Sýkora pomohl k první výhře Pittsburghu, Rangers vedou nad New Jersey

NEW YORK

V zámořské NHL se ve středu rozhořel boj o Stanleyův pohár. Hokejisté Pittsburghu vstoupili do vyřazovacích bojů vítězně a v prvním zápase porazili Ottawu 4:0. Sérii s New Jersey rozehráli úspěšně hráči New Yorku Rangers, kteří na ledě soupeře vyhráli 4:1. V utkáních mezi rivaly ze Západní konference byli v obou případech úspěšnější hosté: Colorado vyhrálo v Minnesotě a Calgary zvítězilo v San Jose.

Na výhře Penguins se jedním gólem podílel český útočník Petr Sýkora, který v 13. minutě zvyšoval vedení na 2:0. Dvakrát se v utkání trefil jednačtyřicetiletý veterán Gary Roberts, hlavní hvězdou zápasu byl ale vyhlášen brankář Marc-Andre Fleury, který zlikvidoval 26 střel a poprvé v kariéře vychytal v play-off čisté konto.

Tučňákům se tak povedlo do série s Ottawou vstoupit mnohem lépe než před rokem, kdy se stejným soupeřem prohráli zahajovací zápas 3:6 a nakonec ztratili celou sérii 1:4 na zápasy. "Loni nás Ottawa šokovala, doslova na nás vlétla. Nikdo v kabině už na to ale nevzpomíná," podotkl po utkání Roberts.

Mnohem lépe než před dvěma lety odstartovali sérii s New Jersey také hokejisté New Yorku Rangers, kteří zvítězili na ledě soupeře 4:1. Hlavním strůjcem úspěchu Rangers, kteří v roce 2006 podlehli Ďáblům 0:4 na zápasy, byl bývalý útočník soupeře Scott Gomez, který přihrál na tři góly. "Mám v New Jersey pořád hodně kamarádů, nijak jsem to ale neprožíval. Tohle je play-off a nelze přemýšlet, kdo stojí v cestě," prohlásil Gomez.

Východní konference - 1. zápasy
Pittsburgh - Ottawa 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Branky: 2. a 59. Roberts, 13. Sýkora, 54. Malkin. Zásahy brankářů: Fleury 26/26 - Gerber 35/31. Diváci: 17 132. Stav série 1:0. Hvězdy zápasu: Fleury, Roberts, Malkin (všichni PIT).
New Jersey - New York Rangers 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
Branky: 35. Martin (Eliáš) - 22. Shanahan, 48. Callahan, 58. Avery, 60. Dawes. Zásahy brankářů: Brodeur 27/24 - Lundqvist 27/26. Diváci: 17 625. Stav série 0:1. Hvězdy zápasu: Gomez, Callahan (oba NYR), Madden (NJ).

Play-off NHL - Východní konferencefoto: Sport.cz

Sakic vystřelil první vítězství Colorada

Až v prodloužení se rozhodlo o vítězi prvního zápasu mezi Minnesotou a Coloradem. Z výhry 3:2 se nakonec radovali hostující Avalanche, rozhodující gól vstřelil v 12. minutě nastaveného času Joe Sakic. Osmatřicetiletý kapitán Colorada si připsal osmý vítězný gól v prodloužení v play-off a opět posunul hranici svého vlastního rekordu NHL. "Být ve správný čas na správném místě," komentoval Sakic suše svou bekhendovou dorážku za záda gólmana Nicklase Backströma.

Stejným poměrem, ale v normální hrací době vyhráli v San Jose hokejisté Calgary. Dvěma góly přispěl k vítězství Flames Stephane Yelle, gólman Miikka Kiprusoff pomohl kanadskému týmu 37 úspěšnými zákroky. "Každý chce vyhrát. Dejte nám pět minut, abychom si užili zklamání, a pak začneme myslet na druhý zápas," nevěšel hlavu forvard Žraloků Joe Thornton..

Západní konference - 1. zápasy
Minnesota - Colorado 2:3 v prodl. (0:0, 0:2, 2:0 - 0:1)
Branky: 44. M. Koivu, 47. Fedoruk - 22. Sauer, 34. R. Smyth, 72. Sakic. Zásahy brankářů: Backström (MIN) - Theodore (COL). Diváci: 19 352. Stav série 0:1. Hvězdy zápasu: Theodore (COL), Rolston, Fedoruk (oba MIN).
San Jose - Calgary 2:3 (1:2, 0:1, 1:0)
Branky: 7. a 60. Clowe - 3. a 37. Yelle, 6. Phaneuf. Zásahy brankářů: Nabokov 23/20 - Kiprusoff 39/37. Diváci: 17 496. Stav série 0:1. Hvězdy zápasu: Kiprusoff, Iginla (oba CGY), Clowe (SJ).

Play-off NHL - Západní konferencefoto: Sport.cz