Krejčí slaví první hattrick, gólmana Pavelce zostudil Pittsburgh

Hokejový útočník David Krejčí se ve čtvrtečním zápase NHL stal třetím českým hráčem, kterému se v průběhu tohoto měsíce povedlo dosáhnout premiérového hattricku v soutěži. Dvaadvacetiletý centr si své trefy rovnoměrně rozložil do všech tří třetin a výrazně přispěl Bostonu k domácí výhře 8:5 nad Torontem.

Boston ale přitom málem prohospodařil čtyřbrankové vedení. Torontu se podařilo v druhé polovině druhé třetiny stáhnout náskok Bruins na jediný gól a domácí uklidnily až dvě přesilovkové branky v poslední části. Výsledek zápasu pečetil třetím gólem Krejčí, který se tak v tabulce produktivity českých hráčů bodově dotáhl na dosud vedoucího Patrika Eliáše z New Jersey.

Po Krejčího třetí brance tradičně pokrylo led množství čepic, dvaadvacetiletý forvard ale zvedl diváky ze sedadel už svým druhým gólem, při němž si elegantní kličkou vytáhl z klece Curtise Josepha a zasunul puk do sítě takřka zpoza branky. "Viděl jsem, že to spousta kluků takhle dává, tak jsem to také zkusil," vyprávěl po utkání spokojený rodák ze Šternberku. Divoký průběh zápasu měl mimo jiné za následek, že se na obou stranách vystřídali oba gólmani.

V Tampě rozhodl Hejdukův gól, který nebyl

Střídat musel i Ondřej Pavelec, který v dresu Atlanty dostal důvěru pro utkání s Pittsburghem. Nováček zámořské soutěže ale pustil ze třinácti střel pět gólů a na začátku druhé třetiny musel na své místo pustit Johana Hedberga. Zkušený švédský gólman sice už neinkasoval, Atlanta ale dokázala pouze snížit a Penguins si i díky dvěma asistencím Petra Sýkory a osmadvaceti úspěšným zákrokům brankáře Fleuryho odvezli z ze soupeřova ledu všechny body.

Další český gólman Tomáš Vokoun vychytal Floridě alespoň bod na ledě Caroliny. Hurricanes neudrželi těsný náskok z první třetiny a Panterům se podařilo v úvodu třetí části vyrovnat, když po kolmici Kamila Krepse ujel Stillman a brankář Ward puk neudržel. O vítězství domácích nakonec rozhodl 43 sekund před koncem prodloužení Corvo, jehož akrobatickou bekhendovou střelu nezachytil ani vyjetý Vokoun, ani další hráč Floridy na brankové čáře.

Až v samostatných nájezdech rozhodli o vítězství na ledě Tampy Bay hokejisté Colorada. Hosté i díky asistenci Milana Hejduka vedli od první třetiny, domácím se podařilo vyrovnat v úvodu prostřední části, kdy se po střele Marka Malíka trefil Halpern. Na branky chudý zápas nakonec rozhodl až Hejdukův nájezd, který sice gólman Smith zlikvidoval vyrážečkou, pustil přitom ale hokejku a sudí jeho manévr ohodnotili jako hození holí a přiznali českému útočníkovi gól.

"Hokej je rychlá hra a na ledě jsou proto čtyři rozhodčí, ne jeden. Musel jsem hůl pustit, protože se mi začala zvedat do vzduchu. Přitom jsem ale už zasahoval," čertil se gólman Tampy po utkání. "Pokud rozhodčí usoudí, že hráč hodil hokejkou, mají podle pravidla 26.4 právo přiznat soupeři gól. v tomto případě nabyli silného dojmu, že brankář hůl hodil," vysvětloval viceprezident NHL Mike Murphy.

Boston - Toronto 8:5 (2:1, 4:4, 2:0)
Branky: 5., 23. a 56. Krejčí, 25. a 38. Kessel, 1. Sturm, 22. Savard, 51. Ryder - 8. Kubina, 29. Ponikarovskij, 30. Antropov, 37. Grabovskij, 40. J. Blake (T. Kaberle, Kubina). Zásahy brankářů: Thomas 23/18, Fernandez 13/13 - Joseph 16/12, Toskala 11/7. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: Krejčí, Kessel, Savard (BOS).
Washington - St. Louis 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Branky: 17. a 38. Vik. Kozlov, 38. Fleischmann, 41. Ovečkin - 30. Backes, 52. Winchester. Zásahy brankářů: Varlamov 31/29 - Bishop 29/25. Diváci: 18 277. Hvězdy zápasu: V. Kozlov, Varlamov, Ovečkin (všichni WSH).
Carolina - Florida 2:1 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 15. Justin Willams, 65. Corvo - 43. Stillman (Kreps). Zásahy brankářů: Ward 20/19 - Vokoun 37/35. Diváci: 14 533. Hvězdy zápasu: Corvo, Ward, T. Ruutu (všichni CAR).
Atlanta - Pittsburgh 3:6 (1:2, 1:3, 1:1)
Branky: 20. Reasoner, 28. Little, 55. C. Armstrong - 10. a 60. Malkin (na první Sýkora), 6. Cooke, 24. J. Staal, 26. Šatan, 29. Boucher (Sýkora). Zásahy brankářů: Pavelec 13/8, Hedberg 6/6 - Fleury 31/28. Diváci: 15 124. Hvězdy zápasu: Malkin, Fleury, Staal (všichni PIT).
Montreal - Philadelphia 5:2 (3:1, 1:0, 1:1)
Branky: 6. D´Agostini, 11. S. Kosticyn (Lang), 16. Begin, 27. Kovaljov, 59. Latendresse (Lang) - 16. Asham, 54. Coburn. Zásahy brankářů: Halák 31/29 - Niittymäki 31/26. Diváci: 21 273. Hvězdy zápasu: Kovaljov, Kosticyn, Latendresse (všichni MTL).
Tampa Bay - Colorado 1:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 28. Halpern (Malík) - 4. Stastny (Hejduk), rozhodující nájezd Hejduk. Zásahy brankářů: Smith 35/34 - Raycroft 38/37. Diváci: 16 333. Hvězdy zápasu: Smith, Halpern (oba TB), Raycroft (COL).
Detroit - San Jose 6:0 (2:0, 1:0, 3:0)
Branky: 16. a 53. Dacjuk, 15. Franzén, 30. Marián Hossa, 48. Filppula (Hudler), 57. B. Stuart. Zásahy brankářů: Conklin 24/24 - Nabokov 28/22. Diváci: 19 507. Hvězdy zápasu: Dacjuk, Conklin, Hossa (DET).
Dallas - Columbus 6:5 po sam. nájezdech (2:2, 3:2, 0:1 - 0:0)
Branky: 4., 20. a 22. Eriksson, 29. a rozhodující nájezd B. Richards, 23. J. Neal - 2. a 58. Nash (na první Voráček), 11. Brassard, 24. Umberger, 35. Huselius. Zásahy brankářů: Turco 28/23 - Leclaire 17/12. Diváci: 16 281. Hvězdy zápasu: Eriksson (DAL), Nash (CLS), Richards (DAL).
Phoenix - Nashville 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Branky: 20. a 51. Turris (Z. Michálek) - 30. Fiddler. Zásahy brankářů: Bryzgalov 31/30 - Ellis 27/25. Diváci: 14 193. Hvězdy zápasu: Turris, Bryzgalov, Lisin (všichni PHX).