Kuba přihrál na vítěznou branku Ottawy v prodloužení

Český obránce Filip Kuba si připsal v zápase NHL asistenci u vítězné branky Ottawy, která na svém ledě zdolala v prodloužení Washington 2:1. Dvaatřicetiletý bek má v letošním ročníku na kontě již třináct finálních přihrávek a mezi zadáky je v této statistice nejlepší v soutěži. Jedinou branku Capitals vstřelil Tomáš Fleischmann.

Do sestavy Washingtonu se po dvouzápasové absenci vrátil Alexander Ovečkin, ale do statistik se tentokrát nezapsal. Na branku domácích ve druhé třetině dokázal odpovědět pouze elegantním blafákem do bekhendu Fleischmann. V poslední minutě prodloužení dostal Mike Fisher přihrávku na levou stranu od Alfredssona a střelou z voleje rozhodl o vítězství Ottawy.

"Alfie mi to skvěle přihrál. Byl to jeden z těch zápasů, kdy jsme museli být trpěliví a uhlídat obávané střelce soupeře," řekl po zápase Fisher. V hledišti ottawské haly Scotia Center sledovalo utkání několik tisícovek příslušníků kanadských ozbrojených složek, kterým byl zápas věnován.

Laviolette nejlepším koučem z USA

Čeští obránci byli pořádně vidět v zápase Toronta s Carolinou. V dresu domácích asistovali Tomáš Kaberle a Pavel Kubina u jedné z branek Michaila Grabovského, zatímco přihrávku si připsal i na druhé straně Josef Melichar. Ten byl nakonec šťastnější, protože jeho spoluhráč Niclas Wallin rozhodl v prodloužení o výhře hostí.

Carolina porazila Toronto popáté z posledních šesti střetnutí a kouč Peter Laviolette měl ještě o jeden důvod k radosti navíc. Bylo to totiž jeho 239. vítězství na lavičce NHL, čímž vyrovnal rekord Johna Tortorelly pro nejúspěšnější kouče NHL narozené ve Spojených státech.

Tomáš Plíhal přispěl přihrávkou k vítězství San Jose proti Minnesotě. Žraloci sice prohrávali od páté minuty po gólu Kolanose, ale pak už padaly góly jen do hostující branky. Nejprve vyrovnával po Plíhalově asistenci Grier a na začátku třetí třetiny dorazil střelu Roenicka Jamie McGinn. Za necelé dvě minuty pak na konečných 3:1 upravil Clowe.

V hokejovém derby New Yorku byli úspěšnější Islanders, kteří na ledě Rangers vyhráli 2:1. Nejprve svůj vůbec první bod v NHL zaznamenal nováček Nate Thompson a druhý gól přidal ve třetí třetině Park. Z týmu Rangers zasloužil pochvalu jen Markus Näslund, jenž skóroval minutu před koncem a v posledních sedmi zápasech nasbíral už osm kanadských bodů.

New York Rangers - New York Islanders 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)
Branky: 59. Näslund - 44. Thompson, 48. Park. Zásahy brankářů: Lundqvist 19 - MacDonald 36. Diváci: 18.200.
Ottawa - Washington 2:1 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 22. Heatley, 65. Fisher (Kuba) - 24. Fleischmann. Zásahy brankářů: Auld 27 - Johnson 44. Diváci: 18.485.
Toronto - Carolina 4:5 v prodl. (1:4, 2:0, 1:0 - 0:1)
Branky: 24. a 42. Grabovskij (na druhou T. Kaberle, Kubina), 14. Hagman, 35. Van Ryn - 3. T. Ruutu, 6. Seidenberg, 9. Larose (Melichar), 19. Bayda, 62. Wallin. Zásahy brankářů: Toskala 24 - Ward 42. Diváci: 19.266.
Calgary - Phoenix 2:4 (2:2, 0:2, 0:0)
Branky: 4. Langkow, 20. Boyd - 11. Morris (Hanzal), 19. Doan, 32. Jovanovski, 38. Reinprecht. Zásahy brankářů: Kiprusoff 22 - Bryzgalov 29. Diváci: 19.289.
Vancouver - Nashville 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)
Branky: 30. a 47. Wellwood, 46. Raymond, 55. D. Sedin. Zásahy brankářů: Luongo 24 - Ellis 39. Diváci: 18.630.
San Jose - Minnesota 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
Branky: 18. Grier (Plíhal), 44. McGinn, 46. Clowe - 5. Kolanos. Zásahy brankářů: Nabokov 24 - Bäckström 49. Diváci: 17.183.
Los Angeles - Anaheim 0:1 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)
Branka: 61. Pronger. Zásahy brankářů: Ersberg 27 - Giguere 35. Diváci: 14.327.