Vokoun čaroval, sám ale Pittsburgh nezastavil

NEW YORK

Hokejisté Pittsburghu přivítali po čtyřzápasové absenci svou největší hvězdu Sidneyho Crosbyho a společně ve čtvrtek slavili výhru na ledě Floridy. Panthers sice vedli po gólu Radka Dvořáka, Crosby ale zavelel k obratu a Penguins nakonec zvítězili 4:1. Domácím nepomohlo ani 43 úspěšných zákroků brankáře Tomáše Vokouna.

Dvořák otevřel skóre zápasu v závěru druhé třetiny, už za 24 sekund byl ale náskok domácích pryč. K puku se totiž dostal Crosby a přes dva obránce prostřelil českého gólmana v dresu Panthers. Další dvě branky hosté přidali v úvodu třetí části a výsledek zpečetil v 56. minutě Tyler Kennedy. „Tučňáci hráli vážně dobře. Prostě jsme se jim nedokázali vyrovnat a přehráli nás. To se stává,“ komentoval utkání Vokoun. "Nedokázali jsme se soupeři vyrovnat. Tomáš sice držel naši naději, ale dostali jsme, co jsme si zasloužili," ulevil si kouč Floridy Pete DeBoer.

Michálkova produktivita nestačila San Jose k výhře

Český hokejista Milan Michálek figuroval v roli asistenta u všech tří branek San Jose. Produktivita čtyřiadvacetiletého útočníka dostala Sharks do tříbrankového náskoku, který však v dalším průběhu zápasu neudrželi a nakonec Minnesotě podlehli 3:4 v prodloužení. O obrat Wild se dvěma góly zasloužil Mikko Koivu, jemuž na vítěznou branku přihrával Martin Škoula. Do prodloužení poslal utkání Marek Židlický, který překvapil brankáře Bouchera střelou ze středního pásma.

Český obránce Pavel Kubina se gólem podílel na výhře Toronta 2:1 ve Washingtonu. Rodák z Čeladné skóroval počtvrté z posledních čtyř utkání, když v padesáté minutě poslal Maple Leafs do dvoubrankového trháku. V dresu Toronta si vítěznou premiéru připsal gólman Martin Gerber, který týmu pomohl 37 úspěšnými zásahy a o čisté konto přišel až v závěrečné minutě.

Erat vstřelil stý gól v NHL

Útočník Martin Erat vstřelil v zámořské soutěži stý gól, kterým přispěl Nashvillu k vítězství 4:2 nad Columbusem. Sedmadvacetiletý hokejista nastoupil po dvouzápasové absenci, kdy laboroval s třísly, a v poslední třetině pojistil čtvrtým gólem dvoubodový zisk Predators.

První zápas v novém působišti odehrál Aleš Kotalík, který byl ve středu vyměněn z Buffala do Edmontonu. Český útočník nastupoval v jedné formaci s krajanem Alešem Hemským a Shawnem Horcoffem, ovšem nově složené trio se v utkání v Ottawě neprosadilo. Naopak si připsali každý dva záporné body za účast při vstřelených brankách soupeře.

"Zapůsobila na mě hokejová dovednost obou nových hráčů," řekl trenér Edmontonu Craig McTavish na adresu Kotalíka a Patricka O´Sullivana. "Když ale určité procento obránců hraje tak jako dneska, nemůžeme na této úrovni počítat s vítězstvím," dodal.

V zámoří se hokejoví odborníci shodují, že se do závěrečných bojů před koncem přestupního období nejvíce posílilo Calgary, a důkazem toho byl hned první zápas. Hokejisté Flames zvítězili ve Filadelfii 5:1, když základ úspěchu položili čtyřmi góly v úvodním dějství. Brankově podpořili triumf Calgary dva nově příchozí hráči: Olli Jokinen se prosadil dvakrát a obránce Jordan Leopold jednou.

Hokejisté Los Angeles zvládli v souboji s Dallasem smazat tříbrankovou ztrátu a dvěma góly v závěrečných čtyřech minutách třetí třetiny si vynutili prodloužení. V něm rozhodl o výhře hráčů Kings 5:4 slovenský útočník Michal Handzuš, jenž v zápase zaznamenal hattrick.

Boston - Phoenix 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky: 8. Kobasew - 13. Upshall, 28. Reinprecht. Zásahy brankářů: Thomas 18/16 - Bryzgalov 26/25. Diváci: 16 818. Hvězdy zápasu: Upshall, Reinprecht (PHX), Kobasew (BOS).
NY Islanders - NY Rangers 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)
Branky: 26. Comeau, 44. Hillen - 9. Žerděv, 30. Drury, 41. Gomez, 54. Näslund. Zásahy brankářů: Danis 23/19 - Lundqvist 30/28. Diváci: 16.234.
Philadelphia - Calgary 1:5 (0:4, 0:0, 1:1)
Branky: 45. Knuble - 10. a 16. O. Jokinen, 6. Cammalleri, 19. Leopold, 56. Conroy. Zásahy brankářů: Kiprusoff 36/35 - Niittymäki 19/15, Biron 22/21. Diváci: 19 513. Hvězdy zápasy: O. Jokinen, Cammalleri, Iginla (všichni CGY)
Washington - Toronto 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)
Branky: 60. Sjomin - 47. Stempniak, 50. Kubina. Zásahy brankářů: Theodore 29/27, Neuvirth 0/0 - Gerber 38/37. Diváci: 18 277. Hvězdy zápasu: Gerber, Mitchell (oba TOR), Sjomin (WSH).
Ottawa - Edmonton 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Branky: 1. Spezza, 25. Comrie, 27. Campoli, 52. Heatley - 31. a 59. Gagner (na druhou Šmíd). Zásahy brankářů: Elliot 26/24 - Roloson (32/28). Diváci: 17 904. Hvězdy zápasu: Spezza, Elliot (OTT), Gagner (EDM).
Florida - Pittsburgh 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
Branky: 38. Dvořák - 43. a 56. Kennedy, 39. Crosby, 45. Letang. Zásahy brankářů: Vokoun 47/43 - Fleury 32/31. Diváci: 18.933. Hvězdy zápasu: Fleury, Cosrby (oba PIT), Dvořák (FLA).
Nashville - Columbus 4:2 (0:0, 3:2, 1:0)
Branky: 28. Fiddler, 36. R. Jones, 39. Sullivan, 45. Erat - 32. Jason Williams, 35. Nash. Zásahy brankářů: Rinne 33/31 - Mason 23/19. Diváci: 13 064. Hvězdy zápasu: Sullivan, Rinne (NSH), Nash (CLS).
Los Angeles - Dallas 5:4 v prodl. (0:0, 2:4, 2:0 - 1:0)
Branky: 36., 57. a 62. Handzuš, 37. Frolov, 60. Kopitar - 26. Eriksson, 31. Ribeiro, 33. J. Neal, 40. Ott. Zásahy brankářů: Ersberg 19/15, Quick 4/4 - Turco 40/35. Diváci: 17 430. Hvězdy zápasu: Handzuš, Kopitar (LA), Ott (DAL).
San Jose - Minnesota 3:4 v prodl. (2:0, 1:2, 0:1 - 0:1)
Branky: 12. a 29. Pavelski (na obě M. Michálek), 16. Clowe (M. Michálek) - 38. a 65. M. Koivu (na druhou Škoula), 40. Bouchard, 53. Židlický. Zásahy brankářů: Boucher 36/32 - Backström 35/32. Diváci: 17 496. Hvězdy zápasu: Koivu (MIN), Pavelski, M. Michálek (oba SJ).