Voráček dvěma góly přispěl k výhře Columbusu

ANAHEIM

Svůj nejlepší výkon v této sezóně NHL předvedl v sobotním utkání český hokejista Jakub Voráček. Útočník Columbusu vstřelil dva góly na ledě Anaheimu a pomohl svému týmu k vítězství 6:4.

Jakub Voráček překonává brankáře Anaheimu Giguera.

Voráček se dvakrát prosadil v závěru druhé třetiny, kdy hosté třemi góly během šesti minut otočili skóre z 1:2. Kačeři ještě stihli v třetí třetině vyrovnat na 4:4, ale závěr zápasu patřil opět Columbusu. Rozhodující pátý gól vstřelil necelé čtyři minuty před koncem třetí třetiny Fjodor Tjutin, Nash pak přidal pojistku trefou do prázdné branky při power-play.

Columbus, který loni poprvé v historii postoupil do play-off, se tak dokázal oklepat ze dvou předchozích porážek v Calgary a Edmontonu, kde dohromady inkasoval 12 gólů. Na kontě má nyní šest výher z devíti zápasů a prožívá nejlepší start od sezóny 2000/01, kdy klub vstoupil do NHL.

Brodeur byl blízko rekordu

Po sedmi utkáních skončila v sobotu vítězná série Pittsburghu. Obhájci Stanleyova poháru nestačili před vlastními fanoušky na New Jersey a prohráli jednoznačně 1:4. Hlavní zásluhu na vítězství Devils měl brankář Martin Brodeur, který si připsal 32 úspěšných zákroků.

Brodeur dlouho sahal po čistém kontu, svém 103. v kariéře, kterým by vyrovnal historický rekord Terryho Sawchuka. Teprve deset a půl minuty před koncem třetí třetiny ho o něj připravil obránce Alex Goligoski. "Nedá se nic dělat, jednou to snad přijde. Pro mě je ale nejdůležitější, že jsme vyhráli," zdůraznil Brodeur po svém 563. vítězství v NHL.

Na sérii sedmi výher už dávno zapomněli New York Rangers, kteří se nyní naopak trápí. V Montrealu prohráli 4:5 v prodloužení a připsali si již třetí porážku za sebou. Hvězdou večera se stal domácí útočník Michael Cammalleri, který vstřelil tři góly.

Rangers přitom v Montrealu i díky brance Aleše Kotalíka dvakrát vedli o dva góly 3:1 a 4:2. Jenže ještě v druhé třetině domácí vyrovnali, když nejprve snížil Marc-Andre Bergeron, a 62 sekund před druhou sirénou překonal Henrika Lundqvista svou druhou trefou v zápase Cammalleri. Hattrick pak dokonal v prodloužení po individuální akci, při níž projel celé kluziště a skóroval střelou zápěstím.

Velkolepý obrat Bostonu

Velkolepý obrat předvedli hokejisté Bostonu v Ottawě. Ještě minutu a půl před koncem třetí třetiny prohrávali 1:3, nakonec ale zvítězili 4:3 po samostatných nájezdech. O vyrovnání v závěru základní hrací doby se postarali Mark Recchi a svým prvním gólem v sezoně český útočník David Krejčí. Penaltový rozstřel pak rozhodl Patrice Bergeron.

Florida prohrála, navíc přišla o dva hráče

Černý večer prožili hokejisté Floridy. Ve Philadelphii navzdory dobrému výkonu brankáře Tomáše Vokouna prohráli 1:5, navíc přišli o útočníky Radka Dvořáka a Davida Bootha. Zatímco český hokejista odstoupil ve druhé třetině se zraněním v dolní části těla, střelec jediného gólu Panterů Booth o něco později schytal tvrdý úder ramenem do hlavy od kapitána domácích Mika Richardse a zůstal bezvládně ležet na ledě.

Zápas byl na deset minut přerušen a Booth opustil kluziště v zafixované pozici na nosítkách. Zraněný útočník strávil noc v nemocnici, podle generálního manažera Panthers Randyho Sextona nabyl vědomí a mohl hýbat končetinami. "Mluvil jsem krátce s lékaři. Dělají Davidovi všechny možné testy, aby si mohli být jisti, že bude v pořádku. Je příliš brzy dělat nějaké závěry, dokud nebudou známy všechny výsledky," uvedl Sexton.

Richards byl za faul potrestán vyloučením na pět minut a do konce zápasu. "Byl to hrubý faul a doufám, že vedení ligy bude okamžitě jednat a Richardse potrestá. O těchto zákrocích, zvlášť na hlavu, se vedla velká diskuze a musíme proti nim bojovat," prohlásil Sexton. Jeho protějšek, manažer Flyers Paul Holmgren, měl na věc zcela odlišný názor. "Byl to dobrý zákrok, Mike dělal svou práci. Normálně dohrál souboj, zůstal nohama na zemi. Bootha je mi líto a doufám, že bude v pořádku, ale nešlo o nijak hrubý zákrok," řekl Holmgren.

Toronto stále čeká na oprvní výhru

Poté, co byl v minulém zápase střídán, zůstal brankář Ondřej Pavelec z Atlanty v úvodu duelu se San Jose pouze na střídačce. Už v 30. minutě se ale znovu objevil v brance poté, co Johan Hedberg z dvanácti střel čtyřikrát kapituloval. Pavelec ve zbytku zápasu už neinkasoval, Thrashers se ale podařilo dvěma góly pouze zmírnit porážku 3:4.

Na svou první výhru v sezóně i po osmi zápasech stále čeká Toronto. V sobotu neuspělo ani na ledě Vancouveru a prohrálo 1:3. O vítězství Canucks se zasloužili především střelec dvou gólů Mason Raymond a brankář Roberto Luongo, který pochytal 35 střel. Maple Leafs jsou jediným týmem, který ještě nevyhrál, a s osmi porážkami prožívají nejhorší vstup do sezony v historii klubu.

Montreal - NY Rangers 5:4 v prodl. (1:3, 3:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 5., 39. a 63. Cammalleri (na druhou Plekanec), 29. D'Agostini, 36. M. Bergeron - 10. Anisimov (Rozsíval), 15. Kotalík, 20. Gilroy (Prospal), 32. Gáborík. Střely na branku: 31:27. Diváci: 21 273.
Anaheim - Columbus 4:6 (1:0, 1:4, 2:2)
Branky: 7. a 45. Lupul, 33. S. Niedermayer, 48. Selänne - 34. a 60. Nash, 37. a 40. Voráček, 29. Vermette, 57. Tjutin. Střely na branku: 36:37. Diváci: 14 468.
Ottawa - Boston 3:4 po sam. náj. (0:0, 1:1, 2:2 - 0:0)
Branky: 32. Alfredsson, 50. M. Michálek, 52. Fisher - 38. Wheeler (Sobotka), 59. Recchi, 60. Krejčí, rozh. nájezd P. Bergeron. Střely na branku: 30:28. Diváci: 20 154.
Philadelphia - Florida 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)
Branky: 6. a 46. Briere, 25. Asham, 37. Gagne, 58. Van Riemsdyk - 15. Booth (Kreps). Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 38 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 86,8 procenta. Střely na branku: 38:18. Diváci: 19 007.
Vancouver - Toronto 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
Branky: 15. a 60. Raymond, 18. Kesler - 37. Hagman (T. Kaberle). Střely na branku: 25:36. Diváci: 18 810.
Atlanta - San Jose 3:4 (0:2, 2:2, 1:0)
Branky: 24. White, 38. Peverley, 41. E. Kane (Kubina) - 21. a 30. Marleau, 1. J. Thornton, 14. Heatley. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 30 minut, z 12 střel neinkasoval a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Střely na branku: 27:24. Diváci: 14 945.
Pittsburgh - New Jersey 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
Branky: 50. Goligoski - 10. Fraser, 35. Bergfors, 41. Zajac, 57. Parise. Střely na branku: 33:26. Diváci: 17 132.
Tampa Bay - Buffalo 2:3 po sam. náj. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 20. Lecavalier, 45. Stamkos - 40. Grier, 60. Stafford, rozh. nájezd Myers. Střely na branku: 26:32. Diváci: 15 804.
St. Louis - Dallas 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
Branky: 57. Pietrangelo (R. Polák) - 28. Neal, 31. Eriksson, 45. Wandell, 50. Sutherby. Střely na branku: 28:31. Diváci: 19 150.
Minnesota - Carolina 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 13. Brunette, 22. Brodziak, 62. Clutterbuck - 11. Samsonov, 28. Pitkänen. Střely na branku: 29:23. Diváci: 18 145.
Chicago - Nashville 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
Branky: 28. Byfuglien, 29. Ladd. Střely na branku: 34:27. Diváci: 20 272.
Colorado - Detroit 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Branky: 35. Gilardi, 50. Stewart, 60. P. Stastny - 24. Draper. Střely na branku: 23:49. Diváci: 17 690.
Phoenix - Los Angeles 3:5 (1:0, 1:2, 1:3)
Branky: 10. a 53. Doan (na první Lang), 36. Vrbata (Hanzal) - 25. a 60. Brown, 35. a 43. Stoll, 50. Simmonds. Střely na branku: 33:21. Diváci: 7 968.
Calgary - Edmonton 5:2 (1:1, 3:1, 1:0)
Branky: 24. a 53. Dawes, 12. Bourque, 25. Nyström, 31. Moss - 3. Višňovský (Hemský), 39. Penner (Hemský). Střely na branku: 38:25. Diváci: 19 289.
NY Islanders - Washington 2:3 v prodl. (1:0, 0:0, 1:2 - 0:1)
Branky: 13. Martínek, 44. Tambellini - 47. Green, 54. Aucoin, 62. Laich. Střely na branku: 30:24. Diváci: 11 541.