Češi v NHL řádili: Havlát, Krejčí a Hudler pomohli svým týmům k výhrám

NEW YORK

Čeští hokejisté v zámořské NHL byli ve třech ze čtyř čtvrtečních zápasů hlavními postavami svých zápasů. Nejviditelněji se zapsal pod vítězství Chicaga Martin Havlát, jenž rozhodl o výhře svého týmu gólem v prodloužení. Brankou a asistencí se blýskli David Krejčí z Bostonu a Jiří Hudler oblékající dres Detroitu.

Utkání mezi Chicagem a Calgary bylo ze všech čtvrtečních zápasů úvodního kola play-off nejdramatičtější. Hostující hokejisté Plamenů dvakrát v zápase vedli. Pět minut před koncem se ale prosadil Havlát, když brankáře Kiprusoffa překonal po dorážce své vlastní střely. Krátce po rozehrání prodloužení napřáhl v neděli osmadvacetiletý Havlát u modré čáry ke střele a puk skončil až v brance. Havlát byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Jestliže si nechával Havlát své nejzářivější okamžiky až na konec zápasu, bostonský David Krejčí byl hodně vidět už v úvodní třetině. Ve 14. minutě si připsal asistenci u úvodní branky zápasu, kterou obstaral Kessel a hned v následující minutě zvýšil bekhendovou střelou na 2:0. Hostům se podařilo zápas zdramatizovat, když po trefách Higginse a Kovaljova vyrovnali. V 52. minutě ale poslal domácí opět do vedení slovenský obránce Chára a na konečných 4:2 stanovil v poslední minutě opět Kessel.

Čisté konto vychytal Hiller

V Detroitu vyzvali domácí hokejisty hráči Columbusu. Diváci dlouho sledovali bezbrankovou bitvu. Až v 31. minutě mohli poprvé jásat, když se Hudler prosadil po situaci dva na jednoho. Už v následující minutě ale bylo vyrovnáno. Voráček přihrál zpoza branky Umbergerovi, který zadovkou překonal brankáře Osgooda. Byla to však jediná branka Blue Jackets v zápase. Ještě do konce druhé části poslal domácí opět do vedení po Hudlerově asistenci Ericsson a vzápětí zvýšil Kronwall. Detroit nakonec porazil Columbus 4:1.

Ještě déle než v Detroitu museli čekat na první gól diváci v San Jose, které poprvé v sérii přivítalo Anaheim. Až čtrtnáct minut před koncem utkání se dokázal střelecky prosadit hostující Niedermayer. Vítězství Kačerů potvrdil v 58. minutě Getzlaf. Anaheim i díky pětatřiceti úspěšným zákrokům Jonase Hillera porazili v prvním utkání San Jose 2:0.

1. kolo play off NHL:
Východní konference - 1. zápas:
Boston - Montreal 4:2 (2:1, 0:1, 2:0)
Branky: 14. a 60. Kessel (na první Krejčí), 15. Krejčí, 52. Chára - 17. Higgins, 38. Kovaljov. Zásahy brankářů: Thomas 28/26 - Price 38/35. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: Chára, Krejčí, Kessel (všichni BOS).
Západní konference - 1. zápasy:
Detroit - Columbus 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)
Branky: 31. Hudler, 35. Ericsson (Hudler), 36. Kronwall, 43. Franzén - 32. Umberger (Voráček). Zásahy brankářů: Osgood 21/20 - Mason 34/30. Diváci: 20 066. Hvězdy zápasu: Osgood, Hudler, Lidström (všichni DET).
Chicago - Calgary 3:2 v prodl. (0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 55. a 61. Havlát, 34. Barker - 9. Moss, 44. Cammalleri. Zásahy brankářů: Chabibulin 25/23 - Kiprusoff 28/25. Diváci: 22 478. Hvězdy zápasu: Havlát (CHI), Cammalleri (CGY), Barker (CHI).
San Jose - Anaheim 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Branky: 46. S. Niedermayer, 58. Getzlaf. Zásahy brankářů: Nabokov 17/15 - Hiller 35/35. Diváci: 17 496. Hvězdy zápasu: Hiller, Getzlaf, Marchent (všichni ANA).