Vokoun znovu vychytal čisté konto, Frolík dal dva góly

NEW YORK

Čeští hokejisté Tomáš Vokoun a Michael Frolík zazářili v úterním utkání NHL proti Nashvillu a postarali se o vítězství Floridy 3:0. Gólman Panterů zlikvidoval všech 27 střel svých bývalých spoluhráčů a podruhé za sebou vychytal čisté konto, Frolík vstřelil dva góly. Oba byli vyhlášeni nejlepšími hráči večera.

Vokoun nastoupil proti Nashvillu, kde strávil osm sezón, teprve podruhé od loňské výměny na Floridu. První zápas prohrál 3:4, tentokrát nedovolil Predátorům ani jeden gól. "Nashville byl pravděpodobně posledním týmem v NHL, proti kterému jsem nevyhrál. Takže jsem rád, že se mi to dneska povedlo. Získali jsme další dva důležité body," radoval se Vokoun, jehož tým si připsal již osmé vítězství z posledních jedenácti zápasů.

Frolík vstřelil svůj čtvrtý a pátý gól v sezóně. Český mladík nejprve v 34. minutě otevřel skóre zápasu a připsal si tak zároveň i vítězný gól, v poslední minutě pak při power-play Predators pečetil výhru Floridy trefou do prázdné branky.

Rangers ztratili čtyřbrankové vedení

Senzační obrat viděli fanoušci v Madison Square Garden, kde domácí New York Rangers vedli nad Washingtonem ještě v polovině zápasu 4:0, ale nakonec podlehli Capitals 4:5 v prodloužení. Jedním gólem se na výhře Washingtonu podílel Tomáš Fleischmann, jenž v úvodu třetí třetiny snižoval na 2:4.

Rangers měli drtivý vstup do utkání. Ve 4. minutě otevřel střelecký účet Markus Näslund, v 12. minutě se pak během pouhých jedenácti sekund trefili Michal Rozsíval s Ryanem Callahanem a donutili střídat brankáře Joseho Theodora. Ten se však po přestávce do branky vrátil, ještě jednou inkasoval, ale pak už jen sledoval, jak jeho spoluhráči otáčejí ztracený zápas.

K obratu zavelel v 33. minutě prvním gólem Alexander Ovečkin, který poté v 53. minutě vyrovnával na 4:4. Vítěznou trefu zařídil po 59 sekundách prodloužení Shaone Morrisonn. "Oni si asi mysleli, že jim vedení 4:0 musí stačit a úplně přestali hrát hokej," poznamenal po utkání Ovečkin, jenž si vítězství v Madison Square Garden vychutnal vůbec poprvé v kariéře. Washington zde totiž vyhrál po téměř pěti letech. "Rangers hráli na údržbu, jenže my přitvrdili, začali jsme více střílet a podívejte se, jak to dopadlo," dodal Ovečkin.

Hráči Rangers po utkání dlouho nemohli pochopit, že si nechali vítězství proklouznout mezi prsty. "Už jsme se těšili, jak před vánoční přestávkou získáme dva body, ale nakonec máme jen jeden," kroutil hlavou brankář Henrik Lundqvist. "Urychleně musíme na tento zápas zapomenout a koukat se dopředu."

Třináctá branka Krejčího v sezóně

Další gól, už třináctý v sezóně, přidal na svůj střelecký účet David Krejčí, jenž trefou do prázdné branky při power-play pečetil vítězství Bostonu 2:0 na ledě New Jersey. Bruins tak vyhráli pošesté v řadě a podeváté z posledních deseti utkání. "Tenhle zápas byl pro nás dobrým testem. Proti New Jersey musíte hrát maximálně opatrně a minimalizovat chyby. Je to velice cenné vítězství," přiznal trenér Claude Julien.

Rozhodující gól vstřelil ve 41. minutě Milan Lucic, brankář Tim Thomas zlikvidoval všech 25 střel a připsal si třetí čisté konto v sezoně. "Dostal jsem hezký vánoční dárek," smál se Thomas. "New Jersey toho soupeřům v útoku mnoho nedovolí a klíčem k výhře je vždy bezchybná obrana. A dnes jsme vzadu odvedli dobrou práci, spoluhráči mi hodně pomohli," dodal Thomas.

Skórovali i Hejduk a Plíhal

Čistým kontem se v úterý blýskli také Jonathan Quick, jehož Los Angeles zvítězilo 3:0 v Columbusu, Mike Smith z Tampy, která vyhrála 2:0 na ledě Pittsburghu, a Jevgenij Nabokov, jehož San Jose výhrou 5:0 nad Vancouverem prodloužilo svou domácí neporazitelnost v základní hrací době na dvacet zápasů. Jedním gólem k tomu přispěl i český útočník Tomáš Plíhal.

Mezi střelce se z českých hráčů v úterý zapsal ještě Milan Hejduk, který gólem pomohl Coloradu k výhře 5:4 v prodloužení nad Phoenixem. Hrdinou večera se stal obránce Avalanche Brett Clark. V den svých 32. narozenin se nejprve faulem podepsal pod vyrovnávací gól Phoenixu v poslední minutě třetí třetiny, v druhé minutě prodloužení ale všechno napravil vítěznou trefou na 5:4. "Lepší dárek k narozeninám jsem si nemohl přát," poznamenal Clark.

Stínem vítězství bylo zranění útočníka Avalanche Paula Stastnyho, který si zlomil pravé předloktí poté, co ho zasáhla tvrdá střela do ruky.

Desátou porážku za sebou utrpěli hokejisté New Yorku Islanders, kteří podlehli Atlantě 2:4. Na dvě rozhodující branky přihrál v třetí třetině Ilja Kovalčuk, který si tak v jubilejním 500. zápase v NHL připsal 500. a 501. bod.

Premiérový hattrick Neala

Nezapomenutelný večer prožil také jednadvacetiletý útočník Dallasu James Neal, který premiérovým hattrickem v kariéře přispěl k vysoké výhře 8:2 na ledě Toronta. Na rodáka z nedalekého Whitby se do Toronta přijelo podívat několik přátel i rodina a on se jim předvedl třemi góly. "Je to jako sen. Už jen vyjet tady na led byl pro mě zážitek. Všechno mi dneska hrálo do karet, každá střela našla svůj cíl," zářil Neal.

New Jersey - Boston 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Branky: 41. Lucic, 60. Krejčí. Zásahy brankářů: Clemmensen 23/1 - Thomas 25.
NY Islanders - Atlanta 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)
Branky: 37. Hilbert, 41. Bergenheim - 27. a 48. Little, 9. Schneider, 60. Armstrong. Zásahy brankářů: MacDonald 26/3 - Hedberg 25.
NY Rangers - Washington 4:5 v prodl. (3:0, 1:1, 0:3 - 0:1)
Branky: 12. a 25. Callahan, 4. Näslund, 12. Rozsíval - 33. a 53. Ovečkin, 42. Fleischmann, 48. Viktor Kozlov, 61. Morrisonn. Zásahy brankářů: Lundqvist 36 - Theodore 25/4, Johnson 3.
Philadelphia - Ottawa 6:4 (2:1, 2:1, 2:2)
Branky: 7. Carle, 19. Lupul, 27. Carter, 28. Nodl, 55. Gagne, 60. M. Richards - 23. a 48. Heatley, 6. Foligno, 51. Phillips. Zásahy brankářů: Niittymäki 21 - Auld 31/5.
Columbus - Los Angeles 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
Branky: 3. Ivanans, 12. O'Sullivan, 58. Harrold. Zásahy brankářů: Mason 42 - Quick 24.
Toronto - Dallas 2:8 (0:4, 1:3, 1:1)
Branky: 36. Blake (T. Kaberle), 50. Grabovskij - 4., 32. a 59. Neal, 9. Ott, 11. Brunnström, 15. B. Richards, 24. Barch, 31. Ribeiro. Zásahy brankářů: Toskala 27/7, Joseph 10/1 - Turco 22.
San Jose - Vancouver 5:0 (3:0, 2:0, 0:0)
Branky: 5. Blake, 6. Marleau, 8. Setoguchi, 21. J. Thornton, 21. Plíhal. Zásahy brankářů: Nabokov 33 - Schneider 15/5, Sanford 16.
Florida - Nashville 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Branky: 34. a 60. Frolík (na druhou Kreps), 56. Stillman. Zásahy brankářů: Tomáš Vokoun 27 - Rinne 42/2.
Detroit - St. Louis 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
Branky: 6. a 36. Dacjuk, 11. Lidström, 24. Holmström - 42. Berglund. Zásahy brankářů: Conklin 34 - Legace 41.
Minnesota - Carolina 3:2 (0:1, 3:1, 0:0)
Branky: 25. Clutterbuck, 29. Gáborík (Židlický), 39. Veilleux - 19. Brind'Amour, 22. Whitney. Zásahy brankářů: Bäckström 37 - Leighton 23.
Colorado - Phoenix 5:4 v prodl. (1:1, 1:0, 2:3 - 1:0)
Branky: 12. Stastny, 28. Hejduk, 53. Liles, 54. Smyth, 62. Clark - 56. a 60. Doan, 5. Lindström, 47. O. Jokinen. Zásahy brankářů: Raycroft 23 - Bryzgalov 48.
Calgary - Anaheim 4:3 (0:0, 1:1, 3:2)
Branky: 31. Moss, 44. Sutter, 52. Giordano, 55. Cammalleri - 38. a 57. Morrison, 44. Getzlaf. Zásahy brankářů: Kiprusoff 33 - Giguere 32.
Pittsburgh - Tampa Bay 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Branky: 26. Pettinger, 52. Szczechura. Zásahy brankářů: Fleury 29 - Smith 15.