Hemský pomohl dvěma asistencemi k výhře Edmontonu nad Vancouverem

NEW YORK

Útočník Aleš Hemský přispěl dvěma asistencemi k vítězství Edmontonu 5:4 v prodloužení v posledním přípravném utkání na nový ročník NHL proti Vancouveru. Mezi střelce se nikdo z českých hokejistů v nedělních sedmi zápasech nezapsal, bod za přihrávku zaznamenali ještě bek Tomáš Kaberle z Toronta a útočník Jakub Voráček s obráncem Rostislavem Kleslou z Columbusu.

Gólman Ondřej Pavelec odchytal v dresu Atlanty celý zápas při domácí porážce s Tampou Bay 1:5. Pro oba týmy to byla generálka před sobotním vstupem do NHL, v němž se znovu utkají v Atlantě. Dvaadvacetiletý český brankář bojuje při absenci Kariho Lehtonena o pozici jedničky na úvod sezony s Johanem Hedbergem a Mannym Legacem, jehož Thrashers testují.

Podle nedělního vyjádření generálního manažera Dona Waddella byl favoritem na pozici v brance v úvodním utkání Pavelec. V pondělí inkasoval pět branek z 26 střel, ale trenér John Anderson mu nic nevyčítal.

"Nikdo si ale dnes místo nezajistil. Nehráli jsme dobře," řekl Anderson deníku The Atlanta Journal-Constitution s tím, že brankářská otázka se bude řešit dnes. Lehtonen by měl být po letní operaci zad mimo hru ještě tři až čtyři týdny. Pavelec, který odchytal v uplynulých dvou sezonách v NHL celkem 19 utkání, byl z generálky rozmrzelý. "Pět gólů je pět gólů. Vždycky to může být lepší. Nebyl to zápas, na který bych rád vzpomínal," prohlásil Pavelec.

Hemský se proti Vancouveru v první třetině podílel na dvoubrankovém vedení Oilers. V osmé minutě po jeho přihrávce otevřel skóre Mike Comrie a v 18. minutě v přesilové hře asistoval u trefy Shawna Horcoffa, který zvýšil na 3:1. Vancouver si sice vynutil prodloužení, ale v něm rozhodl Tom Gilbert.

Kaberle byl u první trefy utkání při přestřelce Toronta s Buffalem, v které Maple Leafs nakonec prohráli 6:7. Český zadák v přesilovce ve 12. minutě asistoval u trefy Viktora Stalberga. Klesla s Voráčkem v 18. minutě utkání Columbusu s Nashvillem připravili gól na 1:1 pro Nikitu Filatova, ale Blue Jackets prohráli 2:4.

Washington - New York Rangers 4:3 (2:0, 2:0, 0:3)
Branky: 5. Laich, 18. Sjomin, 23. Bourque, 25. Knuble - 47. Anisimov, 53. Gračev, 57. Brashear.
Detroit - Pittsburgh 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Branky: 7. Franzén, 25. Dacjuk, 36. Jason Williams, 55. Leino - 2. Dupuis.
Atlanta - Tampa Bay 1:5 (0:2, 1:1, 0:2)
Branky: 26. Thorburn - 14. a 53. Stamkos, 13. Konopka, 23. St. Louis, 48. Öhlund. Ondřej Pavelec (Atlanta) odchytal celý zápas, inkasoval z 26 střel pět branek a úspěšnost zákroků měl 80,77 procenta.
Columbus - Nashville 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
Branky: 18. Filatov (Voráček, Klesla), 37. Nash - 4. a 42. Jones, 24. Hornqvist, 38. Bouillon.
Toronto - Buffalo 6:7 (2:0, 2:3, 2:4)
Branky: 16. a 47. Stempniak, 12. Stalberg (T. Kaberle), 34. Blake, 37. Kuljomin, 59. Grabovskij - 33. a 53. Vanek, 28. MacArthur, 29. Gerbe, 42. Hecht, 43. Kennedy, 55. Ellis.
Edmonton - Vancouver 5:4 v prodl. (3:1, 1:2, 0:1 - 1:0)
Branky: 8. a 16. Comrie (na první Hemský), 18. Horcoff (Hemský), 33. Jacques, 62. Gilbert - 9. Wellwood, 23. Salo, 29. H. Sedin, 42. Ehrhoff.
Anaheim - Los Angeles 5:4 (2:1, 1:1, 2:2)
Branky: 6. a 33. Ryan, 2. Perry, 47. Getzlaf, 58. Lupul - 4. a 36. Smyth, 50. a 59. Kopitar.