V sobotu se v NHL představilo všech třicet týmů, Češi byli vidět

Fanoušek kanadskoamerické NHL si v sobotu přišel na své, do hry zasáhlo všech třicet týmů. Čeští hokejisté se v zápasech neztratili. Dvě branky Tomáše Fleischmanna pomohly Washingtonu k výhře 6:5 po prodloužení na ledě Dallasu. Chicago doma nestačilo na Detroitz, když prohrálo 5:6 po nájezdech. Za poražené zaznamenal gól a asistenci Martin Havlát, Rudým Křídlům pomohl k výhře třemi body Jiří Hudler. Premiéru v brance St. Louis si odbyl Marek Schwarz - v posledních patnácti minutách zápasu ani jednou neinkasoval.

Český útočník Tomáš Fleischmann vstřelil v sobotním utkání NHL na ledě Dallasu dva góly a přispěl k výhře Washingtonu 6:5 v prodloužení. Hokejistům Capitals se tak po třech zápasech podařilo zastavit sérii porážek. Fleischmann se poprvé prosadil v 17. minutě, kdy dostal svůj tým do vedení 2:1, v 36. minutě zvýšil na 4:2.

Gólovou přestřelku viděli také diváci v duelu Chicaga s Detroitem, který nakonec vyhráli hosté 6:5 po samostatných nájezdech. V dresu domácích se jednou trefil Martin Havlát, za hosty skóroval Jiří Hudler, který si navíc připsal dvě asistence.

V penaltovém rozstřelu byli oba čeští hokejisté neúspěšní, bod navíc pro Red Wings zajistil gólem ve čtvrté sérii Marián Hossa. Slovenský útočník se trefil i v normální hrací době a stává se postrachem soupeřů Detroitu. V osmi zápasech vstřelil Hossa dohromady čtyři góly a na sedm přihrál.

V Chicagu rekord v klubové návštěvnosti

Chicago, v jehož hale se sešlo 22 690 diváků, což je klubový rekord, prohospodařilo vedení 4:2 po dvou třetinách. Detroit během úvodních deseti minut třetí části třemi góly skóre otočil, alespoň bod pro Blackhawks zařídil vyrovnáním v dvojnásobné přesilovce Patrick Kane.

V nabitém sobotním programu ligy, kdy do hry zasáhlo všech 30 týmů, se střelecky prosadili ještě tři čeští hokejisté. David Krejčí pomohl svou trefou k výhře Bostonu 5:4 nad Atlantou, Martin Erat se podílel na stejném vítězství Nashvillu nad Los Angeles. Naopak Rostislav Klesla pouze zmírnil porážku Columbusu 1:2 s Minnesotou.

V Bostonu zjistili špatně namalované hřiště

Zápas v Bostonu, který hattrickem rozhodl domácí útočník Milan Lucic, měl zajímavou předehru. Čtyřicet minut před utkáním se totiž přišlo na to, že v jednom útočném pásmu jsou špatně namalované body pro vhazování: jejich vzdálenost od brankové čáry je 24 stop (asi 7,3 metru), což je o čtyři stopy (asi 1,2 metru) dál, než určují pravidla NHL. Rozhodčí ale nechali zápas normálně sehrát, náprava bude zjednána až před příštím domácím zápasem Bruins.

"Myslím si, že tahle věc nijak neovlivnila žádné z našich tří domácích utkání," prohlásil trenér Bostonu Claude Julien. Ani hráči Atlanty si nestěžovali. "Pro obě strany je to stejné, nemyslím si, že by to mohlo mít na hru nějaký vliv," řekl kouč Thrashers John Anderson.

Schwarz di odbyl úspěšnou letošní premiéru

Úspěšnou letošní premiéru v brance St. Louis má za sebou brankář Marek Schwarz, který byl v sobotu povolán z farmy v AHL. V zápase s Floridou nastoupil patnáct minut před koncem třetí třetiny, kdy za stavu 4:0 nahradil zraněného Bena Bishopa. Ve zbytku utkání Schwarz zlikvidoval pět střel a udržel čisté konto.

Příště už by mohl Schwarz dostat příležitost od začátku utkání, další tři gólmany St. Louis totiž trápí zdravotní problémy. Bishop si přivodil nespecifikované zranění dolní části těla, týmová jednička Manny Legace si v pátek nešťastně natáhl třísla, když při nástupu na led uklouzl po nataženém koberci, a náhradník Chris Mason je po operaci slepého střeva.

Dramatickou koncovku přinesl souboj Islanders s Carolinou. Domácí prohrávali 3:4, když sekundu před koncem třetí třetiny nařídili rozhodčí trestné střílení za to, že obránce Hurricanes Tim Gleason v brankovišti sevřel puk v rukavici. Útočník Doug Weight však šanci na vyrovnání nevyužil, brankář Cam Ward mu střelu chytil. St. Louis za zápas vypálilo 60 střel, což je nový klubový rekord.

Ve Philadelphii přilétla na led dýmovnice

Druhou výhru za sebou po úvodních šesti porážkách vybojovali hokejisté Philadelphie, kteří i podruhé porazili New Jersey. Po pátečním vítězství 6:3 tentokrát na domácím ledě zvítězili 3:2 v prodloužení. Ve čtvrté minutě nastavení rozhodl zápas Jeff Carter.

Chvíli před Carterovým vítězným gólem muselo být prodloužení na několik minut přerušeno, protože jeden z fanoušků hodil na led dýmovnici. V kabině Flyers byla dýmovnice po utkání tématem číslo jedna. "Na ledě to smrdělo, jako by byl Silvestr," smál se finský obránce Ossi Väänänen. "Nikdy jsem na hokeji takovou pyrotechnickou show neviděl," doplnil s úsměvem Mike Knuble.

Po pěti zápasech skončila vítězná šňůra hokejistů Montrealu. Přestože v zápase s Anaheimem přestříleli soupeře 51:25, prohráli Canadiens 4:6. "Když vypálíme přes 50 střel, mělo by jich v brance skončit víc než jen čtyři," řekl útočník Alex Tanguay, který vstřelil dva góly Montrealu. Naopak Kačeři mohli být se svou produktivitou spokojeni a připsali si čtvrtou výhru z posledních pěti zápasů.

Renney na lavičce Jezdců nechyběl

Hokejisté New Yorku Rangers odvrátili dvěma góly v třetí třetině porážku s Pittsburghem a nakonec vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech. O vyrovnání na 2:2 se postaral osm sekund před koncem základní hrací doby Nikolaj Žerděv, který gólem a dvěma přihrávkami zařídil v pátek výhru Rangers na ledě Columbusu.

Na střídačce Rangers, kteří vyhráli třetí třetinu na střely 18:2, nechyběl trenér Tom Renney, jenž v pátek v Columbusu skončil v péči lékařů poté, co ho na lavičce nechtěně zasáhl hokejkou do hlavy domácí obránce Klesla. Utkání rozhodl Fredrik Sjöström, který jako jediný uspěl v penaltovém rozstřelu. Poprvé po podpisu smlouvy se představil v dresu Tampy Bay obránce Marek Malík, ani on však nedokázal zabránit prohře 0:3 se San Jose. Tampa tak pod vedením nového trenéra Barryho Melrose prohrála šestý ze sedmi zápasů.

Boston - Atlanta 5:4 (0:2, 3:1, 2:1)
Branky: 26., 46. a 59. Lucic, 24. Yelle, 35. Krejčí - 16. Jason Williams, 20. Schneider, 31. Kovalčuk, 48. Vjačeslav Kozlov. Zásahy brankářů: Fernandez 32/28 - Hedberg 33/28.  Diváci: 16 044. Hvězdy utkání: Lucic, Savard (oba BOS), Kozlov (ATL).
Phoenix - Calgary 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
Branky: 19. Fedoruk (Hanzal) - 4. Bertuzzi, 16. Prust, 27. Phaneuf, 60. Iginla. Zásahy brankářů: Tellqvist 35/32 - Kiprusoff 24/23.  Diváci: 15 038. Hvězdy utkání: Phaneuf (CGY), Tellqvist (PHX), Iginla (CGY).
Montreal - Anaheim 4:6 (2:2, 1:3, 1:1)
Branky: 12. a 54. Tanguay (na druhou Lang), 17. Koivu, 22. Kostopoulos (Lang) - 3. Huskins, 6. Getzlaf, 23. Perry, 25. Kunitz, 37. Moen, 46. Selänne. Zásahy brankářů: Halák 12/8, Price 13/11 - Giguere 51/47. Diváci: 21 273. Hvězdy utkání: Perry, Giguere (oba ANA), Tanguay (MTL).
NY Islanders - Carolina 3:4 (0:2, 1:1, 2:1)
Branky: 24. Meyer, 46. Bergenheim, 51. Streit - 4. a 48. Larose, 9. Brind'Amour, 31. E. Staal. Zásahy brankářů: DiPietro 12/10, MacDonald 16/14 - Ward 60/57. Diváci: 11 219. Hvězdy utkání: LaRose, Staal (oba CAR), Meyer (NYI).
NY Rangers - Pittsburgh 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 0:1, 2:0 - 0:0)
Branky: 46. Näslund, 60. Žerděv, rozh. nájezd Sjöström - 10. Sydor, 36. Crosby. Zásahy brankářů: Lundqvist 29/27 - Fleury 44/42.  Diváci: 18 200. Hvězdy utkání: Lundqvist, Sjöström (oba NYR), Fleury (PIT).
Philadelphia - New Jersey 3:2 v prodl. (1:0, 1:2, 0:0 - 1:0)
Branky: 10. Knuble, 30. Hartnell, 64. Carter - 21. Parise, 39. Gionta. Zásahy brankářů: Biron 31/29 - Brodeur 33/30.  Diváci: 19 611. Hvězdy utkání: Carter (PHI), Parise (NJ), Hartnell (PHI).
Tampa Bay - San Jose 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Branky: 28. Goc, 39. Clowe, 57. Setoguchi. Zásahy brankářů: Smith 45/42 - Boucher 22/22.  Diváci: 16 831. Hvězdy utkání: Smith (TB), Boucher, Boyle (oba SJ).
Nashville - Los Angeles 5:4 (3:0, 0:2, 2:2)
Branky: 10. Jones, 11. Dumont, 13. Erat, 51. Smithson, 53. Tootoo - 31. a 35. Stoll, 55. Brown, 59. Frolov. Zásahy brankářů: Ellis 30/26 - LaBarbera 15/12, Ersberg 12/10.  Diváci: 14 704. Hvězdy utkání: Hornqvist, Dumont (oba NSH), Stoll (LA).
Minnesota - Columbus 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Branky: 20. Bouchard (Židlický), 48. Nolan - 52. Klesla. Zásahy brankářů: Bäckström 26/25 - Leclaire 14/13, Norrena 9/8.  Diváci: 18 568. Hvězdy utkání: Koivu, Bäckström, Nolan (všichni MIN).
Dallas - Washington 5:6 v prodl. (2:2, 1:2, 2:1 - 0:1)
Branky: 11. Avery, 20. Brunnström, 36. Crombeen, 41. Eriksson, 60. Modano - 13. a 22. S. Fjodorov, 17. a 36. Fleischmann, 43. Sloan, 63. Sjomin. Zásahy brankářů: Turco 30/24 - Theodore 33/28.  Diváci: 18 532. Hvězdy utkání: Fjodorov, Modano (oba DAL), Sjomin (WSH).
Chicago - Detroit 5:6 po sam. nájezdech (1:1, 3:1, 1:3 - 0:0)
Branky: 17. Versteeg (Havlát), 23. A. Johnson, 32. Havlát, 35. Eager, 53. Kane - 29. a rozh. nájezd Marián Hossa, 2. Franzén (Hudler), 43. Krönwall (Hudler), 44. Dacjuk, 50. Hudler. Zásahy brankářů: Chabibulin 44/39 - Conklin 41/36.  Diváci: 22 690. Hvězdy utkání: Hossa (DET), Havlát, Brouwer (oba CHI).
St. Louis - Florida 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky: 16. a 45. Boyes (na druhou Polák), 21. Kariya, 34. Tkachuk. Zásahy brankářů: Bishop 12/12, Schwarz 5/5 - Anderson 31/27.  Diváci: 19 150. Hvězdy utkání: Bishop, Tkachuk, Jackman (všichni STL).
Colorado - Buffalo 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 54. Leopold (Hejduk), rozh. nájezd R. Smyth - 30. Paille. Zásahy brankářů: Budaj 30/29 - Miller 29/28.  Diváci: 18 007. Hvězdy utkání: Smyth, Budaj (oba COL), Miller (BUF).
Vancouver - Edmonton 6:3 (1:0, 2:3, 3:0)
Branky: 4. a 28. Raymond, 29. a 48. Hansen, 43. Wellwood, 57. Krog - 21. Grebeškov (Hemský), 34. Nilsson, 37. Staios. Zásahy brankářů: Luongo 28/25 - Garon 30/24.  Diváci: 18 630. Hvězdy utkání: Raymond, Hansen (oba VAN), Hemský (EDM).
Toronto - Ottawa 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
Branky: 15. Moore, 23. Grabovskij, 54. Ponikarovskij - 25. Donovan (Kuba), 60. McAmmond. Zásahy brankářů: Toskala 24/22 - Auld 38/35.  Diváci: 19 232. Hvězdy utkání: Schenn, Moore, Antropov (všichni TOR).