Pittsburgh postoupil do 2. kola, Havlát přispěl k výhře Chicaga

NEW YORK

Hokejisté Pittsburghu postoupili do druhého kola play-off NHL. V šestém utkání s Philadelphií zvítězili na ledě soupeře 5:3, přestože prohrávali v průběhu druhé třetiny už 0:3, a vyhráli sérii 4:2 na zápasy. Na dalšího soupeře si Tučňáci ještě musí počkat.

Jedním z hlavních strůjců jejich sobotního triumfu byl Sidney Crosby, který vstřelil dva góly. Kapitán týmu nejprve v 37. minutě vyrovnal na 3:3, v poslední minutě pak pečetil výhru trefou do prázdné branky při power play Flyers.

Další důležité góly vsítili hráči, kteří se až dosud střelecky trápili. Velkolepý obrat nastartoval Ruslan Fedotěnko, který v 25. minutě snížil na 1:3 pouhých 19 sekund poté, co Letci vstřelili třetí gól. Fedotěnko se trefil v play-off poprvé od roku 2004, kdy v sedmém finále Stanley Cupu rozhodl o výhře Tampy Bay nad Calgary. Vítězný gól na 4:3 zase vstřelil v 43. minutě Sergej Gončar, jenž předtím naposledy skóroval v play-off v druhém utkání loňského prvního kola proti Ottawě.

Pittsburgh, který vyřadil Philadelphii i loni ve finále Východní konference, se stal prvním týmem od roku 2001, který dokázal postoupit do druhého kola play-off sezonu poté, co prohrál ve finále Stanley Cupu. Naposledy se to před osmi lety povedlo Dallasu.

San Jose odvrátilo v prodloužení vyřazení

Naopak vyřazení z play-off uniklo San Jose, které porazilo Anaheim 3:2 v prodloužení a snížilo stav série na 2:3. Nejlepší tým základní části NHL ztratil v třetí třetině vedení 2:0, v nastaveném čase ale Žraloky zachránil Patrick Marleau, který v 67. minutě po závaru před brankou dotlačil puk za záda brankáře Jonase Hillera.

Marleau vstřelil vítězný gól i při první výhře San Jose v sérii a od roku 2002 rozhodl svou trefou už deset zápasů play-off, což je nejvíc ze všech hráčů v lize.

Havlát přispěl k výhře Chicaga dvěma asistencemi

Český útočník Martin Havlát přispěl dvěma asistencemi k vítězství Chicaga 5:1 nad Calgary a jeho tým se tak po třetí domácí výhře v sérii znovu ujal vedení 3:2 na zápasy. Blackhawks rozhodli zápas v polovině první třetiny, kdy během minuty a devětačtyřiceti sekund vstřelili tři góly. První šanci na postup budou mít v pondělí, kdy je v Calgary na programu šesté utkání.

Po dvou prohrách na ledě soupeře vlétli hokejisté Chicaga do třetího domácího duelu jako uragán. V první třetině zasypali brankáře soupeře patnácti střelami a Philadelphii k ničemu nepustili. Hosté za úvodních dvacet minut vypálili jen třikrát na branku.

Hráči Chicaga jej dokonce donutili k výměně brankáře - Miikku Kiprusoffa nahradil ve 27. minutě po čtvrtém inkasovaném gólu Curtis McElhinney. Finský gólman tak střídal už potřetí za posledních dvanáct zápasů play-off.

1. kolo play-off NHL:
Východní konference - 6. zápas:
Philadelphia - Pittsburgh 3:5 (2:0, 1:3, 0:2)
Branky: 18. Knuble, 19. Lupul, 25. Briere - 37. a 60. Crosby, 25. Fedotěnko, 27. Eaton, 43. Gončar. Střely na branku: 25:35. Diváci: 20 072. Konečný stav série: 2:4.
Západní konference - 5. zápasy:
Chicago - Calgary 5:1 (3:0, 2:1, 0:0)
Branky: 10. Seabrook (Havlát), 11. Sharp, 12. Versteeg, 27. Ladd, 35. Barker (Havlát) - 23. Boyd. Střely na branku: 28:20. Diváci: 22 563. Stav série: 3:2.
San Jose - Anaheim 3:2 v prodl. (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)
Branky: 8. J. Thornton, 38. Setoguchi, 67. Marleau - 41. R. Carter, 45. Perry. Střely na branku: 48:25. Diváci: 17 496. Stav série: 2:3.