Detroit se otřepal z dvou proher v Pittsburghu a je krok od obhajoby

Hokejisté Detroitu smetli v sobotním pátém finále Stanley Cupu Pittsburgh 5:0 a jediné vítězství je dělí od obhajoby trofeje. Domácí rozhodli ve druhé třetině, v níž vstřelili čtyři góly. Dvě asistence si připsal uzdravený útočník Pavel Dacjuk, Rudá křídla využila tři přesilovky. Série pokračuje v úterý v Pittsburghu.

Jiří Hudler přijíždí gratulovat Niklasi Kronwallovi (uprostřed) ke gólu v pátém finále NHL proti Pittsburghu.

První šanci měl ve 3. minutě Fedotěnko, nahození Malkina nedokázal doklepnout za záda Osgooda. Pittsburgh vstoupil do duelu aktivněji, hostující brankář Fleury poprvé musel zasahovat až po pěti a půl minutách. Mladý kanadský gólman Tučňáky podržel za okamžik po nepříjemné teči Zetterberga i průniku Franzéna.

Hokejista Detroitu Pavel Dacjuk se rozcvičuje před pátým finále NHL proti Pittsburghu.foto: ČTK/AP/Paul Sancya

Detroit doma prohrál jediné z 11 domácích utkání v aktuálním play-off a k dalšímu úspěchu mu měl pomoci uzdravený Pavel Dacjuk. Ruský útočník, který je nominován na Hartovu trofej pro nejlepšího hráče sezóny, posledních sedm zápasů vynechal. Dacjuk připravil první gól zápasu pro Dana Clearyho, jenž švih schoval za brusle beka Orpika.

Osgood zahájil gólovou akci

Pittsburgh se v úvodu druhé třetiny ubránil přesilovce soupeře, ale po návratu Kunitze dlouhou rozehrávkou našel gólman Osgood najetého Mariána Hossu, ten prodloužil na Valtteriho Filppulu a finský forvard pod padajícím Fleurym zvýšil. Zaskočený Pittsburgh mohl rychle inkasovat potřetí, Hossova střela skončila na levé tyči.

Ani branková konstrukce hosty nezachránila při vyloučení Gončara. Od zadního mantinelu vyjel překvapivě Niklas Kronwall a tečovanou střelou překonal Fleuryho potřetí. Definitivní ránu zasadil Tučňákům Brian Rafalski, jehož přesný švih vrátil z trestné lavice Malkina.

Souboj hvězdfoto: Sport.cz

Nejproduktivnější hráč play-off Malkin nebyl stejně jako kapitán hostí Crosby po většinu utkání pro soupeře nebezpečný, Detroit setřásl únavu a naopak Pittsburgh nestíhal. Zbytečnou hrubost Kunitze po přihrávce Jiřího Hudlera potrestal Henrik Zetterberg. Fleuryho vzápětí v brance nahradil Garon.

Třetí dějství se dohrávalo už jen z povinnosti, největší pozdvižení přinesl nájezd Slováka Hossy do Garona za brankou Pittsburghu. Historie se tak opakuje, stejně jako před rokem vede Detroit 3:2 na zápasy a v úterý může získat Stanley Cup v Pittsburghu.

Detroit – Pittsburgh 5:0 (1:0, 4:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 14. Cleary (Dacjuk, Rafalski), 22. Filppula (Marián Hossa, Osgood), 27. Kronwall (Franzén, Zetterberg), 29. Rafalski (Dacjuk, Lidström), 36. Zetterberg (Hudler, Samuelsson). Rozhodčí: Devorski, LaRue - Amell, Racicot. Vyloučení: 2:9, navíc Lebda - Adams, Cooke, Talbot všichni 10 min. Využití: 3:0. Zásahy brankářů: Osgood 22/22 - Fleury 21/16, Garon 8/8. Diváci: 20 066. Hvězdy utkání: Zetterberg, Dacjuk, Osgood (všichni DET). Stav série: 3:2.
Detroit: Osgood - Rafalski, Lidström, Kronwall, Stuart, Lebda, Ericsson - Cleary, Filppula, Marián Hossa - Franzén, Zetterberg, Dacjuk - Hudler, Helm, Samuelsson - Holmström, Draper, Maltby. Trenér: Mike Babcock.
Pittsburgh: Fleury (36. Garon) - Scuderi, Gill, Gončar, Orpik, Eaton, Letang - Guerin, Crosby, Kunitz - Talbot, Malkin, Fedotěnko - Kennedy, J. Staal, Cooke - Dupuis, Adams, Šatan. Trenér: Dan Bylsma.