Rubriky:

NHL

Letošní draft NHL bude o Stamkosovi, a těch dalších

19. června 2008 14:04 - PRAHA

Jasného favorita má letošní draft NHL, který se od pátku uskuteční v kanadské Ottawě. Jen málokdo pochybuje o tom, že jako první bude z nabídky talentovaných mladých hokejistů vybrán útočník Steven Stamkos. A pokud se tak opravdu stane, budou práva pro NHL na hráče týmu Sarnia Stings z ontarijské ligy patřit Tampě Bay. Vedení Lightning má totiž právo prvního výběru.

Dlouho dopředu před samotným draftem sestavují zámořská média nebo organizace žebříčky nejtalentovanějších hráčů, kteří v době konání draftu dosáhnou osmnácti let. Velkou váhu má například žebříček nezávislé organizace Centrálního skautingu.

Jenže ani tyto žebříčky nejsou určující, každý klub má armádu svých skautů, kteří pravidelně sledují mladé naděje po celém světě. A ne každému týmu se také musí zrovna hodit rozený střelec Stamkos, někdo může postrádat spíše obránce jako jsou Doughty nebo Bogosian, nebo raději sáhne po brankáři. Při draftu se tak mohou stát nečekaná překvapení.

SERIÁL O DRAFTU NHL 2008 NA SPORT.CZ
ČEŠI:Letos Češi asi moc vysoko nezazáří
L. SCHENN:Na počítači válí za Pittsburgh
M. BODKER:V NHL se mu nejvíc líbí Gáborík
A. PIETRANGELO:Hokej ho ze začátku vůbec nebavil
Z. BOGOSIAN:Chtěl by být jako ´válečník´ Chelios
N. FILATOV:Na juniorském MS pomohl vyřadit Čechy
D. DOUGHTY:Vzorem obránce byl Wayne Gretzky
T. KUNDRÁTEK:Testy v zámoří byly terorem
S. STAMKOS:Prý je jak Bugs Bunny, prostě všude a u všeho
INFORMACE:Vše o draftu NHL 2008 

Vysoké postavení při draftu navíc hráči nezajistí pohádkovou kariéru v NHL. Mnohokrát už se stalo, že někdejší jedničky pořadí v soutěži postupně vyhořely. Stovky v minulosti draftovaných hráčů na nižších pozicích si NHL nikdy ani nezahrály. Naproti tomu řada nyní už hokejových legend byla kdysi draftována ze směšně nízkých pozic.

Například čtyřnásobný držitel Stanley Cupu Nicklas Lidström, který byl letos už pošesté vyhlášen nejlepším obráncem NHL, figuroval v draftu 1989 až na 53. místě. Jen o něco lépe na tom byl v roce 1979 legendární útočník Edmontonu a New York Rangers Mark Messier. Dominika Haška si o čtyři roky později vybralo Chicago dokonce až jako 199. celkově v desátém kole, po něm přišlo na řadu už jen posledních 43 hráčů.

O pořadí klubů na draftu rozhoduje umístění v předchozí sezóně. Vítěz Stanley Cupu vybírá jako poslední, nejhorší tým první (mezi nejhoršími rozhodl pro Tampu los). Pozice pro draft se rovněž stává artiklem při výměnách hráčů, takže Dallas, Florida, San Jose, a Pittsburgh se letos v prvním kole k výběru nedostanou. Naproti tomu Los Angeles, Nashville, Columbus, Buffalo, a Atlanta budou v prvním kole vybírat hned dvakrát.

Pořadí týmů NHL pro výběr v prvním kole draftu 2008:
1. Tampa Bay
2. Los Angeles
3. Atlanta
4. St. Louis
5. NY Islanders
6. Columbus
7. Toronto
8. Phoenix
9. Nashville (od Floridy)
10. Vancouver
11. Chicago, 12. Anaheim (od Edmontonu), 13. Buffalo, 14. Carolina, 15. Nashville, 16. Boston, 17. Calgary, 18. Ottawa, 19. Columbus (od Colorada), 20. New York Rangers, 21. New Jersey, 22. Edmonton (od Anaheimu), 23. Washington, 24. Minnesota, 25. Montreal, 26. Buffalo (od San Jose), 27. Philadelphia, 28. Los Angeles (od Dallasu), 29. Atlanta (od Pittsburghu), 30. Detroit.
(v závorce jsou uvedena jména klubů, kterým pozice v draftu patřila původně, než se stala součástí výměny k současnému držiteli)

Jirka G. Novák, Sport.cz

Zrušit


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..