Eliáš pomohl dvěma body k výhře New Jersey na ledě Islanders

NEW YORK

Český hokejový útočník Patrik Eliáš patřil mezi ústřední postavy týmu New Jersey v derby na ledě New Yorku Islanders, kde Ďáblové vyhráli 3:0. Eliáš před polovinou středečního přípravného zápasu zvýšil na 2:0 a v třetí třetině přidal ještě přihrávku na gól Anssiho Salmely. Za to si český rodák vysloužil ocenění druhé hvězdy zápasu. Asistenci zaznamenal také obránce Roman Polák ze St. Louis a přispěl tak k výhře nad Torontem 7:3.

Islanders v jediném přípravném utkání ve své hale Nassau Coliseum nedokázali skórovat - jejich 16 střel pochytal brankář Martin Brodeur. Hostující Devils poslal do vedení dokonce ve vlastním oslabení v 15. minutě Zach Parise poté, co domácí gólman Joey MacDonald ve snaze dohnat puk upadl za brankou. Eliáš v 26. minutě zvýšil přesnou ranou z kruhu pro vhazování a necelých šest minut před koncem připravil gól pro Salmelu.

St. Louis Blues deklasovali Toronto především zásluhou útočné smršti v první třetině, kterou vyhráli 5:1. Již po 11 vteřinách otevřel po Polákově přihrávce skóre Yan Stastny, ale diváci si užili brankových hodů především poté, co se úvodní dějství zlomilo do své druhé poloviny. Za dvě minuty a 17 vteřin totiž padly čtyři góly, z toho tři do sítě jedenačtyřicetiletého hostujícího brankáře Curtise Josepha.

V St. Louis udělených 129 trestných minut

Útočná formace Blues Andy McDonald - Lee Stempniak - Brad Boyes zaznamenala ve čtyřech přípravných utkáních dohromady 29 kanadských bodů. "Ani nevím, zda nás to překvapuje. Prostě je v tom dobrá chemie," uvedl Boyes. Na přípravný duel se také dost boxovalo a rozhodčí museli rozdat celkem 129 trestných minut.

Finální přihrávku si připsal i Aleš Kotalík z Buffala, jenž pomohl při přesilovce skórovat slovenskému spoluhráči Andreji Sekerovi. Pro Sabres to však na ledě Minnesoty znamenalo jen snížení na konečných 2:3, neboť gól ze Sekerovy hole padl pouhé dvě vteřiny před koncem.

Vědět o sobě dali také další slovenští hokejisté, především brankáři. Kapitán Bostonu Zdeno Chára byl jediným, kdo dokázal překonat krajana Jaroslava Haláka v brance Montrealu. Dalších 33 ran dokázal Halák pochytat a po výhře Canadiens 3:1 byl vyhlášen druhou hvězdou duelu.

Podobně si vedl i gólman Colorada Peter Budaj, jehož střelci Dallasu překonali jedinkrát z 30 pokusů. Hráči Lavin vyhráli 3:1 a Budaj se stal dokonce první hvězdou utkání. Ve Vancouveru zazářil útočník Pavol Demitra, který vstřelil proti Calgary gól a na další dva přihrál.

NHL - příprava:
New York Islanders - New Jersey 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky: 15. Parise, 26. Eliáš, 55. Salmela (Eliáš).
Philadelphia - Washington 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky: 27. Metropolit, 43. Lupul - 55. Bäckström.
Atlanta - Detroit 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
Branky: 10. Christensen - 2. a 29. Samuelsson, 15. Zetterberg, 59. Franzén.
Montreal - Boston 3:1 (0:0, 3:0, 0:1)
Branky: 21. Kovaljov, 22. Brisebois, 32. Latendresse - 49. Chára.
Minnesota - Buffalo 3:2 (3:0, 0:1, 0:1)
Branky: 6. Miettinen, 12. Nolan, 14. Burns - 35. Paille, 60. Sekera (Kotalík).
St. Louis - Toronto 7:3 (5:1, 1:1, 1:1)
Branky: 12. a 22. Stempniak, 1. Y. Stastny (R. Polák), 3. Boyes, 12. Oshie, 14. McDonald, 60. Perron - 13. Grabovski, 40. Stralman, 52. Hagman.
Colorado - Dallas 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Branky: 39. Smyth, 43. Jones, 57. Hensick - 45. Ott.
Anaheim - Los Angeles 3:2 v prodl. (1:0, 1:2, 0:0 - 1:0)
Branky: 1. a 64. Pronger, 34. Kunitz - 28. Handzuš, 30. B. Boyle.
Vancouver - Calgary 6:1 (2:0, 2:1, 2:0)
Branky: 5. a 45. Hansen, 1. Edler, 30. Demitra, 36. Nycholat, 50. Raymond - 25. Regehr.