovečkin. Zásahy brankářů: Ellis 8/5, Mason 12/12 - Huet 26/24. Diváci: 17 113. Hvězdy zápasu: Ovečkin (WSH), Arnott (NSH), Huet (WSH).
Edmonton - Phoenix 8:4 (3:2, 1:1, 4:1)
Branky: 50. a 53. Glencross, 5. Gilbert, 18. Gagner (Hemský), 20. Nilsson (Hemský), 26. Brodziak, 48. Penner (Hemský), 57. Stoll - 5. Morris, 9. Doan, 39. Winnik, 45. Mueller. Zásahy brankářů: Roloson 34/30 - Tellqvist 24/20, Bryzgalov 11/8. Diváci: 16 839. Hvězdy zápasu: Gagner, Hemský (oba EDM), Morris (PHX).
Columbus - Calgary 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky: 46. a 47. Malhotra (na první Hejda), 4. Nash (Klesla). Zásahy brankářů: Norrena 18/18 - Kiprusoff 38/35. Diváci: 14 270. Hvězdy zápasu: Nash, Malhotra, Norrena (všichni CLS).