Sýkora s Jágrem gólově přispěli k výhrám svých mužstev

NEW YORK

Pořádně vidět byli v pátečních zápasech prvního kola play-off NHL čeští hokejisté. Petr Sýkora pomohl Pittsburghu dvěma góly k vítězství 5:3 nad Ottawou, kapitán New Yorku Rangers Jaromír Jágr si připsal jednu branku a jeho tým i jeho zásluhou vyhrál v New Jersey 2:1. Ani tři body Václava Prospala nestačily Philadelphii na vítězství ve Washingtonu, k výhře nad Minnesotou nedotáhl Colorado ani gól Milana Hejduka.

V newyorském derby začaly padat branky až v poslední třetině. Úvodní dvě dvacetiminutovky byly ve znamení pozorných obran a častých vyloučeních. Jen ve druhé třetině rozdali rozhodčí čtrnáct trestů. Skóre otevřel v 45. minutě kapitán Rangers Jaromír Jágr po přihrávce Michala Rozsívala, o pouhých třiadvacet vteřin později přidal druhý gól tvrďák Sean Avery.

Ďáblům se podařilo již jen snížit, na Maddenově brance z předposlední minuty se podílel Patrik Eliáš. První hvězdou utkání byl vyhlášen gólman Jezdců Henrik Lundqvist, který si připsal dvacet šest úspěšných zákroků, druhou hvězdou pak byl Jágr. Hosté tak potvrdili, že se jim proti New Jersey v této sezóně daří. V prvním kole vyhráli na ledě Ďáblů i druhý duel a vedou v sérii 2:0.

Sýkora první hvězdou utkání

První hvězdou utkání mezi Pittsburghem a Ottawou byl vyhlášen domácí forvard Petr Sýkora. Jednatřicetiletý útočník dvěma góly v průběhu druhé třetiny zvyšoval už na 3:0, Senátoři ale přesto dokázali vyrovnat.

Ještě šedesát dva vteřin před vypršením základní hrací doby bylo skóre 3:3, pak se ale gólem v přesilovce a trefou do prázdné branky prosadil Ryan Malone a zajistil Tučňákům druhé vítězství. Ottawě nepomohlo ani devětačtyřicet úspěšných zákroků Martina Gerbera. Ottawa ještě v play-off nevyhrála ani jednu ze šesti sérií, ve kterých po úvodních dvou duelech prohrávala 0:2. Pozor si navíc musí dát na Jevgenije Malkina, který již nasbíral šest bodů za gól a pět asistencí.

Neuvěřitelný obrat předvedli na svém ledě hokejisté Washingtonu. Po čtyřiceti minutách sice s Philadelphií, za kterou dvakrát skórovali Václav Prospal a Daniel Briere, prohrávali 2:4, v poslední třetině ale utkání třemi brankami otočili. Vítěznou trefu obstaral ve svém premiérovém utkání v play-off Alexandr Ovečkin.

Východní konference - 1. zápas:
Washington - Philadelphia 5:4 (1:1, 1:3, 3:0)
Branky: 42. a 47. M. Green, 4. Brashear, 25. Steckel, 56. Ovečkin - 9. a 33. Prospal, 32. a 36. Briere (na druhou Prospal). Zásahy brankářů: Huet 22/18 - Biron 27/22.  Diváci: 18 277. Stav série: 1:0.
2. zápasy:
Pittsburgh - Ottawa 5:3 (1:0, 2:2, 2:1)
Branky: 26. a 31. Sýkora, 59. a 60. Malone, 17. Gončar - 32. Donovan, 37. Stillman, 49. Bass. Zásahy brankářů: Fleury 30/27 - Gerber 53/49. Diváci: 17 132. Stav série: 2:0.
New Jersey - NY Rangers 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)
Branky: 59. Madden (Eliáš) - 45. Jágr (Rozsíval), 45. Avery. Zásahy brankářů: Brodeur 30/28 - Lundqvist 27/26.  Diváci: 17 625. Stav série: 0:2.

I druhý vzájemný zápas mezi Minnesotou a Coloradem dospěl až do prodloužení. Zatímco v tom prvním se ale radovali hosté, v pátečním duelu uspěla Minnesota. V 59.minutě poslal Divočáky do vedení 2:1 Mikko Koivu a vypadalo to, že je rozhodnuto. V poslední minutě třetí třetiny ale srovnal Milan Hejduk. V 62. minutě však zajistil domácím výhru 3:2 bek Keith Carney.

Západní konference - 2. zápas:
Minnesota - Colorado 3:2 v prodl. (0:1, 0:0, 2:1 - 1:0)
Branky: 42. Demitra, 59. M. Koivu, 62. Carney - 18. Forsberg, 60. Hejduk. Zásahy brankářů: Bäckström 26/24 - Theodore 31/28.  Diváci: 19 360. Stav série: 1:1.