Hemský rozhodl proměněným nájezdem o výhře Edmontonu

NEW YORK

Jediným českým hokejistou, který se v pátečních zápasech NHL dokázal bodově prosadit, je útočník Edmontonu Aleš Hemský. Rodák z Pardubic nejprve ve třetí třetině připravil vyrovnávací gól pro Pennera, v samostatných nájezdech se pak Hemský bekhendovou střelou nemýlil a připsal si vítěznou trefu. Edmonton tak vyhrál 5:4 po nájezdech. Pětadvacetiletý štírek tak během čtyřiadvaceti zápasů nasbíral již šestadvacet bodů.

Olejáři přitom po první třetině vedli už 3:0 a vypadalo to na pohodové utkání. V druhé části si ale prožili devět minut hrůzy. Přesně tolik minut totiž stačilo domácím k obratu ve skóre. Pak už ale přišla Hemského asistence u vyrovnávacího gólu a následné nájezdy. I kvůli tomu byl vyhlášen třetí hvězdou utkání.

Skvělou bilanci si tak udržuje gólman Edmontonu Matthieu Garon. Od doby, kdy před minulou sezónou zamířil do týmu právě z Los Angeles, si z jedenácti samostatných nájezdů připsal stejný počet vítězství.

Sérii čtyř porážek v řadě přerušili hokejisté Vancouveru. Na těsné výhře 2:1 v Minnesotě měl podíl brankář Cory Schneider, který si připsal šestnáct úspěšných zákroků. Při svém čtvrtém vystoupení v zámořské nejvyšší soutěži se tak dočkal prvního vítězství.

Obránce Calgary Phaneuf posbíral čtyři body

Až do prodloužení dospěl duel mezi St. Louis a Calgary. Domácí tým po dvaceti i čtyřiceti minutách vedl o dvě branky, nakonec ale po prohře 3:4 v nastaveném čase bral jen bod. Ve třetí třetině totiž dokázali srovnat Iginla s Mossem, rozhodující trefu si pak v 63. minutě připsal Cammalleri. Hlavním hrdinou byl ale zadák Calgary Dion Phaneuf, který se přihrávkami podílel na všech čtyřech brankách svého týmu.

Alespoň bod vybojovalo Colorado po prohře 1:2 po samostatných nájezdech v Dallasu. Ještě v poslední minutě totiž domácí vedli 1:0, šestapadesát vteřin před třetí sirénou ale srovnal Marek Svatoš. Slovenský forvard ale následně při nájezdech stejně jako Hejduk a Smyth neuspěl, za Laviny proměnil jen Wolski. To v dresu Dallasu se nejprve prosadil Ribeiro, rozhodující gól pak vsítil Mike Modano. Colorado za poslední dvě sezóny vyhrálo osm samostatných nájezdů v řadě, jeho úspěšnou sérii tak přetrhl až Dallas.

Minnesota - Vancouver 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky: 21. M. Koivu - 14. Bieksa, 24. Jaffray. Zásahy brankářů: Bäckström 31/29 - Schneider 17/16. Diváci: 18 568. Hvězdy utkání: Bäckström (MIN), Mitchell (VAN), M. Koivu (MIN).
Dallas - Colorado 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 28. Petersen, rozh. nájezd Modano - 60. Svatoš. Zásahy brankářů: Turco 27/26 - Budaj 24/23. Diváci: 16 651. Hvězdy utkání: Petersen (DAL), Svatoš (COL), Turco (DAL).
St. Louis - Calgary 3:4 v prodl. (2:0, 1:1, 0:2 - 0:1)
Branky: 14. Backes, 17. Berglund, 36. Boyes - 28. Bourque, 42. Iginla, 46. Moss, 63. Cammalleri. Zásahy brankářů: Mason 30/26 - Kiprusoff 25/22. Diváci: 17 365. Hvězdy utkání: Phaneuf (CGY), Berglund (STL), Cammalleri (CGY).
Los Angeles - Edmonton 4:5 po sam. nájezdech (0:3, 4:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 22. Handzuš, 24. Kopitar, 28. Stoll, 31. Frolov - 9. Moreau, 15. Pouliot, 19. Cogliano, 49. Penner (Hemský), rozh. nájezd Hemský. Zásahy brankářů: Ersberg 13/10, LaBarbera 31/30 - Garon 36/32. Diváci: 14 920. Hvězdy utkání: Schremp (EDM), Handzuš (LA), Hemský (EDM).